SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Tylko trzy czwarte Polaków daje prezenty na Święta

Jedynie 77 proc. Polaków deklaruje, że w ich rodzinach jest zwyczaj obdarowywania się prezentami w Boże Narodzenie - wynika z sondażu Pentoru. Ponad połowa respondentów planuje, że na wyda na nie tyle samo, co w ubiegłym roku.

Tylko trzy czwarte Polaków daje prezenty na Święta

77 proc. Polaków przyznających, że w bieżącym roku dadzą na Święta prezenty swoim bliskim, to o 7 proc. mniej niż rok temu i w ogóle najmniej od 1994 roku, odkąd Pentor prowadzi takie badanie. Brak tego zwyczaju w swoich rodzinach deklaruje aż 21 proc. respondentów. Niesłabnącą popularnością cieszą się za to choinki bożonarodzeniowe, które znajdą się w aż 94 proc. polskich domów - w 37 proc. będą to żywe drzewka, a w 57 proc. - sztuczne.

Zbliżające się Święta wywołują radość u 86 proc. Polaków, czyli u najmniejszej grupy w ciągu ostatnich 15 lat. Jednocześnie 42 proc. osób (o 6 proc. mniej niż rok temu) cieszy się bardzo, a 44 proc. (o 7 proc. więcej niż w ubiegłym roku)- tylko trochę. Wśród ludzi nieradujących się na Boże Narodzenie najwięcej jest osób o dochodach w rodzinie poniżej tysiąca złotych (29 proc.), bezrobotnych (23 proc.) oraz osób w wieku 50-59 lat (22 proc.).

Ponad połowa Polaków (54 proc.) deklaruje, że na świąteczne prezenty przeznaczy mniej więcej tyle samo, co w ubiegłym roku. 19 proc. wyda na nie mniej, 10 proc. - więcej, a 17 proc. jeszcze tego nie wie albo nie chce ujawnić. Osoby zdecydowane na zakup świątecznych prezentów deklarują, że wydadzą na ten cel przeciętnie prawie 300 złotych (dokładnie 299,80 zł), czyli o prawie 5 proc. więcej niż rok temu. Najwięcej (średnio 516 zł) przeznaczą na podarunki menedżerowie i kierownicy wyższego szczebla, mieszkańcy stolicy (459 zł), niepracujące zawodowo gospodynie domowe (444 zł) oraz osoby w wieku 30-39 lat (421 zł). Z kolei najniższe wydatki poniosą studenci i uczniowie (140 zł) oraz osoby z wykształceniem podstawowym (193 zł).

Natomiast oprócz kosztów prezentów na zorganizowanie tegorocznych Świąt statystyczna polska rodzina przeznaczy 480 zł. 59 proc. respondentów twierdzi, że są to wydatki porównywalne do ubiegłorocznych. W prawie co czwartej rodzinie ta suma nie przekroczy 300 zł, w 29 proc. domów wyniesie od 301 do 500 zł, a w 21 proc. - od 501 do 1 tys. zł. Najwięcej zamierzają wydać na Boże Narodzenie rodziny osób w wieku 30-39 lat (659 zł), rolników indywidualnych (656 zł) i gospodarstw domowych o dochodach powyżej 4 tys. zł (621 zł), z kolei najmniej - rodziny emerytów (310 zł), o dochodach miesięcznych poniżej 1 tys. zł (325 złotych) oraz bezrobotnych (384 zł). Jedynie 5 proc. respondentów pożyczy w tym celu pieniądze z banków, częściej posiłkując się kartę kredytową (3 proc) niż kredytem gotówkowym (2 proc.). Niezależnie od planowanych wydatków co trzecia polska rodzina deklaruje, ze podejmuje wysiłki, aby tegoroczne Święta były mniej kosztowne.

Polacy najczęściej kupią w tym roku pod choinkę kosmetyki, perfumy i środki pielęgnacji (39 proc.), zabawki (31 proc.) i ubrania (23 proc.). Książki podaruje bliskim do piąty respondent, płyty CD/DVD - co dziesiąty, a coś z biżuterii, zegarek lub pieniądze - co jedenasty. 15 proc. ankietowanych da jako prezent artykuły spożywcze, napoje lub słodycze. Aż 39 proc. Polaków nie wie jeszcze, co chce dostać pod choinkę.

Badanie świątecznych planów Polaków zostało przeprowadzone przez Pentor od 25 listopada do 2 grudnia. Ankiety realizowane techniką wywiadu osobistego z kwestionariuszem wspomaganym komputerowo (CAPI) objęły 1000 losowo wybranych osób stanowiących reprezentatywną grupę ludności kraju w wieku minimum 15 lat.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Tylko trzy czwarte Polaków daje prezenty na Święta

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl