SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

TVP Sport nie trafi na MUX-8? Kurski: Emitel odrzucił naszą realną ofertę

- Złożyliśmy Emitelowi realną ofertę, ale ją odrzucił. Dlatego będziemy posiłkować się multipleksem trzecim, żeby spełnić obietnicę daną kibicom na mundial - powiedział Jacek Kurski o rozmowach dotyczących emisji TVP Sport na MUX-8. - Jesteśmy dopiero po pierwszym spotkaniu negocjacyjnym. Mam nadzieję że uda nam się porozumieć - zaznaczył Andrzej Kozłowski, prezes Emitela.

Jacek Kurski, fot. Akpa Article

Telewizja Polska negocjacje z Emitelem dotyczące emisji jej stacji na ósmym multipleksie naziemnej telewizji cyfrowej (MUX-8) zaczęła w drugiej połowie kwietnia. Nadawca publiczny ma tam zarezerwowane trzy sloty, ale nie uruchomił jeszcze żadnego swojego kanału, mimo że multipleks działa od jesieni 2016 roku.

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji stwierdziła, że jeżeli TVP do końca kwietnia nie podejmie rozmów z Emitelem o obecności jej stacji na MUX-8, może zostać ogłoszony konkurs na zagospodarowanie tych trzech slotów.

TVP planuje start TVP Sport na MUX-8 przed mistrzostwami świata

Pod koniec kwietnia Jacek Kurski zapowiedział, że na MUX-8 od czerwca będzie nadawany TVP Sport w jakości HD. Telewizji Polskiej zależy, żeby kanał trafił na multipleks przed 14 czerwca, kiedy zaczną się piłkarskie mistrzostwa świata (TVP ma wyłączne prawa do emisji w Polsce meczów z tego turnieju).

Jak przebiegają rozmowy nadawcy z Emitelem? - Złożyliśmy Emitelowi realną ofertę, ale ją odrzucił. Dlatego będziemy posiłkować się multipleksem trzecim, żeby spełnić obietnicę daną kibicom na mundial - powiedział Jacek Kurski we wtorek podczas Ogólnopolskiej Konferencji Operatorów Komunikacji Elektronicznej.

Trzeci multipleks naziemnej telewizji cyfrowej został w całości oddany TVP. Obecnie są tam emitowane stacje TVP1, TVP2 i TVP1 (wszystkie w jakości HD), TVP3, TVP Kultura, TVP Historia i TVP Rozrywka.

Uczestniczący z Jackiem Kurskim w panelu dyskusyjnym Andrzej Kozłowski, prezes Emitela, zaznaczył, że rozmowy z TVP nie zostały definitywnie zakończone.

- Jesteśmy dopiero po pierwszym spotkaniu negocjacyjnym, dżentelmeni o takich sprawach nie rozmawiają - powiedział. - Czerwiec jest dla mnie terminem mobilizacyjnym z powodu mistrzostw świata w piłce nożnej. Brakowało mi TVP Sport na MUX-8, mam nadzieję że uda nam się porozumieć - zadeklarował Kozłowski.

Kluczową kwestią w negocjacjach wydaje się opłata dla Emitela za obsługę techniczną emisji. Jacek Kurski sugerował to już pod koniec kwietnia. - Liczymy na to, że Emitel urealni swoje oczekiwania i będziemy mogli za uczciwe pieniądze kupić nasze zarezerwowane sloty - stwierdził wtedy.

O pieniądze z Emitelem spierają się też nadawcy części kanałów, które od półtora roku są obecne na MUX-8. Wirtualna Polska (właściciel Telewizji WP) i TV Spektrum (nadawca Nowa TV, większościowym udziałowcem spółki jest Grupa ZPR Media) pod koniec ub.r. zaczęły płacić Emitelowi znacznie niższe stawki niż zapisano w pierwotnych umowach. Nadawcy podpisali je na 10 lat, zgodzili się uiszczać nieco ponad 6 mln zł rocznie.

Obecnie jednak twierdzą, że zasięg techniczny MUX-8 jest w rzeczywistości znacznie niższy niż podaje to Emitel. Na dowód przytaczają wyniki z badania oglądalności realizowanego przez Niselen Audience Measurement. Emitel skierował pozwy sądowe przeciw obu firmom.

KRRiT: TVP nie może już stracić swoich miejsc na MUX-8

Czy jeśli Telewizja Polska definitywnie nie porozumie się z Emitelem co do obsługi jej stacji na MUX-8, straci rezerwację swoich slotów? Witold Kołodziejski, przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji tłumaczy portalowi Wirtualnemedia.pl, że taki fakt nie nastąpi, ponieważ liczy się, że firmy podjęły negocjacje.

- Warunki zostały spełnione, TVP rozpoczęła negocjacje we wskazanym terminie - podkreśla Kołodziejski.

Obecnie najpopularniejszą stacją z MUX-8 jest Telewizja WP, która w kwietniu miała 0,43 proc. udziału w rynku oglądalności (według danych Nielsen Audience Measurement).

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: TVP Sport nie trafi na MUX-8? Kurski: Emitel odrzucił naszą realną ofertę

29 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
rozbawiony socjalistami z piSSu
Jak kÓrski mówi, że będzie sport naziemnie - to mówi.
Ale jak Kołodziejski mówi, to trzeba hermeneutyka do wykładni tych mądrości.
28 19
odpowiedź
User
Tvp
Niech wywalą z Mux 3 TVP Kultura i TVP Historia A za nie niech wstawia TVP Sport HD
25 53
odpowiedź
User
kolis
Niezły kruczek w umowie - negocjacje podjęte i umowa wypełniona XD
37 10
odpowiedź
User
Artur
Nigdy tvp sport nie bedzie na multipleksie kurski oklamal wszystkich
32 26
odpowiedź
User
Lol
Obiecanki cacanki a głupiemu radość 😁
32 18
odpowiedź