SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Ukraińcy mieszkający w Polsce dotkliwie odczuwają skutki epidemii koronawirusa

Wielu Ukraińców pracujących w Polsce wyjechało w marcu, bo stracili pracę z powodu epidemii koronawirusa. Ci, którzy zostali, podobnie jak Polacy, mocno odczuwają skutki ograniczeń wprowadzonych przez rząd. Przyznało tak 60 proc. badanych, a 30 proc. skarży się, że straciło lub musiało ograniczyć pracę.

Fot. PixabayArticle

Tylko co dziesiąty Ukrainiec mieszkający w Polsce odczuwa pogorszenie stosunku Polaków do jego narodowości. 80 proc. pozytywnie ocenia zamknięcie granic przez Polskę, a 83 proc. chce nadal pozostać w Polsce. Tylko co szósty obywatel Ukrainy (17 proc.) czuje się gorzej traktowany niż obywatele polscy - wynika z badania agencji IRCenter.

Naszych wschodnich sąsiadów mieszkających w Polsce tak samo jak nas dotknął kryzys związany z epidemią koronawirusa. 60 proc. Ukraińców twierdzi, że odczuło skutki ograniczeń wprowadzonych przez polski rząd, 30 proc. straciło lub musiało ograniczyć pracę, 27 proc. ma inne problemy z zatrudnieniem, a 3 proc. badanych straciło mieszkanie.

Ponad połowa nie obawia się koronawirusa

Co piąty respondent (20 proc.) przyjechał do Polski na podstawie paszportu biometrycznego. To oznacza, że po zamknięciu granic może on kontynuowć pobyt do 90 dni, jeśli skończył mu się termin polskiej wizy lub karty pobytu. 22 proc. Ukraińców deklaruje, że pozostanie w Polsce nielegalnie, jeśli upłynie czas, jaki mogą u nas spędzić. 7 proc. mówi, że musi wyjechać z Polski.

Ponad połowa Ukraińców nie obawia się zakażenia koronawirusem. Innego zdania jest 47 proc. respondentów, który obawiają się, że wirus dotknie ich lub ich bliskich w Polsce. Aż 56 proc. boi się, że zachoruje ktoś bliski na Ukrainie.

Ukraińcy boją się też utraty pracy (37 proc.) i konieczności powrotu do ojczystego kraju (19 proc.).

Badani rzadko korzystają z mediów tradycyjnych

Wiedzę o prawie pobytu w Polsce w czasie epidemii oraz możliwości korzystania z pomocy lekarskiej Ukraińcy czerpią najczęściej z portali społecznościowych - 57 proc. Tylko 31 proc. z nich korzysta z polskich portali, 28 proc. z ukraińskich, a 25 proc. zdobywa informacje oglądając telewizję.

Większość badanych powiedziała, że oczekuje ułatwień dla nich ze strony Polski (82 proc.), skutecznych działań ze strony ukraińskiego rządu (72 proc.), informacji o możliwości wsparcia materialnego (67 proc.) i psychologicznego (57 proc.) oraz informacji o przepisach ułatwiających pozostanie w Polsce po wygaśnięciu prawa pobytu (32 proc.).

Badanie zostało zrealizowane 23-25 marca 2020 r. przez agencję badawczą IRCenter metodą danych wieloźródłowych: badanie ilościowe CAWI N=100, wywiady indywidualne N=10 i analiza treści w internecie.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Ukraińcy mieszkający w Polsce dotkliwie odczuwają skutki epidemii koronawirusa

9 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Ek.
Już widzę jak dotarli z kwestionariuszem do babuszek pod Opocznem. Badanie zrobione wśród studentów, zaradniejszych, tych z większych miast. Zupełnie niereprezentatywne, metodologicznie kulawe.
odpowiedź
User
Szlaban
Dlaczego Ukraińcy nie walczą o Krym Donbas Krematorsk tylko opuszczają swój kraj i w Polsce chcą zarabiać więcej od Polaków
odpowiedź
User
Polak
To jakiś żart!!! Planują zostać w Polsce. Dotkliwie odczuwają skutki pandemii będąc w Polsce!! Wracać na Ukrainę!! Nie zabierać miejsc pracy bezrobotnym Polakom!! Ani łóżek w polskich szpitalach!! Koniec z rozbijaniem polskich rodzin i szukaniem sponsorów!!
odpowiedź