SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Ustawa zostanie zaskarżona

Marek Sowa wiceprezes UPC Polska zapowiada walkę z nową ustawą o kinematografii.

 Jak już wczoraj informowaliśmy w piątek prezydent Aleksander Kwaśniewski podpisał ustawę o kinematografii, która w ostatnich miesiącach wzbudziła wiele kontrowersji na forum Sejmu i Senatu. 

Nowa ustawa o kinematografii ma dać szansę polskiemu kinu na rozwój i konkurencyjność, co wielokrotnie podkreślali minister kultury Waldemar Dąbrowski oraz środowisko polskich filmowców. Oczekiwania środowiska wobec nowej ustawy są wielkie - ma ona nie tylko uporządkować kwestie praw autorskich do polskich filmów, określić na nowo strukturę organizacyjną polskiej kinematografii, ale przede wszystkim zapewnić polskiemu kinu stały dopływ środków finansowych.

Nowa ustawa powołuje do życia Polski Instytut Sztuki Filmowej, który ma koordynować działania polskich filmowców oraz przyznawać dotacje na filmy. Instytut utrzymywany ma być m.in. z 1,5- procentowego podatku od emitowanych reklam, nałożonego na instytucje korzystające z dorobku polskiego kina - telewizje, zarówno publiczne, jak i prywatne, operatorów telewizji kablowych, właścicieli kin. Walka, która w ostatnich miesiącach rozgrywała się na forum Sejmu i Senatu, a także prasy, toczyła się przede wszystkim o ten zapis ustawy.

Potencjalni płatnicy podatku zarzucali zapisowi ustawy nie konstytucyjność i niezgodność z prawem Unii Europejskiej. Ich zdaniem, Instytut Sztuki Filmowej będzie kolejnym administracyjnym molochem, a oni sami nie będą mieli żadnego wpływu na wybór projektów dofinansowywanych z ich pieniędzy. Zapowiadają zaskarżenie ustawy.
 
- Nerwowy pośpiech, z jakim prezydent Kwaśniewski złożył swój podpis, doskonale wpisuje się w sposób procedowania nad kontrowersyjną ustawą o kinematografii. Do wyborów pozostało niewiele czasu, stąd rosnąca determinacja zwolenników rozdawania pieniędzy obywateli wybranym grupom interesu, w tym przypadku filmowcom. Merytoryczne argumenty uczestników rynku oraz krytyczne głosy opinii publicznej nie zostały uwzględnione, po raz kolejny hałaśliwa ignorancja okazała się w Polsce równouprawnionym punktem widzenia. Trzeba wyraźnie powiedzieć, że ustawa zawiera zapisy niezgodne z polską konstytucją oraz europejskimi dyrektywami, zostanie więc zaskarżona - powiedział Marek Sowa, prezes Związku Mediów PKPP Lewiatan oraz wiceprezes UPC Polska.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Ustawa zostanie zaskarżona

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl