SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Związkowcy w TVP proszą o podwyżkę pensji o 1 tys. zł. Powołują się na 2,7 mld zł z budżetu państwa

Działające w Telewizji Polskiej związki zawodowe chcą, żeby władze nadawcy wróciły do rozmów o podwyżkach wynagrodzeń, sugerują podniesienie pensji zasadniczej o 1 tys. zł. Powołują się m.in. na 2,7 mld zł, które TVP i Polskie Radio mają dostać z budżetu państwa.

fot. akpaArticle

Związek Zawodowy Pracowników Twórczych i Technicznych TVP Wizja oraz Międzyzakładowy Związek Zawodowy Pracowników Radia i Telewizji w piśmie skierowanym do władz Telewizji Polskiej w zeszłym tygodniu proszą o powrót do rozmów w sprawie regulacji wynagrodzeń w 2023 roku „w związku z rozpoczętym nowym rokiem i dalszym ciągu rosnącymi kosztami utrzymania”.

- Przy braku zgody pracodawcy w 2022 r. na przyznanie pracownikom świadczenia świątecznego oraz podwyżki inflacyjnej, ponawiamy naszą prośbę o podniesienie wynagrodzenia zasadniczego o 1.000 zł wszystkim pracownikom zatrudnionym na umowę o pracę - napisali związkowcy.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

Jako przyczynę wskazali inflację, przypominając, że według wstępnych danych GUS w grudniu ub.r. żywność i napoje bezalkoholowe zdrożały rok do roku o 21,5 proc., nośniki energii - o 31,2 proc., a paliwo - o 13,5 proc., natomiast miesiąc do miesiąca inflacja wzrosła o 0,2 proc., a tylko ceny żywności - o 1,4 proc.

Związkowcy zwrócili też uwagę, że zgodnie w ustawą budżetową w 2023 roku Telewizja Polska i Polskie Radio mają dostać z budżetu państwa 2,7 mld zł, o ok. 0,7 mld więcej niż w ub.r. Sejm uchwalił budżet w połowie grudnia, przy czym w Senacie w zeszłym tygodniu uchylono zapis mówiący o 2,7 mld zł dotacji. Teraz ustawą ponownie zajmie się Sejm.

- Mamy nadzieję, że dobrą wolą Zarządu jest sukcesywny wzrost wynagrodzeń Pracowników Spółki, szczególnie tych z dużym stażem pracy i najniżej uposażonych. Uważamy też, że przyznane Spółce środki wystarczą też na ten cel, gdyż to dzięki wszystkim Pracownikom Spółki można realizować konkretne zadania misji publicznej - dodali przedstawiciele związków zawodowych.

Pod koniec ub.r. władze Telewizji Polskiej nie zgodziły się na postulaty związków zawodowych, żeby wypłacić wszystkim pracownikom po 1 tys. zł brutto świadczenia na Boże Narodzenie i wprowadzić podwyżkę inflacyjną, waloryzowaną co kwartał.

Natomiast w listopadzie nadawca wypłaciła wszystkim pracownikom jednorazową nagrodę z okazji swojego 70-lecia - w zależności od stażu pracy w TVP każda zatrudniona osoba dostała 500 zł, 1,2 lub 2 tys. zł.

W 2021 r. przychody Telewizji Polskiej zwiększyły się o 7,2 proc. do 3,25 mld zł, a przy wzroście kosztów operacyjnych o 21,7 proc. do 3,12 mld zł zysk netto skurczył się ze 198,32 do 3,89 mln zł.

Na koniec 2021 r. zatrudnienie w Telewizji Polskiej wynosiło 2 889 etatów, o 53 więcej niż rok wcześniej. Zasadnicze wynagrodzenie brutto zwiększyło się o 6,7 proc. do 10 491 zł.

W planie finansowym na 2022 r. Telewizja Polska zapisała wzrost przychodów do 3,42 mld zł, zwiększyć mają się zarówno wpływy z reklam i sponsoringu, jak i rekompensaty abonamentowej. W górę miały też pójść koszty energii i usług zewnętrznych, a ze sprzedaży obligacji skarbowych nadawca spodziewa się minimum 171 mln zł straty.

Dołącz do dyskusji: Związkowcy w TVP proszą o podwyżkę pensji o 1 tys. zł. Powołują się na 2,7 mld zł z budżetu państwa

28 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Seba
Przecież mówicie że inflacji nie ma
odpowiedź
User
Nadya Ter
To nie są pieniądze dla motłochu który pracuje w TVPis a dla dyrektorów i rodzin pisowskich!! Wam robić za miskę ryżu!!! Rodzina suskiego i Sasina ma tylko prawo tuczyć się na tych pieniądzach!!!!
odpowiedź
User
Koko
Operator studyjny zarabia ponad 8k - jego jedyna praca to pilnowanie nieruchomych kamer. Jeszcze mało?
odpowiedź