SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Politycy Zjednoczonej Prawicy pokazywani w TVP pięć razy dłużej niż ci z Koalicji Obywatelskiej

W I kwartale br. politycy Zjednoczonej Prawicy byli pokazywani na antenach Telewizji Polskiej przez 135 godzin. Przedstawiciele Koalicji  Obywatelskiej zaledwie przez 29 godzin - wyliczył portal Wirtualnemedia.pl.

Jarosław Kaczyński, fot. TVPArticle

Dane o prezentacji stanowisk poszczególnych urzędów, związków zawodowych i partii publikuje co kwartał sama TVP. Dzieli jednak je na poszczególne partie, dlatego na przykład wyniki Prawa i Sprawiedliwości, Solidarnej Polski i Porozumienia są podawane oddzielnie. Podobnie jest w przypadku Platformy Obywatelskiej, Inicjatywy Polskiej, Zielonych i Nowoczesnej, czy też SLD, Wiosny, Partii Razem i PPS. My policzyliśmy łączny czas antenowy klubów i kół parlamentarnych w „Wiadomościach” TVP1, „Panoramie” TVP2, programach TVP Info i TVP3.

135 godzin dla polityków Zjednoczonej Prawicy

W I kwartale, czyli od początku stycznia do końca marca br. politycy Zjednoczonej Prawicy byli pokazywani przez 135 godzin 39 minut i 24 sekundy.

Czas antenowy Koalicji Obywatelskiej wyniósł 29 godzin, 17 minut, 36 sekund.

Kolejne miejsca zajęły:  Lewica (19 godzin, 9 minut, 25 sekund), Polskie Stronnictwo Ludowe z Unią Europejskich Demokratów (14 godzin, 36 minuty, 56 sekund), Konfederacja (4 godziny, 30 minut, 53 sekundy), Polska 2050 (1 godzina, 31 minut, 33 sekundy) i Kukiz’15 (49 minut, 12 sekund).

Zobacz także: Prawo i Sprawiedliwości w tym roku na antenach TVP przez 577 godzin. "Telewizja propartyjna"

Były prezes TVP: Nigdy tak nie było

Dane skomentował Juliusz Braun, w latach 2011-2015 prezes TVP. - Jakaś ogólna równowaga zawsze była zachowywana. Jak zdarzały się jakieś odstępstwa, to ja sam jako prezes Telewizji Polskiej musiałem się bardzo tłumaczyć na posiedzeniach komisji sejmowej. Teraz tej równowagi nie ma. Niektóre audycje w TVP są oczywiście nadawane z obowiązkową obecnością wszystkich partii. Pozostałe programy nigdy nie były tak zdominowane przez jedną opcję polityczną. Tutaj trzeba też brać pod uwagę czas na wypowiedzi członków rządu - ocenił Braun.

Tylko premier Mateusz Morawiecki był w I kwartale br. w kanałach TVP pokazywany przez 10 godzin, 47 minut i 26 sekund.

Politycy opozycji często pokazywani są w negatywnym kontekście

Braun przekonuje, że dane to nie wszystko. Nie uwzględniają bowiem ekspertów i tego w jaki sposób są pokazywane poszczególne ugrupowania.

- W tym zestawieniu formalnie brani są pod uwagę tylko politycy. Trzeba jednak pamiętać, że na przykład w „Wiadomościach” występują tak zwani eksperci, którzy są osobami bardzo zaangażowanymi po stronie Prawa i Sprawiedliwości. To dodatkowo naruszę tę równowagę. Poza tym w programach TVP nawet jeśli politycy opozycji są cytowani, to ich wypowiedzi przeważnie służą budowaniu negatywnego przekazu - zauważa Braun.

Wielu czołowych polityków Koalicji Obywatelskiej w obawie przed niewygodnymi pytaniami lub manipulacją w ogóle nie pojawia się w programach TVP albo nie rozmawia z dziennikarzami TVP Info. Formalny bojkot TVP przez PO został zawieszony we wrześniu 2019 roku.

Janusz Piechociński zamieścił wykresy dotyczące sytuacji w TVP

Były wicepremier i zarazem były prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego Janusz Piechociński na Twitterze opublikował wykres kołowy, który ma obrazować różnicę w czasie antenowym przeznaczonym dla poszczególnych partii w TVP w 2014 roku i 2018 roku.

Po tym jak w 2016 roku prezes TVP został Jacek Kurski, zdecydowana większość czasu antenowego przypadła PiS-owi, kosztem partii opozycyjnych. W czasie rządów Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego, PO miała dużo czasu antenowego, ale partie opozycyjne też nie miały powodów do narzekań.

Styczeń 2014 i styczeń 2021 na antenach TVP

W styczniu 2014 roku Platforma Obywatelska była pokazywana przez 32 godziny, 42 minuty, 31 sekund. Kolejne miejsca zajęły: Prawo i Sprawiedliwość (18 godzin, 23 minuty, 39 sekund), Sojusz Lewicy Demokratycznej (10 godzin, 54 minuty, 20 sekund), Polskie Stronnictwo Ludowe (8 godzin, 17 minut, 31 sekund), Twój Ruch (8 godzin, 48 sekund), Solidarna Polska (7 godzin, 15 minut, 18 sekund), Polska Razem/Porozumienie Jarosława Gowina (3 godziny, 35 minut, 48 sekund). W styczniu br. przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości byli pokazywani przez 38 godzin, 2 minuty, 39 sekund. Dalsze miejsca to: Platforma Obywatelska (6 godzin, 45 minut, 37 sekund), Porozumienie (5 godzin, 14 minut, 48 sekund), Polskie Stronnictwo Ludowe (4 godziny, 46 minut, 17 sekund), Sojusz Lewicy Demokratycznej (3 godziny, 49 minut, 24 sekundy), Wiosna (1 godzina, 37 minut, 8 sekund), Konfederacja (1 godzina, 13 minut, 59 sekund), Nowoczesna (1 godzina, 10 minut, 37 sekund), Solidarna Polska (1 godzina, 10 minut, 21 sekund), Lewica Razem (57 minut, 36 sekund), Inicjatywa Polska (26 minut, 47 sekund), Polska Partia Socjalistyczna (19 minut, 17 sekund), Polska 2050 (21 minut, 47 sekund), Nowa Lewica (11 minut, 16 sekund), Unia Europejskich Demokratów (6 minut, 46 sekund) i Kukiz’15 (4 minuty, 16 sekund).

W pierwszym półroczu 2021 roku widownia „Wiadomości” wyniosła 2,71 mln osób (2,15 mln w TVP1 i 555 tys. w TVP Info). Z kolei udział serwisu uplasował się na poziomie 20,46 proc. (rok wcześniej było to 22,41 proc.). Udział w rynku kanału TVP Info wyniósł 3,70 proc., co oznacza spadek o 29 proc. – wynika z danych Nielsen Audience Measurement, opracowanych przez portal Wirtualnemedia.pl.

Dołącz do dyskusji: Politycy Zjednoczonej Prawicy pokazywani w TVP pięć razy dłużej niż ci z Koalicji Obywatelskiej

16 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
YKK
Perukarz ruski lubi to!
odpowiedź
User
Ja_2021
Za czasów PO takich rozbieżności nie było. Wystarczy poszukać i można znaleźć porównania.
odpowiedź
User
Pawel
Za czasów koalicji PO-PSL większość mediów w tym i TVP była posłuszna w/w partiom politycznym.
odpowiedź