SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

TVP: strajk był nielegalny, ale sankcji nie będzie

Telewizja Polska poinformowała, że nie planuje zastosowania sankcji służbowych wobec uczestników strajku ostrzegawczego, który odbył się w zeszły piątek w TVP. Zdaniem spółki, akcja była nielegalna.

siedziba Telewizji Polskiej, fot. TVP Article

Jednogodzinny strajk ostrzegawczy w centrali TVP i jej oddziałach regionalnych został zorganizowany w piątek 7 lutego br. w godz. od 12.00 do 13.00. Przewodnicząca związku zawodowego Wizja Barbara Markowska podała, że w Warszawie brało w nim udział ok. 200 pracowników. Jednak Telewizja Polska w komunikacie poinformowała, że od pracy odstąpiło zaledwie kilkanaście osób w całej spółce, a pozostali uczestnicy tych wydarzeń brali w nich udział w czasie dla siebie wolnym od pracy lub nie byli pracownikami TVP.

>>> Strajk w TVP: protestowało ponad 100 pracowników

TVP w komunikacie podała, że „w imię dialogu społecznego zarząd Telewizji Polskiej S.A. postanowił nie skorzystać tym razem z przysługującego pracodawcy prawa do zastosowania sankcji służbowych wobec pracowników, którzy naruszyli obowiązki pracownicze w związku z działaniami komitetu strajkowego”. Spółka uznaje bowiem, że strajk był nielegalny, opierając się na trzech niezależnych ekspertyzach prawnych.

Strajk ostrzegawczy był konsekwencją trwającego od czterech lat sporu zbiorowego Wizji z zarządem TVP, w którym związkowcy domagają się m.in. wyłącznie etatowego zatrudnienia w Telewizji Polskiej. Tymczasem w ub.r. zarząd spółki zdecydował, że 550 pracowników TVP przeniesionych zostanie do wyłonionej w przetargu firmy zewnętrznej. Będą to graficy, charakteryzatorzy, montażyści i część dziennikarzy.

W ogłoszonym przetargu na firmę zewnętrzną, która wiosną br. przejmie pracowników, wystartowały cztery spółki: Personnel Service, Leasing Team, Wadwicz i Gi Group (więcej na ten temat). Telewizja Polska przeprowadza procedurę przetargową po raz drugi, bo w poprzedniej nie udało się wyłonić wykonawcy.

Outsourcing jest częścią prowadzonej przez zarząd restrukturyzacji spółki. Przeniesieni do firmy zewnętrznej pracownicy mają mieć zagwarantowaną pracę i pensję w niezmienionej postaci przez dwa lata, a cała operacja ma zachęcić ich do przechodzenia na samozatrudnienie.

 

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: TVP: strajk był nielegalny, ale sankcji nie będzie

10 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
40 i 4
Strajk w Stoczni Gdańskiej w 1980 r. też był nielegalny, wg zamówionych przez komunistów "ekspertyz prawnych". A stan wojenny to ho-ho-ho-ho-ho, wg tych samych "ekspertyz prawnych" był legalny. Wszystko w imię dialogu społecznego.
28 8
odpowiedź
User
Hejże-ho
Nie ma to znaczenia, i tak płacą emeryci. Orkiestra gra, bawimy się dalej.
11 8
odpowiedź
User
Tytanic też sie bawił
Orkiestra gra a statek tonie.
10 8
odpowiedź
User
Juras
Niestety orkiestra gra coraz ciszej.....
11 8
odpowiedź
User
Saruj
Stateczek, bul bul bul bul bu
9 8
odpowiedź