SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Unia Europejska przeznaczy 61 mln euro na wsparcie niezależnych mediów w przyszłym budżecie

W przyszłym budżecie UE 61 mln euro ma zostać przeznaczone na wsparcie niezależnych mediów i dziennikarzy - zapowiedziała w Sofii na międzynarodowej konferencji poświęconej wolności mediów wiceprzewodnicząca KE i komisarz ds. sprawiedliwości Viera Jourova.

fot. Shutterstock.comArticle

Konferencja została zorganizowana przez europosłankę Elenę Jonczewą, jedną z inicjatorek rezolucji UE, krytykującej Bułgarię za nieprzestrzeganie unijnych wartości, portal Euroactiv oraz Grupę Postępowego Sojuszu Socjalistów i Demokratów w PE.

Należy stworzyć mechanizmy obrony dziennikarzy przed postępowaniami, mającymi na celu zagłuszenie krytyki i wprowadzanie cenzury - podkreśliła Jourova.

"Bułgaria jest zbiorowym obrazem problemów z wolnością mediów w UE i na Bałkanach" – podkreślił koordynator pozarządowej organizacji Dziennikarze bez Granic (RsF) Pavel Salaj. RSF opracowała w 2019 r. plan zagwarantowania większej wolności bułgarskim mediom, które obecnie znajdują się na 111. miejscu pod tym względem. Organizacja chciała przedstawić go premierowi Bojko Borisowowi, który jednak starannie unika spotkania z jej przedstawicielami - przekazał Salaj. Tymczasem sytuacja z wolnością mediów w Bułgarii nadal pogarsza się - zaznaczył.

Ocenę tę potwierdziła również wiceszefowa KE, która przypomniała, że w ostatnim raporcie Komisji na temat Bułgarii wyrażono m.in. zaniepokojenie brakiem przejrzystości własności mediów w tym kraju, polityczną ingerencją w pracę mediów i prześladowaniem dziennikarzy. Do końca roku UE przedstawi plany działań w obronie niezależnego dziennikarstwa - poinformowała Jourova. Jak dodała, będą także finansowane projekty prześladowanych dziennikarzy.

Jonczewa, znana dziennikarka specjalizująca się w sprawach międzynarodowych, zaapelowała o stworzenie na poziomie europejskim mechanizmów, które wspierałyby niezależne media.

Dołącz do dyskusji: Unia Europejska przeznaczy 61 mln euro na wsparcie niezależnych mediów w przyszłym budżecie

5 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
aaa
Deska ratunkowa dla Agory ;O) Ciekawe, że przy dominacji Axel/TVN/Agora, Sakwiewicza i Karnowskich nie chcieli poratować, a bądź co bądź byli oni wtedy niezależni od władzy.
odpowiedź
User
buchachacha
chachauchacha...
odpowiedź
User
Marek
Komisarz, aktywiści, kolektyw, nawet nie ukrywają że chcą powrotu komunizmu stosując nie tylko terror polityczny ale nawet nazewnictwo zaczerpnęli od byłych komunistów. A gdzie jest ten co o take Polske walczył i rzekomo sam obalił komunizm mowę mu odjęło
odpowiedź