SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Polskie Radio unieważnia przetarg na emisję w DAB+. Kiedy kolejny? Nie wiadomo

Ogłoszony jesienią ub. roku przetarg na rozszerzenie zasięgu nadajników w cyfrowym standardzie DAB+ został unieważniony przez Polskie Radio z powodu zbyt wysokich kwot, jakie zaproponowali oferenci. Nie wiadomo, kiedy zostanie ogłoszony kolejny przetarg - procedury w tym zakresie trwają. Tym samym coraz bardziej opóźnia się termin poszerzenia zasięgów.

Polskie Radio miało rozszerzyć zasięg nadajników w cyfrowym standardzie DAB+ już od października ub. roku, jednak – z powodów biurokratycznych - nie udało się ani ogłosić, ani tym bardziej rozstrzygnąć przetargu w zakładanym terminie. Dopiero w połowie listopada publiczny nadawca ogłosił przetarg w tej sprawie, a do zwiększenia zasięgu DAB+ miało dojść – według założeń - najwcześniej w pierwszym kwartale br.

Tak się jednak najprawdopodobniej nie stanie, gdyż ogłoszony przetarg został unieważniony z powodu tego, iż oferenci żądali kwot przewyższających to, co na ten cel zaplanowało Polskie Radio. - We wszystkich zadaniach, oferty z najniższą ceną przekroczyły kwoty, które zamawiający wspólnie udzielający zamówienia, zamierzali przeznaczyć na jego sfinansowanie. Podstawa prawna to art. 255 pkt 3) ustawy Prawo zamówień publicznych - przekazała portalowi Wirtualnemedia.pl Monika Kuś, rzeczniczka prasowa Polskiego Radia.

Kiedy zostanie ogłoszony kolejny przetarg - tego mnie wiadomo. - Trwają procedury - informuje krótko Kuś. A to oznacza, że prawdopodobnie nie uda się przeprowadzić całości przetargu i wyłonić jego zwycięzców w pierwszym kwartale br.

Historia unieważnionego przetargu

Prace nad unieważnionym właśnie przetargiem trwały od początku 2021 roku do późnej jesieni, ale opóźniały je m.in. nieobecności poszczególnych decydentów spowodowane kwarantannami. Nadawca publiczny dopiero w listopadzie otrzymał ostatnie dokumenty z jednej z rozgłośni regionalnych (przetarg ogłosili: Polskie Radio wraz z 13 swoimi regionalnymi rozgłośniami).

Zgodnie z projektem Karty Powinności, którą Polskie Radio złożyło w Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji od 1 października w zasięgu DAB+ powinno być ponad 80 proc. ludności Polski. Powierzchniowo zasięg miał wynosić 61,5 proc. Tymczasem zasięg techniczny Polskiego Radia w systemie DAB+ to nadal blisko 44 proc. powierzchni Polski. Tym samym publiczne rozgłośnie docierają do ok. 67 proc. potencjalnych odbiorców (ponad 25 mln mieszkańców). W cyfrowym standardzie są dostępne: Jedynka, Dwójka, Trójka, Czwórka, Polskie Radio 24, Polskie Radio dla Zagranicy (Radio Poland), Radio Dzieciom, Chopin, Radio Kierowców, a także rozgłośnie regionalne i ich kanały tematyczne. Jak zapowiada Polskie Radio, w przyszłym roku w tym standardzie ruszyć ma Polskie Radio Literatura.

W 2020 roku W ub.r. Polskie Radio osiągnęło wzrost przychodów o 9,45 proc. do 346,99 mln zł. Wpływy marketingowe skurczyły się o 33 proc., za to środki z abonamentu rtv i rekompensaty wzrosły o 27 proc., stanowiąc już 80,5 proc. budżetu nadawcy. Natomiast koszty zwiększyły się o 0,4 proc. do 326,6 mln zł.

Dołącz do dyskusji: Polskie Radio unieważnia przetarg na emisję w DAB+. Kiedy kolejny? Nie wiadomo

21 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Alojz
Prawdo podobnie ruszył już lokalny DAB+ w Katowicach od wczoraj ale zasięg jest jest jeszcze słaby gdyż nadajnik pracuje z małą mocą jest mux z koncesją na nadawanie naziemne.
odpowiedź
User
..
Taka ta pani prezes przedsiębiorcza i skuteczna, szkoda tylko, że w rozwalaniu. To jedno jej się udało, począwszy od pierwszego kwartału działalności w2020 r., zniszczyć markę PR. Dwa lata i odpływ słuchaczy, którego nie znała do tej pory historia Polskiego Radia. Kryzys wizerunkowy, bałagan, co chwilę zmiany personalne, koszmarny poziom anten.
odpowiedź
User
D.
DAB+ niekończąca się historia. Już nawet czytać się nie chce, a zwalanie na kwarantanne, przesada. Złej baletnicy...
odpowiedź