SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Tysiące osób ma problemy przez niepłacenie abonamentu RTV. Kary idą w miliony

W I kwartale 2024 roku Urzędy Skarbowe w całej Polsce wyegzekwowały 5,951 mln zł z tytułu nieuregulowanego abonamentu radiowo-telewizyjnego – dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl. To nieco mniejsza kwota niż w tym samym okresie ub.r., ale wszczęto więcej postępowań egzekucyjnych. 

fot. Shutterstockfot. Shutterstock

Kontrolerzy Poczty Polskiej w całym kraju sprawdzają czy mieszkańcy poszczególnych budynków i kierowcy zarejestrowali odbiorniki radiowe i telewizyjne. Obowiązkiem instytucji jest też weryfikacja czy posiadacze odbiorników uiszczają opłaty z tytułu abonamentu radiowo-telewizyjnego. Kara za brak rejestracji odbiornika i niepłacenie abonamentu RTV to 30-krotność jego miesięcznej wysokości. Przyłapana na tym osoba lub firma musi też uregulować zaległe składki. 

Przeprowadzenie poprawnej kontroli nie jest łatwe. Kontrolerów na cały kraj jest tylko kilkudziesięciu. Nie trzeba ich wpuścić do domu lub mieszkania i nie grożą nam za to konsekwencje. Nie wystarczy też zdjęcie radioodbiornika w samochodzie, aby nałożyć karę. Kontrolerzy muszą bowiem wykazać, że urządzenie działa i może służyć do odbioru sygnału w dowolnym momencie. Obowiązkowi rejestracji nie podlegają więc telewizory ze Smart TV, ale bez dekodera lub anteny, a także smartfony z aplikacjami radiowymi.

Nieznaczny wzrost liczby postępowań egzekucyjnych

Poczcie Polskiej łatwiej jest wyegzekwować opłaty od osób, które już kiedyś zarejestrowały odbiorniki. Jeśli przestają płacić, to sprawa trafia do naczelnika urzędu skarbowego, który może zabezpieczyć środki na koncie.

Biuro Komunikacji i Promocji informuje Wirtualnemedia.pl, że w związku z nieuiszczaniem opłat abonamentowych W I kwartale br. wszczęto postępowania egzekucyjne na podstawie 5 233 tytułów wykonawczych. Wyegzekwowano 5,951 mln zł. Dla porównania w tym samum okresie 2023 roku miały miejsce postępowania egzekucyjne na podstawie 5 126 tytułów wykonawczych. Przyniosło to 6,305 mln zł. W całym 2023 roku wszczęto postępowania egzekucyjne na podstawie 10 999 tytułów wykonawczych, co dało 22,164 mln zł.

- Za skierowanie sprawy na drogę postępowania egzekucyjnego odpowiada wierzyciel - Dyrektor Centrum Obsługi Finansowej Poczty Polskiej S.A., który kieruje tytuł wykonawczy do organu egzekucyjnego. Organ (naczelnik urzędu skarbowego) wszczyna egzekucję administracyjną na wniosek wierzyciela i na podstawie wystawionego przez niego tytułu wykonawczego. Organ egzekucyjny jest zobowiązany jedynie do zbadania czy obowiązek objęty tytułem wykonawczym podlega egzekucji administracyjnej oraz czy spełnia wymogi formalne. Nie jest natomiast uprawniony do badania zasadności i wymagalności obowiązku objętego tytułem wykonawczym - wyjaśnia w rozmowie z Wirtualnemedia.pl resort finansów.

Tylko 34,7 proc. zobowiązanych opłaca abonament RTV

Na koniec 2022 roku za abonament radiowo-telewizyjnych płaciło tylko 828 tys. zobowiązanych (34,7 proc.). Ze sprawozdania Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji wynika, że w tej grupie było 589 tys. gospodarstw domowych i 239 tys. abonentów instytucjonalnych. Rok wcześniej płaciło nieco ponad 900 tys. zobowiązanych.

KRRiT poinformowała, powołując się na ewidencję Poczty Polskiej, że na koniec zeszłego roku zarejestrowanych było 4 947 939 abonentów, w tym abonentów instytucjonalnych 239 237. 4 703 846 stanowili abonenci z odbiornikiem telewizyjnym lub radiowym, natomiast 244 093 z samym radiem. W 2022 roku w porównaniu do 2021 roku nastąpił spadek o 1 597 827 liczby abonentów - osób fizycznych i wzrost o 1 034 liczby abonentów instytucjonalnych. Od kary za brak rejestracji odbiornika radiowego lub telewizyjnego można się odwołać. W rozmowie z Wirtualnemedia.pl, radcy prawni z Kancelarii Prawnej Media wyjaśniali szczegółowo procedury w tym zakresie. Jeśli odwołanie okaże się bezskuteczne, to w szczególnych sytuacjach KRRiT może umorzyć zaległości lub rozłożyć je na raty.

W 2022 r. Poczta Polska wnioskowała do KRRiT o umorzenie zaległości 3 476 abonentom-dłużnikom (więcej o 837 abonentów-dłużników w porównaniu do 2021 r.), na kwotę 5,1 mln zł (więcej o 1,4 mln zł w porównaniu do 2021 r.). Wniosek w tej sprawie może złożyć też sam dłużnik. W 2022 r. do KRRiT wpłynęły 41 353 pisma w sprawie opłat abonamentowych (więcej o 820 w porównaniu do 2021 r.).

Opłata za sam odbiornik radiowy wynosi 8,70 zł. Jeśli posiadamy także gotowy do odbioru telewizor, trzeba płacić 27,30 zł miesięcznie. Ostatnio KRRiT zdecydowała, że w 2025 roku wysokość opłat abonamentowych nie zmieni się. Na niższe opłaty mogą liczyć osoby, które płacą „za rok z góry”. Obecnie w przypadku telewizorów to 294,90 zł przy opłacie za 12 miesięcy zamiast 327,60 zł. Jeśli ktoś używa tylko tunera radiowego, to powinien zapłacić 94 zł, a nie 104,40 zł. Na takie same zniżki będzie można liczyć w 2025 roku.
 

Dołącz do dyskusji: Tysiące osób ma problemy przez niepłacenie abonamentu RTV. Kary idą w miliony

24 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Michał
Nie oglądam TVP
odpowiedź
User
Jan
Nikogo to nie obchodzi Michałku :*
odpowiedź
User
X
Premier Donald Tusk w kwietniu 2008 obiecał zniesienie abonamentu jako archaicznego haraczu. Po 16 latach obietnica Tuska jest wciąż obietnicą.
A onkologia też oberwała w tym roku dotacją ponad 2 miliardową dla likwidowanych mediów publicznych.
Brawo Donald.
odpowiedź