SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Inspekcja Pracy kontroluje TVP. „Solidarność” zgłosiła postulaty

Od ponad miesiąca Państwowa Inspekcja Pracy prowadzi kontrolę w Telewizji Polskiej. Z kontrolerami spotkali się przedstawiciele „Solidarności”, które zachęcają pracowników do informowania kontrolerów o wszystkich nieprawidłowościach.

Fot. Shutterstock/OlekSH Fot. Shutterstock/OlekSH

Kontrola prowadzona w Telewizji Polskiej przez Państwową Inspekcję Pracy dotyczy - jak wyliczyła działająca w spółce Komisja Zakładowa „Solidarności” - kilku obszarów:
- przestrzegania przepisów prawnej ochrony pracy i zasad BHP, 
- prowadzenia dokumentacji pracowniczej, czasu pracy, 
- zawierania umów cywilnoprawnych, 
- minimalnego wynagradzania za pracę, 
- stosowania przepisów dotyczącego przeciwdziałania dyskryminacji w zatrudnianiu i mobbingowi, 
- wykonania środków prawnych wydanych przez inspektorów pracy podczas poprzedniej kontroli.

W zeszłym tygodniu odbyło się pierwsze ze spotkań przedstawicieli „Solidarności” z kontrolerami z PIP. Związkowcy podkreślili, że oczekują „szczególnej uwagi i ochrony dla szeregowych pracowników i współpracowników Spółki, którzy ponoszą konsekwencje decyzji i braku rozstrzygnięć sporu politycznego i wątpliwości prawnych”.

Ocenili, że należy podjąć działania zmierzające do przywrócenia porządku administracyjnego w TVP i usprawnienia procesu, który ich zdaniem „przebiega zbyt wolno, obarczony jest też wątpliwymi decyzjami i brakiem informacji w relacjach zarówno Pracodawcy z organizacjami związkowymi jaki samymi pracownikami Spółki”.

CZYTAJ TEŻ: TVP nie ujawnia zarobków nowych dziennikarzy, Watchdog idzie do sądu. “Nic się nie zmieniło”

- Domagamy się od właściwych instytucji i organów państwowych zapewnienia środków finansowych niezbędnych do normalnego, zgodnego z ustawą medialną funkcjonowania Telewizji Polskiej. Do władz likwidacyjnych apelujemy o decyzje skutecznie przywracające funkcjonowanie poszczególnych jednostek Spółki i możliwie, jak najszybsze wyjście z formuły stanu otwarcia likwidacji - wyliczono w komunikacie „Solidarności”.

„Solidarność” zachęca do zgłaszania problemów

Związkowcy mają też zastrzeżenia co do obowiązującego w Telewizji Polskiej systemu wynagradzania. Przekazali kontrolerom z PIP pismo opisujące opisjące niezrealizowane uzgodnienia w tym obszarze z poprzednimi władzami nadawcy.

- Szczególnie kwestie mające znamiona dyskryminacji dotyczące wykluczeń z nagród jubileuszowych oraz rozwiązań dotyczących odprawy emerytalnej zmuszające pracowników do jak najszybszego przejścia na emeryturę - wyliczyli.

CZYTAJ TEŻ: TVP wzywa szefa KRRiT ws. abonamentu. Grozi pozwem

Zachęcają pracowników TVP, żeby współpracowali z kontrolerami. - Prosimy zgłaszać problemy w kontrolowanych przez PIP obszarach swoim przedstawicielom związkowym. NSZZ Solidarność TVP podejmie się pomocy w przekazywaniu i wskazaniu inspektorom PIP wszelkich nieprawidłowości, które uznają Państwo za wymagające uwagi przeprowadzanej kontroli - stwierdzili.

TVP zatrudnia 2,9 tys. pracowników

Liczba pracowników Telewizji Polskiej w 2022 roku zmniejszyła się z 2 913 do 2 893, a liczba etatów - z 2888,95 do 2 876,08. Zatrudnienie w spółce było o ponad 100 pracowników i etatów niższe niż planowane rok wcześniej. 

W 2022 roku TVP zanotowała 50,7 mln zł straty netto, pod kreską była pierwszy raz od 2016 roku. Co prawda jej przychody wzrosły mocniej od wydatków operacyjnych, ale obsługa rekompensaty abonamentowej przyniosła aż 184 mln zł kosztów. Przychody Telewizji Polskiej zwiększyły się w 2022 roku o 9,5 proc. do 3,56 mld zł, z czego wpływy sprzedażowe netto - z 3,15 do 3,14 mld zł. Natomiast koszty wytworzenia produktów na własne potrzeby poszły w górę z 88,2 do 166,3 mln zł, a wynik ze zmiany stanu produktów poszedł w dół z 19 mln zł zysku do 17,9 mln zł straty.

Dołącz do dyskusji: Inspekcja Pracy kontroluje TVP. „Solidarność” zgłosiła postulaty

13 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Oko prezesa
To może PIP powinno sprawdzić to co działo się zs bylej władzy w TVP a dokładniej przyjrzeć się Siweckiej w bylej już redakcji Alarmu, naruszenia zasad, poszanowania itd.. Do wglądu też powinni zainteresować się innymi ludźmi z Alarmu dlaczego pozwalali na takic stan. Podkreślam że za bylej już władzy.
17 7
odpowiedź
User
Rr
A może PIP przyjrzy się standardom płacenia ze ekipy techniczne na Woronicza wykonujące to samo mają inne stawki niż na placu? Ta sama umowa, ten sam rodzaj wykonywanej pracy.
Do tego 12 godzinny system pracy na etacie .
11 0
odpowiedź
User
Cdn.
Tak, tak Ona i była żona Michała przodowały w tym, teraz ta bez kultury pracuje dla kultury, słabe to dyrektorze Sygut. Tyle że to nie pan ją przyjmował
9 0
odpowiedź