SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Odchodzi szef Viaplay Group. Firma obniża prognozy, bo inflacja szkodzi streamingowi

Z Viaplay Group żegna się CEO Anders Jensen, jego stanowisko przejmuje Jorgen Madsen Lindemann. Firma obniża swoje prognozy co do przychodów i rentowności w całym br., platforma Viaplay na koniec czerwca ma mieć 7,7 mln subskrybentów. Na giełdzie akcje spółki staniały natychmiast o 60 proc.

Article

Anders Jensen był szefem Viaplay Group od 2018 roku, kiedy firma została wydzielona ze swojej dotychczasowej spółki-matki. - Pozostaję przekonany o sukcesie, który jest przed firmą. Ale też czuję, że w świetle obecnych wyzwań, najlepiej dla firmy będzie, jeśli zrezygnuje, dlatego tak zdecydowałem - stwierdził w komunikacie prasowym.

Jakie są te wyzwania? W komunikacie Viaplay Group wyliczyła, że obniżył się popyt na rynku subskrypcyjnym - zarówno w Skandynawii, jak i pozostałych krajach, gdzie działa spółka. W Skandynawii pogorszyła się sytuacja w reklamie telewizyjnej i radiowej, firma w mniejszym stopniu ograniczyła koszty, a niekorzystne dla niej zmiany kursów walut utrzymają się do końca br.

Viaplay Group obniża prognozy finansowe

W konsekwencji Viaplay Group podała niższe niż w listopadzie ub.r. prognozy dotyczące swoich wyników w całym br. Organiczny wzrost przychodów (bez skutków zmian kursów walut i przejęcia Premier Sports) obniżono z ok. 24-26 proc. do ok. 16-17,5 proc., a dynamikę wpływów w Skandynawii - z ok. 12-15 proc. do ok. 7-8 proc.

Prognozę zysku operacyjnego w ujęciu porównawczym w Skandynawii zmniejszono z ok. 1,2-1,35 mld koron szwedzkich do ok. 0,8-1 mld koron, a stratę operacyjną na pozostałych rynkach podwyższono z ok. 1-1,1 mld koron szwedzkich do ok. 1,4-1,5 mld.

Ponadto koncern odwołał prognozę swoich wyników do 2025 roku. - Perspektywy na rynkach, w których działamy, zmieniły się znacząco i w bardzo szybkim tempie, a realizacja programów oszczędnościowych nie osłabiła efektów tych warunków w wystarczającym tempie. Wpływ tego makroekonomicznego wiatru w oczy na nasz biznes wymaga, żebyśmy podeszli inaczej do naszej strategii - wyjaśniła Pernille Erenbjerg, przewodnicząca rady nadzorczej Viaplay Group.

Nowy szef firmy Jorgen Madsen Lindemann wcześniej był CEO w MTG, poprzedniej spółce-matce Viaplay Group. Przed objęciem stanowiska CEO był związany z MTG przez 26 lat, m.in. jako szef operacyjny w Skandynawii i na rynkach zagranicznych oraz szef produkcji i zakupu praw sportowych.

- Ogólny kierunek strategiczny firmy pozostaje niezmienny, a Jorgen razem z całym zarządem i zespołem menedżerskim przeanalizuje potrzeby strukturalnych, operacyjnych i kapitałowych ulepszeń, żeby zapewnić realizację strategii - podkreśliła Pernille Erenbjerg.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

Viaplay Group spodziewa się, że platforma Viaplay w drugim kwartale br. zanotuje ok. 4,5-4,6 mld koron szwedzki przychodów i 250-300 mln koron straty operacyjnej w ujęciu porównywalnym. Na koniec czerwca ma mieć 7,7 mln subskrybentów.

Zaznaczono, że z powodu wyższych kosztów życia maleje popyt na subskrypcję platform streamingowych, a rośnie wskaźnik rezygnacji, zwłaszcza przy wzroście cen subskrypcji. W ostatnich miesiącach Viaplay podniosła opłaty dla subskrybentów w prawie wszystkich krajach. W Polsce miesięczna stawka z początkiem marca poszła w górę z 34 do 55 zł, zapowiedziano to już latem ub.r.

Natomiast organiczne przychody reklamowe Viaplay Group mają zmaleć w bieżącym kwartale o 12-16 proc.

Kurs giełdowy Viaplay 60 proc. w dół

Po opublikowaniu komunikatu o zmianie CEO i obniżeniu prognoz akcje Viaplay Group na giełdzie w Sztokholmie zaraz po otwarciu poniedziałkowej sesji staniały o ok 60 proc. - z  225,40 koron poniżej 90 koron. To rekordowy dołek od debiutu giełdowego spółki na początku 2019 roku. Dotychczas akcje najmocniej staniały do ok. 185 koron tuż po wybuchu epidemii w marcu 2020 roku, natomiast jesienią 2021 roku kurs zbliżył się na krótko do 500 koron.

Viaplay w pierwszym kwartale br. osiągnęła wzrost liczby subskrybentów o 325 tys. do 7,64 mln, najwięcej zyskała w Holandii i Polsce. Na koniec ub.r. miała w naszym kraju ponad 1,2 mln klientów. W ofercie platformy są transmisje m.in. piłkarskiej ligi angielskiej, niemieckiej, Ligi Europy i Ligi Konferencji, ligi NHL i wyścigów Formuły 1.

Dołącz do dyskusji: Odchodzi szef Viaplay Group. Firma obniża prognozy, bo inflacja szkodzi streamingowi

16 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
d2d3
geszeft się nie dopina
??
odpowiedź
User
Clint Eastwood
Jak mi przykro buahahaha
odpowiedź
User
Widz
55 zł za jakość 720p gdzie pirackie streamy oferują lepszą jakość które teraz nawet bez problemu na tv można odpalić, więc co może pójść nie tak? ;)
odpowiedź