SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

W 2010 roku 7,34 mld zł na reklamę - wzrost o 4,5 proc.

W ub.r. wydatki na reklamę w Polsce wyniosły 7,338 mld zł, czyli o 4,5 proc. więcej niż rok wcześniej – szacuje Starlink. Najbardziej urosła reklama internetowa, a zmniejszyła się wartość reklamy prasowej i outdoorowej.

W 2010 roku 7,34 mld zł na reklamę - wzrost o 4,5 proc.

W kwocie 7,338 mld zł, na które Starlink szacuje wartość polskiego rynku reklamowego w ub.r., zdecydowanie największy udział ma reklama telewizyjna – 52,3 proc., czyli o 1,3 punktu proc. więcej niż w 2009 roku. Wydatki na reklamę w tym medium wyniosły 3,838 mld zł, czyli o 7,2 proc. więcej niż rok wcześniej. Stało się to głównie za sprawą stacji tematycznych, które odpowiadają za 4,6 punktu proc. wzrostu całego segmentu telewizyjnego. Wydatki na reklamę w tych kanałach w ub.r. stanowiły już 16 proc. wartości całego rynku reklamowego – o 3,4 punktu proc. więcej niż rok wcześniej.

Na reklamę w internecie polscy marketerzy przeznaczyli w ub.r. 1,032 mld zł, co oznacza wzrost o 23,2 proc. Reklama internetowa rośnie najszybciej ze wszystkich segmentów i po raz pierwszy przekroczyła poziom 1 mld zł, które przez rok w nią zainwestowano. W ub.r. stanowiła już 14,7 proc. polskiego rynku reklamowego.

W 2010 roku zwiększyła się też w Polsce wartość reklamy radiowej i kinowej. Na marketing w radiu przeznaczono 529 mln zł, czyli o 1,4 proc. więcej niż rok wcześniej, a na reklamę w kinach – 98 mln zł, a więc o 7,9 proc. więcej. Radio stanowiło 7,2 proc., a kina – 1,3 proc. ogólnej wartości rynku reklamowego w Polsce.

W ub.r. nadal malały wydatki na marketing w prasie i na outdoorze. Na reklamę w dziennikach polscy marketerzy przeznaczyli 611 mln zł, czyli o 6,2 proc. mniej niż rok wcześniej. Wartość reklamy w magazynach wyniosła 724 mln zł – o 5,7 proc. mniej niż w 2009 roku. Natomiast na reklamę outdoorową wydano 503 mln zł, a więc o 11,6 proc. mniej w skali roku. Reklama prasowa stanowiła 18,2 proc. całego rynku (z czego 8,33 punktu proc. przypada na dzienniki, a 9,87 punktu proc. – na magazyny), a reklama zewnętrzna – 6,85 proc. Starlink zauważa jednak, że spadki wartości reklamy prasowej i outdoorowej były mniejsze niż w poprzednich latach.

Największy wpływ na wzrost wartości polskiego rynku reklamowego mieli marketerzy z sektorów: produkty farmaceutyczne, żywność, motoryzacja, telekomunikacja, odzież, handel oraz produkty do użytku domowego. Wyraźny spadek wydatków reklamowych był widoczny jedynie w przypadku trzech sektorów: czas wolny, media oraz finanse. Nieznacznie zmniejszyły się wydatki w sektorze higiena i pielęgnacja. W pozostałych sektorach nastąpiła stabilizacja wydatków reklamowych.

Starlink podkreśla, że firmy z sektory, które w 2009 roku zamroziły wydatki marketingowe (odzież, motoryzacja, produkty farmaceutyczne), w ub.r. najmocniej zwiększyły swoje budżety. W opinii domu mediowego wzmożona walka konkurencyjna wymusza także coraz wyższe wydatki w największych branżach gospodarki, przede wszystkim w żywności i sektorze farmaceutycznym. „Batalia odbywa się głównie w telewizji, w której firmy z tych sektorów istotnie podniosły swoje budżety . Na rynku wciąż widać również wyraźnie poszukiwanie tańszych sposobów na inwestycje reklamowe: przesuwanie budżetów poza tradycyjne sezony sprzedażowe (wiosna i jesień) na lato” – czytamy w raporcie firmy.

– W bieżącym roku wydatki na reklamę w Polsce mogą już przekroczyć poziom z 2008 roku, co oznaczałoby dynamika wynosząca nawet powyżej 6 proc. – prognozuje Lidia Kacprzycka, dyrektor zarządzająca Starlinka. – Na wzrost wydatków reklamowych będą miały wpływ m.in. rosnąca konkurencja wśród dostawców mobilnego internetu oraz zwiększająca się sprzedaż farmaceutyków, która przekłada się bezpośrednio na rosnące wydatki reklamowe w tym sektorze – opisuje.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: W 2010 roku 7,34 mld zł na reklamę - wzrost o 4,5 proc.

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Brutus
Dane z kapelusza - na podstawie cenników...
8 8
odpowiedź