SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

URTiP ogłosi do 10 VI wyniki konsultacji ws. hurtowego dostępu do sieci TP SA

Urząd Regulacji Telekomunikacji i Poczty w przyszłym tygodniu przedstawi wyniki konsultacji dotyczących projektu decyzji prezesa urzędu w sprawie hurtowego dostępu do sieci Telekomunikacji Polskiej SA (TP SA)

Powiedział w środę agencji ISB rzecznik prasowy regulatora Jacek Strzałkowski.

Prezes URTiP Witold Graboś, w odpowiedzi na wniosek spółki Tele2 Polska, zamierza wydać odmowną decyzję w sprawie hurtowego dostępu do sieci TP SA przez alternatywnego operatora. Projekt tej decyzji został w kwietniu poddany konsultacji.

„Konsultacje zakończyły się 19 maja i mamy 21 dni na opublikowanie ich wyników. Do urzędu wpłynęły cztery opinie od różnych podmiotów. Prezes Graboś prawdopodobnie poinformuje jednocześnie, czy przyjmuje niektóre z tych opinii i czy w tej sytuacji zostanie zmieniony projekt decyzji w tej kwestii” – powiedział ISB Strzałkowski.

Dodał, że nie oznacza to natychmiast, iż decyzja będzie pozytywna. „Nie sądzę, by prezes całkowicie zmienił decyzję w tej kwestii. Jeśli już, to raczej niektóre jej punkty” – uważa Strzałkowski.

Hurtowy dostęp do sieci (WLR - Wholesale Line Rental) to rozwiązanie polegające na kupowaniu przez operatora alternatywnego po cenie hurtowej, usługi dostępu do sieci TP SA (tzw. abonamentu) i oferowanie na jego podstawie usług swoim klientom, wraz z innymi usługami świadczonymi na zasadzie selekcji, czy też preselekcji.

Jednym z głównych problemów, z jakim regulator musi się zmierzyć dotyczy tego, że WLR nie jest dobrze zdefiniowany przez nowe Prawo telekomunikacyjne.

„To oznacza, że prezes może wydać ewentualną pozytywną decyzję dopiero po analizie rynków, a także po uzgodnieniu jednoznacznych definicji hurtowego dostępu do sieci” – dodał rzecznik.

Według dyrektora generalnego Tele2 Polska Piotra Nesterowicza, wprowadzenie WLR w Polsce pozwoli znacząco zwiększyć efektywność konkurencji oraz przyniesie wymierne korzyści dla klientów w postaci obniżenia cen abonamentu telefonicznego i otrzymywania jednego rachunku telefonicznego.

„Uregulowanie tego zagadnienia przez Prezesa URTiP wydaje się tym bardziej konieczne, że w ostatnim czasie TP SA – wycofując ze sprzedaży wszystkie podstawowe plany taryfowe (m.in. Plan Standardowy TP) – de facto wprowadziła podwyżki cen abonamentu” – powiedział ISB Nesterowicz.

Od 1 czerwca TP SA wprowadziła nową podstawową taryfę „plan tp 60 minut za darmo”, która jest droższa od niedostępnego już dla nowych użytkowników planu standardowego, ale zawiera pakiet bezpłatnych minut.

Obecnie rozwiązanie WLR działa w sześciu krajach Unii Europejskiej (Dania, Norwegia, Wielka Brytania, Szwecja, Irlandia i Portugalia).

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: URTiP ogłosi do 10 VI wyniki konsultacji ws. hurtowego dostępu do sieci TP SA

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl