SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

UKE planuje działania na 2021 rok. Na liście aukcja 5G i szerszy dostęp do internetu 100 Mb/s

Urząd Komunikacji Elektronicznej zdradził plan najważniejszych działań, jakie zamierza podjąć w 2021 roku na rynku telekomunikacyjnym. Wśród nich znalazło się przeprowadzenie odłożonej aukcji częstotliwości na potrzeby 5G oraz rozszerzenie dostępności sieci o prędkości przynajmniej 100 Mb/s na 66 procent gospodarstw domowych w Polsce.

Od września 2020 r. nowym prezesem Urzędu Komunikacji Elektronicznej (UKE) jest Jacek Oko. Zastąpił na tym stanowisku Marcina Cichego, którego kadencja została skrócona w ramach przepisów o Tarczy 3.0 mającej zminimalizować konsekwencje pandemii koronawirusa w Polsce.

5G i szybszy internet

Teraz UKE opublikował plan swoich najważniejszych działań, które zamierza przeprowadzić w 2021 r. Zgodnie z tym dokumentem regulator chce przeprowadzić w nadchodzącym roku aukcję częstotliwości dedykowanych do sieci 5G. Wcześniej licytacja pasma z zasobów 3400 - 3800 MHz została odwołana w związku z pandemią, a nową datę ustalono na koniec sierpnia 2021 r.

Czytaj dalej: Nowy mechanizm monitorowania jakości internetu z certyfikatem UKE

Kolejnym istotnym krokiem UKE ma być dopilnowanie, aby w 2021 r. 66 proc. gospodarstw domowych w Polsce znalazło się w zasięgu internetu o przepustowości co najmniej 100 Mb/s, z opcją jej zwiększenia do prędkości mierzonej w gigabajtach.

W jaki sposób regulator zamierza osiągnąć ten cel? Otóż zapowiada, że przeprowadzi w 2021 r. w sumie 96 kontroli operatorów telekomunikacyjnych w zakresie przyspieszenia wydajności łączy (24 kontrole na każdy kwartał). W strefie zainteresowania UKE znajdą się telekomy, które korzystają z dofinansowania z Unii Europejskiej.

UKE zaplanował także rozszerzenie programu edukacyjnego, w ramach którego chce szkolić użytkowników internetu w zakresie bezpiecznego korzystania z sieci.

Czytaj dalej: UKE ogłosił konsultacje konkursu na częstotliwości dla nadawców lokalnych zainteresowanych DAB+

 

Dołącz do dyskusji: UKE planuje działania na 2021 rok. Na liście aukcja 5G i szerszy dostęp do internetu 100 Mb/s

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl