SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

UKE: zbyt długi czas odpowiedzi stron www w satelitarnym internecie

Urząd Komunikacji Elektronicznej opublikował wyniki badań wskaźników dostępności i jakości usług najczęściej używanych aplikacji internetowych realizowanych drogą satelitarną w niekorzystnych, zimowych warunkach atmosferycznych.

UKE: zbyt długi czas odpowiedzi stron www w satelitarnym internecie

W okresie od 8 grudnia 2010 r. do 15 lutego 2011 r. UKE przeprowadził testy techniczne zestawu satelitarnego (antena + modem w wersji konsumenckiej), który według deklaracji dostawcy jest przeznaczony dla jednego gospodarstwa domowego. Oznacza to, że pasmo na transponderze satelity dla takiego użytkownika było współdzielone w równym stopniu z innymi użytkownikami tej kategorii.

Zakres badań dotyczył całego strumienia danych od i do użytkownika (Utilization, Volume, Bit Rate), dostępności (Responses Succsessful, Response Time) wybranych serwerów i portali (strony www), parametrów jakości (KPIs) wybranych serwerów i portali oraz dostępności i jakości usługi głosowej VoIP (skuteczności i wskaźników jakości MOS, Delay, Jitter, Packet Loss).

Na podstawie uzyskanych wyników pomiarów stwierdzono, że z grupy wskaźników dostępności i jakości usług najczęściej używanych aplikacji internetowych najistotniejszy okazał się zbyt długi czas odpowiedzi (Slow Responses) portali i serwerów.

 

UKE podaje, że średnie czasy dostępu użytkowników do serwerów i zasobów stron www (Response Time) nie przekraczają 1 s, podczas gdy z praktyki urzędu wynika, że wartość analogicznego wskaźnika w stacjonarnych sieciach IP nie przekracza 100 ms.

W okresie badań nie stwierdzono wpływu zimowej aury (śnieg, mróz) na dostępność usług i aplikacji internetowych.

Szczegółowy protokół z badań można przejrzeć tutaj.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: UKE: zbyt długi czas odpowiedzi stron www w satelitarnym internecie

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
privat
Przecież to oczywiste, że czasy tej usługi będą długie. Prędkość światła to 300 000 km/s. Satelita jest w odległości ok. 40 000 km od odbiorcy. Więc samo przesłanie pojedynczej informacji do satelity i z powrotem zajmie minimum 270 ms, do tego dochodzą czasy tego co po kablach idzie itd. Strony zwykle ładują się w kilku etapach, więc te czasy należy pomnożyć przez min. 2...
8 8
odpowiedź