SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

TVP Dokument dostępny testowo w standardzie DVB-T2/HEVC. „W zasięgu 12 mln osób”

Startujący 19 listopada kanał TVP Dokument nadawany będzie testowo w jakości HD w ramach nowego standardu DVB-T2/HEVC z nadajników zlokalizowanych w Warszawie, Krakowie, Katowicach, Poznaniu oraz Gdańsku. - Od początku testów obejmiemy zasięgiem nadawczym ok. 12 mln osób - zapowiada Marcin Klepacki, dyrektor biura dystrybucji Telewizji Polskiej.

Article

TVP Dokument będzie pierwszym naziemnym kanałem tematycznym Telewizji Polskiej, skupionym na tematyce dokumentalnej - dostępnym w ramach naziemnej telewizji cyfrowej. Kanał będzie można odbierać w sieciach kablowych i na platformach satelitarnych. - Chcemy oferować treści najwyższej jakości, dla jak największego grona odbiorców, dlatego nowy kanał udostępnimy naziemnie w ramach testów nowego standardu nadawania DVB-T2/HEVC. Od początku testów obejmiemy zasięgiem nadawczym ok. 12 mln osób i sukcesywnie będziemy zwiększać ten zasięg aż do pokrycia terenu całego kraju - mówi Marcin Klepacki.

Telewizja w przyszłym roku na wyprodukować blisko 50 dokumentalnych premier (produkcji bądź koprodukcji), co oznacza co najmniej jedną premierę tygodniowo. - Nasze filmy dotyczą bardzo różnorodnej tematyki - nie tylko historycznej, ale również społecznej, międzynarodowej. To zróżnicowanie będzie widać na naszej antenie, która będzie oferować naszym widzom poznanie wielu różnorodnych światów - zapowiada Tomasz Piechal, redaktor naczelny TVP Dokument.

TVP Dokument wystartuje 19 listopada

Kanał wystartuje 19 listopada - i tego dnia swoją telewizyjną premierę na antenie będzie miał film „Efekt motylka” (reż. Jarosław Szmidt), opowiadający o walce siedmioletniej Zuzi z nieuleczalną chorobą, genetyczną skóry - pęcherzykowym oddzielaniem się naskórka. Wyemitowany też zostanie dokument „Beksińscy. Album wideofoniczny” (reż. Marcin Borchardt), produkcja stworzona z prywatnych zapisów filmowych rodziny Beksińskich.

Na antenie nie zabraknie własnych produkcji. Pierwszą z nich będzie autorski program Barbary Włodarczyk „Barbara Włodarczyk zaprasza”, którego premiera odbędzie się w niedzielę 22 listopada (następnie program będzie emitowany we wtorki przed pasmem filmów dokumentalnych). Jednym z pierwszych filmów, który pojawi się w ramach cyklu będzie film Włodarczyk „Ukraiński sługa narodu?”, opowiadający o fenomenie Wołodymyra Zełenskiego, komika, który został prezydentem Ukrainy.

Na ramówkę TVP Dokument złożą się przede wszystkim różnorodne tematycznie filmy dokumentalne z całego świata, jak i produkcje TVP. Emitowane mają być także liczne serie dokumentalne, zarówno przyrodnicze, jak i popularno-naukowe czy podróżnicze.

Stacja będzie się składać z trzech strategicznych pasm nadawanych w godz. 6.00-12.00, 12.00-19.30 i 19.30-3.00. Poranne pasmo oparte będzie na produkcjach przyrodniczych, popołudniowe na filmach popularno-naukowych, podróżniczych i biograficznych, podczas gdy wieczorem pojawią się flagowe serie dokumentalne TVP, jak i pojedyncze filmy dokumentalne, każdego dnia o odmiennej tematyce np. w poniedziałki będą pokazywane filmy o współczesnym świecie, a w środy produkcje typu human stories.

TVP ma sześć kanałów tematycznych

Telewizja Polska nadaje obecnie sześć kanałów tematycznych: TVP Info, TVP Kultura, TVP Historia, TVP Rozrywka, TVP ABC (dostępne w naziemnej telewizji cyfrowej) i TVP Seriale (dostępny satelitarnie i w kablówkach).

W ofercie nadawcy są też kanały regionalne TVP3, skierowana do widzów z zagranicy TVP Polonia oraz uruchomione we wrześniu ub.r. TVP Wilno, a także nadawane od lat TVP1, TVP2 i uruchomiony w 2008 roku TVP HD.

W ub.r. Telewizja Polska osiągnęła wzrost przychodów o 16,7 proc. do 2,56 mld zł oraz 89 mln zł zysku netto. Na koniec roku nadawca miał 2 790 etatowych pracowników zarabiających średnio 9 572 zł. Wynagrodzenie zarządu wyniosło 2,18 mln zł, prawie trzy razy więcej niż rok wcześniej - na nagrody dla pracowników zostanie przeznaczone 18 mln zł - wynika ze sprawozdania abonamentowego nadawcy.

W pierwszej połowie br. Telewizja Polska zanotowała 936,5 mln zł zysku netto. Przychody spółki wyniosły 2,27 mld zł, w przeważającej części pochodziły one z abonamentu i rekompensaty abonamentowej, co zasiliło budżet TVP kwotą prawie 1,8 mld zł. Wpływy z reklamy spadły rok do roku o 21 proc.

Dołącz do dyskusji: TVP Dokument dostępny testowo w standardzie DVB-T2/HEVC. „W zasięgu 12 mln osób”

28 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
knaga rafalali
Od października jest ważne pozwolenie na nadawanie testowe kanału TVP DOKUMENT z ponad 40 nadajników w Polsce (wszystkie branżowe media o tym informowały). Dogadajcie się chłopcy między sobą i umożliwcie jak najszybciej to nadawanie ze wszystkich obiektów. Wtedy każdy sobie sprawdzi czy jego TV odbiera sygnał DVB-T2/HEVC.
odpowiedź
User
someone
W porządku, ale czy wiadomo co z dostępnością na platformach satelitarnych?
odpowiedź
User
Łuki
A kiedy Gorzów Wielkopolski? Dawać szybko
odpowiedź