SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Jarosław Olechowski szefem TVP3. Dyrektor TVP Technologie odwołany

Kolejne roszady na dyrektorskich stanowiskach w Telewizji Polskiej. Od środy Roman Pedrycz nie jest już dyrektorem ośrodka TVP Technologie, któremu szefował przez ostatnie sześć lat. Dyrektor Telewizyjnej Agencji Informacyjnej, Jarosław Olechowski przejął z kolei obowiązki odwołanego dzień wcześniej dyrektora TVP3 Pawła Gajewskiego. Olechowski pokieruje także OTV Warszawa, pozostając na stanowisku dyrektora TAI.

Jarosław Olechowski szefował TAI od 2018 do 2023 roku fot. TVP Article

Ze stanowiska dyrektora ośrodka TVP Technologie odwołany został Roman Pedrycz, który szefował tej jednostce od 2016 roku.

W jego miejsce został powołany Przemysław Herbut, dotychczasowy dyrektor Ośrodka Dokumentacji i Zbiorów Programowych TVP. Ośrodek TVP Technologie zajmuje się bieżącą, wprowadzaną i planowaną techniką oraz technologiami, stosowanymi w produkcji telewizyjnej na użytek publicznego nadawcy.

Pedrycz był w przeszłości współpracownikiem dyrektora Biura Spraw Korporacyjnych TVP, Stanisława Bortkiewicza: razem pracowali w zakładach "Ursus" . Bortkiewicz z kolei to bliski współpracownik odwołanego w poniedziałek Jacka Kurskiego

Mateusz Matyszkowicz zdymisjonował także Ewelinę Sapińską, która od 2019 roku była zastępczynią dyrektora biura programowego TVP ds. marketingu. Jak podaje TVP "Sapińska pozostaje w strukturach spółki".

Olechowski przejmuje obowiązki Gajewskiego

Także w środę dyrektor Telewizyjnej Agencji Informacyjnej, Jarosław Olechowski, przejął obowiązki odwołanego dzień wcześniej Pawła Gajewskiego - dowiedziały się Wirtualnemedia.pl. Olechowski pokieruje więc teraz TVP3 i OTV Warszawa.

Paweł Gajewski kierował TVP3 od marca 2021 roku, gdy został wiceszefem biura programowego TVP. W maju ub. roku TVP3 wydzielono ze struktur biura programowego – i wówczas Gajewski został „pełnoprawnym” dyrektorem lokalnych pasm. Dodatkowo pod koniec sierpnia ub. roku zawieszony został Rafał Kotomski, ówczesny szef OTV Warszawa: w tym samym miesiącu jego obowiązki przejął także Gajewski.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

We wtorek - jak już informowaliśmy - Paweł Gajewski został odwołany z funkcji szefa TVP3, ale także przestał szefować warszawskiemu ośrodkowi TVP. W środę natomiast, jak ustaliliśmy, nowym dyrektorem TVP3 i szefem OTV Warszawa został Jarosław Olechowski. Jednocześnie, jak się dowiadujemy, Olechowski nadal szefuje Telewizyjnej Agencji Informacyjnej.

Kim jest Olechowski?

Jarosław Olechowski jest dyrektorem TAI od sierpnia 2018 roku. Kilka miesięcy wcześniej tego roku przejął tę funkcję jako p.o. od ustępującego Klaudiusza Pobudzina.

Z TVP związany jest od 2008 roku. Był m.in. reporterem TVP Info i „Wiadomości”, a w styczniu 2016 roku po kilkuletniej przerwie wrócił do głównego wydania tego programu, przygotowywał materiały m.in. o polskiej polityce. TAI nadzoruje wszystkie treści informacyjne i publicystyczne publicznego nadawcy, na czele z TVP Info, „Wiadomościami”, „Panoramą” i „Teleexpressem” oraz programami publicystycznymi.

TVP Info w sierpniu 2022 roku miało 4,89 proc. średniego dobowego udziału wśród wszystkich kanałów telewizyjnych, a to oznacza wzrost rok do roku o 19,85 proc. To największy wzrost w top 20 kanałów.
 
Zmiana szefostwa Centrum Kultury i Historii TVP

Wcześniej zmiany dokonano także na stanowisku dyrektora Centrum Kultury i Historii TVP: tę funkcję objęła Aneta Woźniak. Centrum powołano w 2020 roku, aby kontrolowało ofertę programową kanałów TVP Kultura, TVP Historia, TVP Dokument oraz TVP HD. Od samego początku ta jednostka podlegała ówczesnemu członkowi zarządu, dziś prezesowi TVP - Mateuszowi Matyszkowiczowi.

Początkowo dyrektorem Centrum został Grzegorz Płaza, w czerwcu 2021 roku na stanowisku zastąpił go Jakub Dybek (wcześniej: wicedyrektor Agencji Kreacji Publicystyki, Dokumentu i Audycji Społecznych w Telewizji Polskiej). Jego zastępczynią ds. kreacji i produkcji była Aneta Woźniak – i to ona teraz awansowała w strukturach na dyrektor Centrum Kultury i Historii.

W ub.r. przychody Telewizji Polskiej zwiększyły się o 7,2 proc. do 3,25 mld zł, a przy wzroście kosztów operacyjnych o 21,7 proc. do 3,12 mld zł zysk netto skurczył się ze 198,32 do 3,89 mln zł.

W planie finansowym na br. Telewizja Polska zapisała wzrost przychodów do 3,42 mld zł, zwiększyć mają się zarówno wpływy z reklam i sponsoringu, jak i rekompensaty abonamentowej. W górę pójdą też koszty energii i usług zewnętrznych, a ze sprzedaży obligacji skarbowych nadawca spodziewa się minimum 171 mln zł straty.

Dołącz do dyskusji: Jarosław Olechowski szefem TVP3. Dyrektor TVP Technologie odwołany

27 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Klara
Wszyscy wiedzą że kliczowa jest zmiana jednego stanowiska pod którym nieformalnie podwieszona byla i jest cala kluczową dyrekcja tvp. Bez tej zmiany wszystkie te roszady pozostają pozorne a prezes marionetką sterowaną z tylnego siedzenia.
0 0
odpowiedź
User
Mikołaj
Na razie zmiany kosmetyczne - zmiany dyrekcji biura programowego i biura zarządu miałyby istotne znaczenie ale widać że nowy prezes jest za krótki do tak dalekich zmian kadrowych.
0 0
odpowiedź
User
Marianka
Zmiana fasady trwa - w końcu to telewizja
0 0
odpowiedź