SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

TVP Info pokaże w sobotę dokument „Pedofile” Sylwestra Latkowskiego, pierwsza emisja od ponad 10 lat

W sobotę wieczorem TVP Info wyemituje film dokumentalny „Pedofile” Sylwestra Latkowskiego z 2005 roku. Władze publicznego nadawcy zdecydowały o tym w piątek, film jedyny raz został pokazany ponad 10 lat temu.

Jacek Kurski, prezes Telewizji Polskiej / fot. Łukasz BrzezickiArticle

„Pedofile” autorstwa Sylwestra Latkowskiego zostanie pokazany w TVP Info w sobotę o godz. 21:50. Po filmie będzie można obejrzeć 20-minutową dyskusję o tematyce przedstawionej w dokumencie.

Film został zrealizowany przez Latkowskiego na zlecenie Telewizji Polskiej w 2005 roku. Opowiada o osobach z różnych grup społecznych zamieszanych w pedofilię, m.in. polityków i artystów, a także o nieletnich prostytutkach. Jednym z wątków jest sprawa szajki pedofilów z Dworca Centralnego wykorzystujących chłopców. W grupie, rozbitej przez policję w 2002 roku, mieli działać m.in. polityk pełniący w pewnym okresie funkcję ministra, znany ksiądz i wybitny reżyser.

 

„Pedofile” zaraz po wyprodukowaniu zostali tylko raz wyemitowani w TVP. Sylwester Latkowski zarzucał władzom publicznego nadawcy, że na wiele lat zablokowały ten dokument: nie decydowały się na kolejne emisje, ale nadal mają do niego prawa.

Latkowski zaapelował do Kurskiego

W ostatnich dniach, kiedy o pedofilii zrobiło się bardzo głośno po premierze filmu „Tylko nie mów nikomu” Tomasza i Marka Sekielskich, Sylwester Latkowski zaapelował do Jacka Kurskiego o emisję „Pedofilów”. - Czy zgodzisz się na upublicznienie filmu „Pedofile”, który po emisji (kulisy emisji to najlepszy przykład blokowania) w 2005 roku zakopano w archiwum TVP? - spytał w miniony poniedziałek Latkowski.

- Czy naprawdę chcesz, być jak prezes Dworak, który zakopał ten film? Bo zaprzyjaźniony ze znanym reżyserem, itd. Problem pedofili w Polsce jest i najbardziej kryją to media. A nie... - dodał reżyser. Ujawnił też okoliczności jedynej emisji tego dokumentu. - Wyemitowano. I to po przejściach. Próbowano zablokować. Awantura. I pomimo oglądalności, nigdy nie powtórzono, co jest normalne. Usłyszałem, że już nigdy nie ujrzy światła dziennego. I tak się stało - opisał.

- Ten film jest niewygodny dla każdej ze stron - zaznaczył Sylwester Latkowski.

Film „Pedofile” trwa 90 minut. W ramówce TVP Info w sobotę wieczorem zastąpi „Studio Polska”

Telewizja WP i TVN pokazują „Tylko nie mów nikomu”, w TVP1 dokument o Janie Pawle II

Dokument filmu „Tylko nie mów nikomu” Tomasza i Marka Sekielskich, opowiadający o wykorzystywaniu nieletnich przez księży, udostępniono w minioną sobotę n YouTubie, w piątek wieczorem miał prawie 19 mln odtworzeń. Na film natychmiast zareagowali prymas Polski i przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, przepraszając ofiary wykorzystywania seksualnego przez duchownych.

We wtorek premier Mateusz Morawiecki i minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro przedstawili konkretne projekty przygotowane przez rząd, m.in. zniesienie przedawnienia się przestępstw pedofilii oraz podwyższenie limitu karnego do 30 lat więzienia. W czwartek nowelizacja Kodeksu karnego obejmująca takie zmiany została przyjęta przez Sejm.

Ponadto Zbigniew Ziobro jako prokurator generalny powołał też zespół prokuratorów, który przeanalizuje pod kątem naruszeń prawa wydarzenia przedstawione w filmie. Pedofilia w Kościele jest także głównym tematem programów informacyjnych w telewizjach newsowych oraz tekstów i publikacji dziennikarzy.

Tomasz i Marek Sekielscy 450 tys. zł na realizację filmu pozyskali w serwisie Patronite od 2,5 tys. osób. Z tego powodu nie zamierzają zarabiać na dokumencie i zadeklarowali, że udostępnią go bezpłatnie wszystkim zainteresowanym nadawcom telewizyjnym.

Na razie skorzystały z tego Telewizja WP i TVN. Telewizja WP pierwszy raz pokazała dokument w czwartek późnym wieczorem (zgromadził 170 tys. widzów, to tegoroczny rekord oglądalności stacji), a kolejne emisje zaplanowano w piątek i niedzielę.

TVN zaplanował emisję „Tylko nie mów nikomu” w piątek o godz. 23:00. Film zamieszczono też w serwisie VoD.pl (należącym do Ringier Axel Springer Polska).

Za to TVP1 zmieniła ramówkę, żeby w piątek o godz. 20:30 pokazać film „Pielgrzym” Andrzeja Trzos-Rastawieckiego. Jest to zapis pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski w 1979 roku, niecały rok po rozpoczęciu pontyfikatu.

Jacek Kurski zaznaczył, że dokument zostanie wyemitowany w TVP1 „w wigilię 99. rocznicy urodzin Karola Wojtyły i przed 40. rocznicą pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski”.

Według danych Nielsen Audience Measurement w kwietniu br. średnia widownia minutowa TVP Info wynosiła 218 168 osób, a udział stacji w rynku oglądalności - 3,44 proc. (tyle samo co rok wcześniej).

Trzy czwarte Polaków chce, żeby TVP pokazała „Tylko nie mów nikomu”

W badaniu SW Research dla portalu internetowego „Rzeczpospolitej” aż 74,7 proc. respondentów stwierdziło, że Telewizja Polska powinna wyemitować film „Tylko nie mów nikomu”. Częściej taką deklarację wyrażali ludzie w wieku 25-34 lat oraz powyżej 50 lat (po 77 proc. w każdej z tych grup), mający wykształcenie zasadnicze zawodowe (79 proc.), zarabiający netto 2-3 tys. zł (81 proc.) oraz mieszkający w miastach do 20 tys. mieszkańców (85 proc.)

Przeciwną opinię wyraziło 8,9 proc. pytanych, a zdania w tej sprawie nie miało 16,3 proc.

Sondaż został zrealizowany 14 i 15 maja wśród 800 osób stanowiących grupę reprezentatywną dla wszystkich Polaków pod względem płci, wieku i miejsca zamieszkania.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: TVP Info pokaże w sobotę dokument „Pedofile” Sylwestra Latkowskiego, pierwsza emisja od ponad 10 lat

40 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Bartosz
Zdrajca daj spokój oglądanie TVN lepsza stacja Pisiory kłamcy
odpowiedź
User
Ka
Super!
odpowiedź
User
jd
Dlaczego Kurski przez prawie 4 lata ukrywał ten film przed widzami? Obrońcy pedofili są wszędzie.
odpowiedź