SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Twórca Pora na Pola rozwija globalną giełdę opartą na blockchain

Polski startup założony przez Adriana Piwkę, twórcę e-targu Pora na Pola, rozwija zastosowanie technologii blockchain w obrocie produktami rolnymi. DeFood - czyli zdecentralizowana giełda lokalnej żywności o zasięgu globalnym – ma ułatwić planowanie produkcji i obrót wyrobami rolnymi za pomocą tokenów NFT. Konsument odczyta z nich źródło pochodzenia i drogę produktu od pola do stołu.

Adrian Piwko (fot. materiały prasowe)Article

DeFood (decentralised exchange of transparent food) to pierwsza zdecentralizowana giełda lokalnej żywności o zasięgu globalnym, która wprowadza zastosowanie technologii blockchain do obrotu produktami rolnymi. Tworzy wirtualny marketplace dla platform handlowych, które mają swoją siatkę rolników i siatkę odbiorców, jak Pora na Pola, a także dla giełd rolnych zainteresowanych digitalizowaniem swojej działalności.

NFT ułatwi planowanie sprzedaży

Giełda DeFood umożliwi rolnikom znalezienie kupców i sprzedaż wyrobów jeszcze przed ich wyprodukowaniem. To wszystko za pomocą tokena NFT (ang. non-fungibletoken, niezamienny token), stanowiącego cyfrowe prawo własności do produkcji. W ten sposób ułatwi planowanie produkcji i zapewnianie gwarancji zbytu. Z kolei odbiorcy, tj. nabywcy tokena da możliwość uzyskania niższej ceny i dalszego swobodnego handlu wyrobami.

Pomysłodawcą i twórcą startupu DeFood jest Adrian Piwko, który od 2017 roku rozwija internetowy targ Pora na Pola, dostarczający wyselekcjonowane produkty od 100 wytwórców żywności rzemieślniczej do e-klientów w całej Polsce. E-commerce Pora na Pola na swoim koncie ma 3 rundy finansowania społecznościowego, w ramach których pozyskała łącznie 4 mln zł, a ponadto granty UE o wartości 1,8 mln zł.

„Dzięki doświadczeniu w Pora na Pola doskonale wiemy, z jakimi wyzwaniami operacyjnymi i technologicznymi mierzą się platformy e-grocery i giełdy żywności, a także rolnicy i rzemieślnicy chcący rozwijać swoje lokalne biznesy. Dla obu stron dostarczamy NFT jako rozwiązanie technologiczne do kontraktowania zbytu upraw czy wyrobów” – mówi Adrian Piwko, founderDeFood.

Transparentność dla klientów

Na przedsięwzięciu skorzystają też ostateczni odbiorcy: hotele, restauracje, detaliści, a także konsumenci, ponieważ technologia blockchain uwiarygadnia pochodzenie żywności i drastycznie utrudnia możliwość jej fałszowania. Dzięki unikalnym zapisom NFT powstawać będzie tzw. paszport produktu, który pozwoli na śledzenie drogi produktu od wytwórcy do ostatecznego sprzedawcy (ang. traceability).

„DeFood wpisuje się w myśl przewodnią unijnej strategii »od pola do stołu«. W działalności Pora na Pola zauważyliśmy, że konsumenci chcą znać pochodzenie produktów. Dlatego stworzyliśmy inicjatywę transparentnej ceny. W serwisie Poranapola.pl pokazujemy, co składa się na cenę każdego z 1500 oferowanych produktów. W DeFood przez wykorzystanie technologii NFT idziemy o krok dalej i stwarzamy narzędzie do wdrożenia transparentności także innym dostawcom. To bardzo istotne w czasach drożejącej żywności” – wyjaśnia Adrian Piwko.

Utility tokena

W technologii blockchain (technologia łańcucha bloków), tj. rozproszonej bazie danych bez udziału pośredników są rejestrowane i przechowywane informacje o różnego rodzaju transakcjach i operacjach. Wykorzystanie rejestrów blockchain do kontraktów terminowych w sektorze rolno-spożywczym jest od kilku lat przedmiotem dyskusji branżowych.

Status NFT, czyli unikalnej, kryptograficznej wartości opartej na blockchain jest przyrzeczeniem publicznym, regulowanym w polskim prawie w art. 919 Kodeksu cywilnego. Za tokenem stoi realne prawo do zakupu na giełdzie określonych produktów na warunkach ustalonych przez strony transakcji.

W lipcu pierwsze testy w DeFood

Głównym partnerem DeFood został e-targ Pora na Pola, który dostarcza giełdzie know-how w zakresie obrotu żywnością rzemieślniczą, zapewnia infrastrukturę oraz środowisko testowe do projektu. Firma nawiązała współpracę z setką rolników i producentów żywności rzemieślniczej oraz firmą specjalizującą się w zarządzaniu łańcuchem dostaw.

„Wyprodukowanie tokena jest dla użytkownika tak samo proste, jak stworzenie aukcji lub oferty w popularnych platformach handlowych, ale ma szansę stać się gamechangerem dla obrotu rzemieślniczą żywnością. W lipcu wprowadzimy do systemu pierwszych rolników na testy i wytworzymy pierwsze NFT będące realnie zakontraktowaniem żywności” – zapowiada założyciel DeFood.

Czytaj też: Powstało NFT z komórek nowotworowych. Ma pomóc leczyć raka

Token inwestorski

Kupcy żywności będą mogli na giełdzie DeFood nabyć prawa do zakupu unikatowych produktów od lokalnych producentów. Startup wykorzystuje technologię blockchain także do pozyskania dodatkowego finansowania na własny rozwój. DeFoodsp. z o.o. uruchomiła emisję własnych tokenów dla inwestorów społecznościowych na Mosaico. Do 9 lipca inwestorzy mogą nabyć tokeny, za którymi kryje się możliwość otrzymania zwrotu z inwestycji dzięki mechanizmowi Proof of Stake, odsprzedaży tokenów lub ich wymiany na kontrakty na żywność.

Dołącz do dyskusji: Twórca Pora na Pola rozwija globalną giełdę opartą na blockchain

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Dobrego
Jeśli niczego nie rozumiem z opisu albo jeśli opis jest wewnętrznie sprzeczny, np. "zdecentralizowana giełda lokalnej żywności o zasięgu globalnym", to ja już wiem, że to jest wydmuszka.
odpowiedź
User
Jan
Kilku kretynow znowu sypnie bankrutowi kilka złotych.
odpowiedź
User
HRejterzy
megan, vegan, pogan ;) zobaczcie ostatnia produkcje CodeTwo i JSONa - pasuje jak ulal :)
odpowiedź