SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Reporterzy bez Granic ze wsparciem dla TVN24. „Nieuzasadnione zarzuty Mateusza Morawieckiego”

Zdaniem Reporterów bez Granic przerywając transmisję z konferencji prasowej polityków Zjednoczonej Prawicy, TVN24 postąpił zgodnie z zasadą kontrolowania władzy przez media. Organizacja oceniła, że sugestie pod adresem stacji wypowiedziane w piątek przez Mateusza Morawieckiego są bezpodstawne, a Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji powinna przedłużyć koncesję naziemną TVN7.

Robert Kantareit w studiu TVN24Article

W czwartek przed południem połowie PiS Daniel Milewski i Rafał Bochenek oraz Jan Kanthak z Solidarnej Polski na konferencji prasowej w Sejmie przekonywali, że wysokie ceny energii to wina "polityki klimatycznej Unii Europejskiej i cen za certyfikaty emisyjne za jedną tonę emisji".

Przekaz konferencji był zgodny z trwającą od końcówki stycznia kampanią pięciu państwowych producentów energii elektrycznej (zrzeszonych w Towarzystwie Gospodarczym Polskie Elektrownie), podkreślającą, że za 60 proc. kosztów wytwarzania energii wynika z „opłaty klimatycznej Unii Europejskiej”.

W TVN24 szybo przerwano transmisję z konferencji. Prowadzący poranny program Robert Kantereit wyjaśnił, że politycy, "mówią o tym, co wywiesili na plakatach, gdzie pokazano, że 60 proc. kosztów energii elektrycznej to koszty narzucone przez Unię Europejską". Dodał, że według specjalistów te proporcje są nieprawdziwe i że w rzeczywistości wynoszą 23 proc.

Politycy Zjednoczonej Prawicy byli oburzeni tą decyzją, oskarżyli stację o cenzurę i zmanipulowanie ich wypowiedzi. Po południu na kolejnej konferencji poinformowali, że skierują do nadawcy sprostowanie i złożą skargę do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

- Przypominamy też wszystkim politykom, że prawo do redagowania programu TVN24 mają wyłącznie dziennikarze TVN24. To oni podejmują decyzje, które konferencje będą transmitowane. I konfrontują słowa polityków z opiniami ekspertów oraz faktami - stwierdziła redakcja stacji w komunikacie zamieszczonym na Twitterze.

Reporterzy bez Granic chwalą TVN24

W piątek Reporterzy bez Granic wyrazili pełne wsparcie dla TVN, zaznaczając, że stacja mierzy się z „nowymi naciskami politycznymi”.

Organizacja pozytywnie oceniła, że w kanale przerwano transmisję konferencji polityków Zjednoczonej Prawicy. - Robiąc to, TVN24 dochował wierności jego roli jako medium: kontrolowania rządu - oceniła.

- Zamiast to docenić, premier Mateusz Morawiecki podjął dzisiaj świeży atak, bezpodstawnie zarzucając TVN, że jest zmanipulowane przez Rosję w sprawie ujawnionych maili członków rządu - dodała organizacja.

Morawiecki zarzucił TVN, że „gra do muzyki skomponowanej w Moskwie”

W piątek przed południem Mateusz Morawiecki został spytany przez reporterkę TVN24 o jego domniemany mail z wiosny 2020 roku, który niedawno został ujawniony w serwisie Poufna Rozmowa, która od połowy ub.r. publikuje screeny maili przechwyconych z prywatnej skrzynki Michała Dworczyka, szefa kancelarii premiera.

- Bardzo bym chciał i apeluję również w tym przypadku do TVN-u, żeby nie wpisywać się w rosyjskie scenariusze, w scenariusze pisane na Kremlu. W tym przypadku stacja TVN dokładnie gra do muzyki, która jest skomponowana w Moskwie - ocenił Mateusz Morawiecki.

- Doskonale zdajemy sobie sprawę z manipulowania bardzo wielu maili i dlatego się nie odnosimy do tego i nie wpisujemy się w scenariusz rosyjski - wyjaśnił szef rządu.

Zdaniem Morawieckiego „byłoby dobrze, gdyby polskie media, media, które w Polsce działają nie wpisywały się w rosyjski scenariusz”. - Zwłaszcza że dzisiaj widzimy, co się dzieje za wschodnią granicą, co Rosja robi Ukrainie, co stara się wywołać, być może niestety nawet wojnę - zaznaczył.

Apel do KRRiT ws. koncesji TVN7

Reporterzy bez Granic zaapelowali do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, żeby rozpatrując zapowiedzianą przez polityków Zjednoczonej Prawicy skargę, uwzględniła niezależność redakcyjną TVN24.

- Ponadto regulator medialny (czyli KRRiT - przyp.) musi pilnie przedłużyć koncesję TVN7, która wygaśnie 25 lutego, a jest niezbędna do kontynuowania dalszej emisji naziemnej stacji - dodała organizacja.

Nad przedłużeniem koncesji naziemnej TVN7 Krajowa Rada głosowała już wiele razy, za każdym razem nie uzyskano wymaganych czterech z głosów piątki członków za przedłużeniem lub nieprzedłużeniem koncesji. W ostatnich głosowania przeciw prolongacie były dwie osoby ze składu KRRiT: prof. Janusz Kawecki i Andrzej Sabatowski.

W czwartek prof. Kawecki w oświadczeniu wyjaśnił, że jest przeciw przedłużeniu koncesji TVN7, ponieważ jego zdaniem struktura kapitałowa firmy TVN narusza obecne zapisy Ustawy o radiofonii i telewizji, tak samo głosował w ub.r. w sprawie koncesji satelitarnej TVN24.

Rzeczniczka Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji poinformowała, że prawdopodobnie członkowie Rady kolejny raz nad koncesją TVN7 będą głosowali w najbliższy wtorek.

Dołącz do dyskusji: Reporterzy bez Granic ze wsparciem dla TVN24. „Nieuzasadnione zarzuty Mateusza Morawieckiego”

6 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Wartyl
Pisowcy marzy się Rosja w naszym kraju. Dlatego chcą nas wyprowadzić z UE. Mają pretensje że media sprawdzają co się dzieje np. z milionami które ukradł Sasin, z rozkradziona elektrownia w Ostrołęce, tym że polskie radio traci słuchaczy itd...oni nie chcą prawdy. Chcą moc kłamać i okradać naród.
odpowiedź
User
Asad
a ci reporterzy bez granic to na czyim są garnuszku? newsweeka, GownoW czy innego sorosowego padła?
odpowiedź
User
Chicken
Śmieciowe treści na antenie należy pokazywać że świadomością, że to śmieciowe treści. Albo nie pokazywać. Popieram decyzję.
odpowiedź