SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Ukraina zakazuje rosyjskiej muzyki i książek. W Mołdawii blokada transmisji rosyjskich programów informacyjnych

Na Ukrainie zakazano importu książek z Rosji i Białorusi - podała agencja Ukrinform. Parlament zabronił też nadawania rosyjskiej muzyki w transporcie publicznym i w mediach elektronicznych. Mołdawska prezydent Maia Sandu podpisała ustawę o walce z dezinformacją i propagandą, która przewiduje m.in. zakaz transmisji rosyjskich programów informacyjnych i analitycznych oraz pokazywania rosyjskich filmów o tematyce wojennej - informuje serwis Newsmaker.

Article

Jak informuje Interfax-Ukraina, Rada Najwyższa (parlament) zakazała publicznego odtwarzania muzyki z Rosji w mediach i transporcie publicznym. Zakaz ma dotyczyć publicznego wykonywania i odtwarzania utworów wykonywanych albo stworzonych przez obywateli Federacji Rosyjskiej.

Zobacz: Kampania "Stop Russia Now" kosztowała ponad 23 mln zł, zapłacił Bank Gospodarstwa Krajowego

Przewidziano przy tym powstanie spisu wykonawców rosyjskich, którzy potępiają agresję przeciwko Ukrainie. Utwory takich artystów będą mogły być odtwarzane.

Jednocześnie w radiu i telewizji ma być więcej muzyki ukraińskiej, a także w większym stopniu ma być wykorzystywany język ukraiński - zdecydowano.

Restrykcje mają obowiązywać do czasu wyzwolenia wszystkich terytoriów ukraińskich zajętych przez Rosję.

Parlament zabronił też importu oraz dystrybucji książek i innych wydawnictw z Rosji i Białorusi, a także z tymczasowo okupowanych terytoriów ukraińskich - przekazuje Ukrinform.

Zobacz: Ukraina nie będzie organizować przyszłorocznej Eurowizji

Mołdawia zakazuje transmisji rosyjskiej propagandy

Portal Newsmaker pisze, że w Mołdawii już teraz w związku ze stanem wyjątkowym zakazana jest transmisja programów o tematyce wojennej albo politycznej z krajów, które nie ratyfikowały europejskiej konwencji o telewizji ponadgranicznej, w tym z Rosji.

Podpisana przez prezydent ustawa o walce z dezinformacją i propagandą sprawi, że programy o takiej tematyce z danych krajów nie będą mogły być transmitowane nawet po zakończeniu stanu wyjątkowego, wprowadzonego po inwazji Rosji na sąsiednią Ukrainę.

Zobacz: Ukraina do Euronews: Przestańcie szerzyć rosyjską propagandę!

Przepisy, przyjęte przez parlament na początku miesiąca, najpewniej wejdą w życie w przyszłym tygodniu. Zakaz nie dotyczy programów rozrywkowych, które nie zawierają treści o charakterze militarnym.

Bez względu na kraj produkcji zakazano też transmisji programów i filmów, usprawiedliwiających wojnę, zaprzeczających zbrodniom wojennym i zbrodniom przeciwko ludzkości, a także takich, które zawierają wezwania do nienawiści

Dołącz do dyskusji: Ukraina zakazuje rosyjskiej muzyki i książek. W Mołdawii blokada transmisji rosyjskich programów informacyjnych

9 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Absurd
Niedorzeczny zakaz, ale pokazuje przynajmniej, że nie tylko u nas rządzą idioci.
17 7
odpowiedź
User
Ciasny Wiesiek
Nie dlugo wprowadza zakaz oddychania powietrzem,ktory akurat naplynal z okolic Rosji . .
17 4
odpowiedź
User
Terier
Dopiero się obudzili? Rosyskie urzędy, ROsyjkie szkoły, a tu nagle....
7 0
odpowiedź