SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

TVP Dokument wystartuje 19 listopada, szefem Tomasz Piechal

Od 19 listopada zacznie być nadawany kanał TVP Dokument, będzie dostępny satelitarnie i w sieciach kablowych. Szefem stacji został Tomasz Piechal.

Telewizja Polska w komunikacie prasowym przesłanym do portalu Wirtualnemedia.pl zapowiada, że w ramówka TVP Dokument będzie zróżnicowana - począwszy od własnych flagowych produkcji dokumentalnych (będą emitowane od stycznia 2021 roku), poprzez „Weekendy z BBC”, produkcje z gatunku factual entertainment, filmy przyrodnicze klasy premium, podróżnicze, popularnonaukowe i biograficzne. W stacji będą pokazywane m.in. archiwalne produkcje Telewizji Polskiej, m.in. klasyka polskiej szkoły dokumentu i reportażu.

Kanał będzie nadawany w jakości HD, ma być dostępny satelitarnie i w sieciach kablowych (na razie nie wskazano w których). TVP podkreśliła, że chce też wprowadzić TVP Dokument do naziemnej telewizji cyfrowej.

W logo TVP Dokument jest symboliczne oko. Ma to podkreślać, że kanał jest skierowany do osób chcących poszerzać swoje horyzonty, odkrywać i weryfikować utarte poglądy.

Tomasz Piechal szefem TVP Dokument

Kanałem TVP Dokument kierować będzie Tomasz Piechal, dotychczasowy kierownik działu dokumentu Telewizji Polskiej.

Piechal w TVP pracuje od połowy 2018 roku. Wcześniej był m.in. starszym analitykiem w Ośrodku Studiów Wschodnich im. Marka Karpia (zajmował się tematyką Ukrainy), redaktorem prowadzącym projekt „Partnerstwo dla Kultury” w serwisie Eastbook.eu oraz dziennikarzem działu Opinie w „Super Expressie”.

Telewizja Polska od pięciu lat zapowiadała uruchomienie TVP Dokument. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji koncesję na taką stację przyznała nadawcy już w 2013 roku, z zastrzeżeniem, że musi on zostać uruchomiony 18 miesięcy od daty przyznania koncesji.

Stacja miała wystartować w sierpniu 2014 roku, ale ówczesny prezes Juliusz Braun miał zdecydować się na przesunięcie tej kwestii na czas, kiedy będzie wiadomo, jak zostanie zagospodarowany multipleks ósmy. Wtedy wiadomo było, ze w kanale miałyby się znaleźć dokumenty i seriale o tematyce społecznej, reportaże, telenowele dokumentalne oraz programy edukacyjne i poradnikowe. Kanał miałby być stworzony tylko wtedy kiedy - jak podał nadawca - „pozwolą na to dodatkowe środki ze źródeł”.

Plany uruchomienia TVP Dokument publiczny nadawca potwierdził w Karcie powinności złożonej wiosną br. w Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji. Wskazał tam jeszcze trzy stacje, które chce utworzyć w najbliższych latach: TVP Muzyka, TVP Nauka i TVP 4K.

Start nowych stacji tematycznych zapowiedział też Jacek Kurski w sierpniu br. w czasie wystąpienia przed członkami Rady Mediów Narodowych, którzy powołali go ponownie na stanowisko prezesa Telewizji Polskiej.

TVP Dokument kolejną stacją tematyczną TVP

Telewizja Polska nadaje obecnie sześć kanałów tematycznych: TVP Info, TVP Kultura, TVP Historia, TVP Rozrywka, TVP ABC (dostępne w naziemnej telewizji cyfrowej) i TVP Seriale (dostępny satelitarnie i w kablówkach).

W ofercie nadawcy są też kanały regionalne TVP3, skierowana do widzów z zagranicy TVP Polonia oraz uruchomione we wrześniu ub.r. TVP Wilno, a także nadawane od lat TVP1, TVP2 i uruchomiony w 2008 roku TVP HD.

W ub.r. Telewizja Polska osiągnęła wzrost przychodów o 16,7 proc. do 2,56 mld zł oraz 89 mln zł zysku netto. Na koniec roku nadawca miał 2 790 etatowych pracowników zarabiających średnio 9 572 zł. Wynagrodzenie zarządu wyniosło 2,18 mln zł, prawie trzy razy więcej niż rok wcześniej - na nagrody dla pracowników zostanie przeznaczone 18 mln zł - wynika ze sprawozdania abonamentowego nadawcy.

W pierwszej połowie br. Telewizja Polska zanotowała 936,5 mln zł zysku netto. Przychody spółki wyniosły 2,27 mld zł, w przeważającej części pochodziły one z abonamentu i rekompensaty abonamentowej, co zasiliło budżet TVP kwotą prawie 1,8 mld zł. Wpływy z reklamy spadły rok do roku o 21 proc.

Dołącz do dyskusji: TVP Dokument wystartuje 19 listopada, szefem Tomasz Piechal

20 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Nawet teraz
Dawać go jak najszybciej na naziemny multipleks, choćby zamiast TVN.
odpowiedź
User
Kik
Oko jak z bigbrothera. Poza tym logo jest brzydkie i mogli zdecydować się na inny kolor. Przykładowo czarny jest wolny bo tvp kultura używa już bieli i magenty
odpowiedź
User
Joenn
Kanał misyjny - dokumentalny nie będzie dostępny naziemnie, za to powtórkowy - Rozrywka będzie. I na to 2miliardy
odpowiedź