SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

TVP Sport nie trafi na MUX-8? Kurski: Emitel odrzucił naszą realną ofertę

- Złożyliśmy Emitelowi realną ofertę, ale ją odrzucił. Dlatego będziemy posiłkować się multipleksem trzecim, żeby spełnić obietnicę daną kibicom na mundial - powiedział Jacek Kurski o rozmowach dotyczących emisji TVP Sport na MUX-8. - Jesteśmy dopiero po pierwszym spotkaniu negocjacyjnym. Mam nadzieję że uda nam się porozumieć - zaznaczył Andrzej Kozłowski, prezes Emitela.

Jacek Kurski, fot. AkpaArticle

Telewizja Polska negocjacje z Emitelem dotyczące emisji jej stacji na ósmym multipleksie naziemnej telewizji cyfrowej (MUX-8) zaczęła w drugiej połowie kwietnia. Nadawca publiczny ma tam zarezerwowane trzy sloty, ale nie uruchomił jeszcze żadnego swojego kanału, mimo że multipleks działa od jesieni 2016 roku.

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji stwierdziła, że jeżeli TVP do końca kwietnia nie podejmie rozmów z Emitelem o obecności jej stacji na MUX-8, może zostać ogłoszony konkurs na zagospodarowanie tych trzech slotów.

TVP planuje start TVP Sport na MUX-8 przed mistrzostwami świata

Pod koniec kwietnia Jacek Kurski zapowiedział, że na MUX-8 od czerwca będzie nadawany TVP Sport w jakości HD. Telewizji Polskiej zależy, żeby kanał trafił na multipleks przed 14 czerwca, kiedy zaczną się piłkarskie mistrzostwa świata (TVP ma wyłączne prawa do emisji w Polsce meczów z tego turnieju).

Jak przebiegają rozmowy nadawcy z Emitelem? - Złożyliśmy Emitelowi realną ofertę, ale ją odrzucił. Dlatego będziemy posiłkować się multipleksem trzecim, żeby spełnić obietnicę daną kibicom na mundial - powiedział Jacek Kurski we wtorek podczas Ogólnopolskiej Konferencji Operatorów Komunikacji Elektronicznej.

Trzeci multipleks naziemnej telewizji cyfrowej został w całości oddany TVP. Obecnie są tam emitowane stacje TVP1, TVP2 i TVP1 (wszystkie w jakości HD), TVP3, TVP Kultura, TVP Historia i TVP Rozrywka.

Uczestniczący z Jackiem Kurskim w panelu dyskusyjnym Andrzej Kozłowski, prezes Emitela, zaznaczył, że rozmowy z TVP nie zostały definitywnie zakończone.

- Jesteśmy dopiero po pierwszym spotkaniu negocjacyjnym, dżentelmeni o takich sprawach nie rozmawiają - powiedział. - Czerwiec jest dla mnie terminem mobilizacyjnym z powodu mistrzostw świata w piłce nożnej. Brakowało mi TVP Sport na MUX-8, mam nadzieję że uda nam się porozumieć - zadeklarował Kozłowski.

Kluczową kwestią w negocjacjach wydaje się opłata dla Emitela za obsługę techniczną emisji. Jacek Kurski sugerował to już pod koniec kwietnia. - Liczymy na to, że Emitel urealni swoje oczekiwania i będziemy mogli za uczciwe pieniądze kupić nasze zarezerwowane sloty - stwierdził wtedy.

O pieniądze z Emitelem spierają się też nadawcy części kanałów, które od półtora roku są obecne na MUX-8. Wirtualna Polska (właściciel Telewizji WP) i TV Spektrum (nadawca Nowa TV, większościowym udziałowcem spółki jest Grupa ZPR Media) pod koniec ub.r. zaczęły płacić Emitelowi znacznie niższe stawki niż zapisano w pierwotnych umowach. Nadawcy podpisali je na 10 lat, zgodzili się uiszczać nieco ponad 6 mln zł rocznie.

Obecnie jednak twierdzą, że zasięg techniczny MUX-8 jest w rzeczywistości znacznie niższy niż podaje to Emitel. Na dowód przytaczają wyniki z badania oglądalności realizowanego przez Niselen Audience Measurement. Emitel skierował pozwy sądowe przeciw obu firmom.

KRRiT: TVP nie może już stracić swoich miejsc na MUX-8

Czy jeśli Telewizja Polska definitywnie nie porozumie się z Emitelem co do obsługi jej stacji na MUX-8, straci rezerwację swoich slotów? Witold Kołodziejski, przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji tłumaczy portalowi Wirtualnemedia.pl, że taki fakt nie nastąpi, ponieważ liczy się, że firmy podjęły negocjacje.

- Warunki zostały spełnione, TVP rozpoczęła negocjacje we wskazanym terminie - podkreśla Kołodziejski.

Obecnie najpopularniejszą stacją z MUX-8 jest Telewizja WP, która w kwietniu miała 0,43 proc. udziału w rynku oglądalności (według danych Nielsen Audience Measurement).

Dołącz do dyskusji: TVP Sport nie trafi na MUX-8? Kurski: Emitel odrzucił naszą realną ofertę

29 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
rozbawiony socjalistami z piSSu
Jak kÓrski mówi, że będzie sport naziemnie - to mówi.
Ale jak Kołodziejski mówi, to trzeba hermeneutyka do wykładni tych mądrości.
odpowiedź
User
Tvp
Niech wywalą z Mux 3 TVP Kultura i TVP Historia A za nie niech wstawia TVP Sport HD
odpowiedź
User
kolis
Niezły kruczek w umowie - negocjacje podjęte i umowa wypełniona XD
odpowiedź