SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

TVP czy nadawcy komercyjni? Za miesiąc decyzja, kto zajmie MUX-8

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji ma miesiąc na podjęcie decyzji dotyczącej tego, jakie typu kanały będą mogły trafić na ósmy multipleks naziemnej telewizji cyfrowej. Nadawcy komercyjni nie są zadowoleni z pomysłu, by MUX8 miał przypaść tylko Telewizji Polskiej.

Article

Zakończyły się prowadzone przez Urząd Komunikacji Elektronicznej konsultacje w sprawie zagospodarowania ósmego multipleksu. Były one wynikiem decyzji Krajowej Rady Radiofonii, która postanowiła przeznaczyć całe miejsce  na tym multipleksie dla Telewizji Polskiej - chce by trafiły tam kanały publicznego nadawcy nadawane w jakości HD (więcej na ten temat).

W konsultacjach wzięli udział nadawcy komercyjni jak Cyfrowy Polsat czy TVN, a także m.in. Agora, która na MUX-1 ma kanał Stopklatka TV (razem z Kino Polska TV). Prywatne spółki medialne w swoich stanowiskach uznały, że sposób zagospodarowania MUX-8 powinny być inny niż ten proponowany przez Krajową Radę, a wspomniana rekomendacja KRRiT jest “jawną dyskryminacją pozostałych nadawców”.

Teraz sprawa wróci ponownie do regulatora. - Prezes UKE zwrócił się z prośbą do KRRiT o przeanalizowanie nadesłanych w konsultacjach opinii i ponowne zajęcie stanowiska co do warunków uczestnictwa w konkursie - podało UKE w komunikacie. Na odpowiedź Krajowa Rada ma miesiąc.

MUX-8 obejmuje częstotliwości naziemne z zakresu 174-230 MHz. Proces jego zagospodarowania zainicjowała spółka Emitel, która w październiku 2013 r. wystąpiła do UKE o zarezerwowanie całego pasma. Zgodnie z przepisami prezes UKE ogłosił dostępność częstotliwości i wezwał inne podmioty do zgłaszania zainteresowania MUX-8. Zgłosiło się w sumie 18 spółek, w tym m.in. Telewizja Polska, ZPR, spółka zależna Cyfrowego Polsatu, Agora, Discovery Polska czy ITI Neovision (dowiedz się więcej).

Obecnie w Polsce działają trzy multipleksy naziemnej telewizji cyfrowej, na których nadają łącznie 24 kanały telewizyjne.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: TVP czy nadawcy komercyjni? Za miesiąc decyzja, kto zajmie MUX-8

12 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
tylko
a po co to tVP? TVP się zwija. anteny tvp straciły w ciągu 2 lat 15% widzów
28 12
odpowiedź
User
Widz
A może jednak koniec kanałów powtórkowych TVN (tvn7 itp), Polsatu (i inne) oraz TVP ?
Moze wpuścić nowe spółki discovery, NG czy innych nie powiązanych z istniejącymi nadawcami naziemnymi w Polsce
34 9
odpowiedź
User
Staszek
Zrobić konkurs na kanały HD. Bo HD jest tym czego brakuje w DVB-T. Poza tym dodatkowe stacje oznaczają jeszcze większe rozdrobnienie rynku reklamowego i mniejsze szanse na większe inwestycje w ramówki mniejszych stacji.
22 12
odpowiedź
User
Paliak
Najwyższy już czas rozpocząć wprowadzanie T2. Jest okazja i pierwszym MUX-em nadawanym w T2 powinien być właśnie ten ósmy.
10 12
odpowiedź
User
toni
W Polsce działają trzy multiplexy, tylko że nie wszędzie,w mojej miejscowości tylko dwa czy to z Katowic czy z Częstochowy i o czym tu gadać.
18 9
odpowiedź