SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

TVP przeprasza lekarza za zdjęcie przy tekście o odmowie leczenia zwolenników PiS z użyciem sprzętu od WOŚP

Portal TVP.Info zamieścił przeprosiny pod adresem lekarza prof. Mikołaja Spodaryka, którego zdjęciem omyłkowo zilustrowano dwa teksty na temat odmowy leczenia sympatyków Prawa i Sprawiedliwości sprzętem od WOŚP. To efekt przegranego procesu, który pediatra wytoczył Telewizji Polskiej.

siedziba Telewizji Polskiej, fot. AKPAArticle

16 stycznia 2018 roku na portalu TVP.info ukazały się dwa artykuły dotyczące lekarza z Rumi, który miał ogłosić, iż nie zamierza leczyć pacjentów sympatyzujących z PiS sprzętem od Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Na zdjęciu ilustrującym oba teksty zamieszczono fotografię innego lekarza: prof. Mikołaja Spodaryka, kierownika Oddziału Leczenia Żywieniowego w krakowskim Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym.

Po interwencji prof. Spodaryka z TVP.info usunięto fotografię, a szefostwo portalu przysłało lekarzowi stanowisko, które jednak nie było przeprosinami.

- Jest nam bardzo przykro, że w związku z tym (pomyłkowym zamieszczeniem fotografii - przyp.) poczuł się pan „sponiewierany”. Dlatego też aktualnie na zdjęciu do tekstu Pana nie ma. Zamiast poprzedniego zdjęcia na fotografii znalazły się przedmioty wystawione na aukcji WOŚP, w tym książka Leszka Balcerowicza, który oczywiście również nie jest słynnym lekarzem z Rumi - taką odpowiedź telewizji zacytowała w 2018 roku krakowska „Gazeta Wyborcza”.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

Komisja Etyki TVP zgodziła się z zastrzeżeniami, TVP przegrała proces

Prof. Mikołaj Spodaryk wystąpił do Komisji Etyki TVP z prośbą o interwencję i ocenę postępowania portalu, a ta - jak poinformowało OKO.Press - podzielili wątpliwości skarżącego. W opinii napisano, że autorzy poprzez mylne zilustrowanie tekstów wprowadzili widzów w błąd i lekarzowi z Krakowa należą się przeprosiny.

Sprawa ostatecznie trafiła do sądu, który w lutym br. uznał, że TVP winna jest naruszenia dóbr osobistych, ma wpłacić 10 tysięcy złotych na rzecz WOŚP, symboliczna złotówkę odszkodowania dla prof. Mikołaja Spodaryka, a dodatkowo opublikować przeprosiny na stronie głównej serwisu TVP.Info.

Takie przeprosiny ukazały się na portalu w poniedziałek 5 kwietnia, zostały zamieszczone na samym dole strony.  

Portal TVP.info w lutym br. zanotował 6,97 mln użytkowników i 24,03 proc. zasięgu (według badania Mediapanel).   Natomiast według danych Nielsen Audience Measurement w lutym br. średnia widownia minutowa TVP Info wynosiła 250 670 widzów, a udział stacji w rynku oglądalności - 3,68 proc.

TVP z kolejną rekompensatą abonamentową

W 2019 r. Telewizja Polska osiągnęła wzrost przychodów o 16,7 proc. do 2,56 mld zł oraz 89 mln zł zysku netto. Na koniec roku nadawca miał 2 790 etatowych pracowników zarabiających średnio 9 572 zł. Wynagrodzenie zarządu wyniosło 2,18 mln zł, prawie trzy razy więcej niż rok wcześniej - na nagrody dla pracowników zostanie przeznaczone 18 mln zł.

W drugiej połowie kwietnia ub.r. zgodnie z nowelizacją ustawy abonamentowej, która weszła w życie w marcu, minister finansów przekazał Telewizji Polskiej i Polskiemu Radiu obligacje skarbowe o wartości 1,95 mld zł. 5 maja zostały one zasymilowane z inną serią obligacji, tak żeby minister finansów mógł je wykupić. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zdecydowała, że w ramach tegorocznej rekompensaty TVP dostała 1,71 mld zł, Polskie Radio - 119,2 mln zł, a regionalne ośrodki radiowe - 119,3 mln zł.

Głównie dzięki tej rekompensacie w pierwszej połowie ub.r. Telewizja Polska zanotowała 936,5 mln zł zysku netto. Przychody spółki wyniosły 2,27 mld zł, z czego 1,8 mld zł pochodziło z abonamentu i rekompensaty abonamentowej, natomiast wpływy z reklamy spadły rok do roku o 21 proc.

Pod koniec stycznia prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę budżetową na 2021 rok. Zapisano w niej, że Telewizja Polska i Polskie Radio otrzymają z budżetu państwa do 1,95 mld zł rekompensaty za utracone wpływy z abonamentu rtv.

Dołącz do dyskusji: TVP przeprasza lekarza za zdjęcie przy tekście o odmowie leczenia zwolenników PiS z użyciem sprzętu od WOŚP

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl