SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

UKE określa nowe warunki udostępniania kanalizacji kablowej TP. "To krzywdząca decyzja"

Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej wydał decyzję określającą nowe warunki udostępniania kanalizacji kablowej Telekomunikacji Polskiej na bazie oferty ramowej ROI. Według operatora, regulator nie uwzględnił w niej zastrzeżeń zarówno jego, jak i Komisji Europejskiej. TP uznała decyzję za krzywdzącą i zapowiedziała odwołanie się od niej.

Magdalena Gaj

Magdalena Gaj

Zatwierdzona przez UKE oferta ROI jest skierowana do operatorów telekomunikacyjnych oraz jednostek samorządu terytorialnego zainteresowanych uzyskaniem dostępu do kanalizacji kablowej TP. Według regulatora, realizuje ona jeden z jego celów związany z rozwojem infrastruktury telekomunikacyjnej poprzez wydajne i racjonalne wykorzystanie istniejącej infrastruktury teletechnicznej.

UKE podkreśla, że oferta ROI reguluje w niezbędnym zakresie proces udzielenia dostępu telekomunikacyjnego oraz współpracę stron umowy o dostępie do kanalizacji kablowej. Ponadto zdaniem regulatora zatwierdzone zapisy ułatwią współpracę pomiędzy TP a operatorami lub jednostkami samorządu terytorialnego, a także usprawnią i ujednolicą procedury zawierania umów międzyoperatorskich.

"W mojej ocenie zapewnienie dostępu do istniejącej infrastruktury technicznej może ułatwić szybsze powstanie sieci NGN. Wykorzystanie już istniejącej kanalizacji stanowi znaczące obniżenie wydatków na budowę nowych sieci, a także skrócenie czasu realizacji inwestycji." - stwierdziła Magdalena Gaj, prezes UKE.

Regulator zaznaczył również, że zapewnienie realnego dostępu do kanalizacji kablowej TP jest konieczne dla stworzenia możliwości konkurowania z TP na rynku usług świadczonych użytkownikom końcowym. Zmiana pierwotnego projektu TP na warunki przyjęte w zatwierdzonej przez UKE ofercie ROI ma umożliwić operatorom szybsze i efektywniejsze budowanie własnej sieci z wykorzystaniem kanalizacji kablowej TP oraz przyłączanie własnej sieci do sieci TP, co ma szczególne znaczenie dla korzystania z usług hurtowych TP.

Do najważniejszych elementów zatwierdzonej przez UKE oferty ROI należą: opracowanie postanowień oferty stanowiącej jednocześnie wzór umowy ramowej o dostępie do kanalizacji kablowej oraz opracowanie wzoru umowy szczegółowej, wprowadzenie do współpracy pomiędzy stronami umowy możliwości skorzystania z elektronicznej formy komunikacji z TP, usprawnienie procedur określonych w ofercie ROI (w szczególności związanych z przygotowaniem poprawnych wniosków o udostępnienie wskazanych we wniosku relacji kanalizacji kablowej), określenie praw i obowiązków stron umowy (m.in. zakaz poddzierżawy, procedura udrożnienia kanalizacji kablowej, obowiązek przekazywania informacji o przebiegu kanalizacji kablowej oraz jej dostępności), wprowadzenie szczególnego rodzaju dostępu do kanalizacji kablowej - DRPU, charakteryzującego się długookresową dzierżawą kanalizacji kablowej (od 15 do 25 lat) w celu zapewnienia kwalifikowalności wydatków na kanalizację kablową finansowanych ze środków publicznych, określenie procedury określającej przebudowę kanalizacji kablowej oraz umożliwiającej wprowadzenie do niej kabla telekomunikacyjnego będących własnością wielu podmiotów, a także uszczegółowienie postanowień dotyczących nawiązania do kanalizacji kablowej (w tym cen za udostępnienie nawiązania) oraz procedury nadzoru TP nad pracami wykonywanymi w kanalizacji kablowej.

"Decyzja o zatwierdzeniu zmian w ofercie ROI ma istotne znaczenie dla interesu społecznego i dlatego wymaga zapewnienia jej natychmiastowej wykonalności. Dzięki usprawnieniu współpracy międzyoperatorskiej, jak również określeniu przejrzystych zasad udostępniania infrastruktury kablowej TP będzie można szybciej reagować na zapotrzebowanie użytkowników końcowych w zakresie dostarczania usług telekomunikacyjnych." - dodała Magdalena Gaj.

Tymczasem według TP, UKE nie uwzględnił w swojej decyzji zastrzeżeń ani operatora, ani Komisji Europejskiej. TP podkreśla, że zastosowany przez regulatora tzw. model IRU (ang. Indefeasible Right of Use - nieodwołalne prawo używania), którego wykorzystanie zostało ograniczone do realizacji inwestycji finansowanych z programów unijnych (stąd jego nazwa DRPU - "Dzierżawa na potrzeby Realizacji Programów Unijnych"), doprowadzi do swoistego wywłaszczenia operatora z zasobów kanalizacji kablowej.

TP podaje, że sojusznikiem operatora stała się Komisja Europejska, która w październiku b.r. skrytykowała pomysł UKE co do nałożenia na TP w ofercie ramowej obowiązku stosowania IRU i wskazała, że na potrzeby inwestycji dotowanych ze środków publicznych powinny być wykorzystywane zasoby wszystkich operatorów, a nałożenie obowiązku udostępniania zasobów w modelu IRU wyłącznie na TP oznaczałoby dyskryminację tego operatora.

TP oświadczyła, że nie zgadza się z decyzją UKE, uważa ją za krzywdzącą i odwoła się od niej.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: UKE określa nowe warunki udostępniania kanalizacji kablowej TP. "To krzywdząca decyzja"

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl