SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

W 2016 roku 1,5 mln zł odszkodowań od piratów komputerowych

Według danych organizacji Business Software Alliance (BSA) w 2016 roku producenci oprogramowania odzyskali w Polsce 1,5 mln zł od podmiotów korzystających z nielegalnych programów komputerowych i sprzedających takie aplikacje. W ciągu ostatnich 5 lat łączna kwota odszkodowań przekroczyła 10 milionów.

fot. Shutterstock.comArticle

BSA to organizacja zrzeszająca czołowych producentów oprogramowania i zajmująca się ochroną ich praw autorskich. W komunikacie podaje, że oprócz ugód na łączną kwotę niemal 1 mln zł zawartych z firmami wykorzystującymi nielicencjonowane oprogramowanie, w ubiegłym roku sądy w Polsce zasądziły na rzecz producentów zrzeszonych w BSA blisko 500 tys. zł tytułem naprawienia szkód za bezprawne uzyskanie oprogramowania w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub jego bezprawne rozpowszechnianie.

W latach 2012-2015 łączna kwota odszkodowań, które firmy i osoby prywatne zobowiązały się zapłacić na mocy ugód i wyroków sądowych wyniosła 8,7 mln zł. Razem z tegorocznym wyliczeniem na przestrzeni ostatnich 5 lat suma wszystkich odszkodowań w Polsce wyniosła ponad 10 mln zł.

Jedną z najskuteczniejszych metod wykorzystywanych przez BSA w walce z komputerowym piractwem jest przyjmowanie i sprawdzanie zgłoszeń dotyczących wykorzystywania w firmach nielegalnego oprogramowania. W ub.r. zgłoszeń z Polski było 909, co stanowi – w porównaniu do 2015 roku (454) niemal 100 proc. wzrost.

- Wzrost liczby zgłoszeń, ale też ich rosnąca jakość cieszy tym bardziej, że od kilku lat jest to stała tendencja - podkreśla Bartłomiej Witucki, przedstawiciel BSA w Polsce. - Oznacza to, że przyzwolenie na kradzież własności intelektualnej konsekwentnie spada, a korzystanie przez firmy z nielegalnego oprogramowania coraz częściej postrzegane jest jako przejaw nieuczciwej konkurencji. Część z otrzymanych przez BSA zgłoszeń inicjuje proces, którego zwieńczeniem jest ugoda pozasądowa lub wyrok sądu.

Z opublikowanego w ub.r. badania BSA Global Software Survey wynika, że 48 proc. oprogramowania w Polsce używa się bez wymaganych licencji. Pomimo, że na przestrzeni ostatnich sześciu lat skala nielicencjonowanego oprogramowania w Polsce zmniejszyła się o 6proc., to nadal jest wysoka w porównaniu ze średnią światową na poziomie 39 proc. czy średnią w UE wynoszącą 29 proc.

Dołącz do dyskusji: W 2016 roku 1,5 mln zł odszkodowań od piratów komputerowych

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
wy
Ta organizacja w Polsce to jeden przyglup wynajęty przez amerykańskie firmy aby wysysać kasę od biednych ludzi. Powinno się ich (jego) zamknąć do wytrzeźwienia z absurdów. To co uprawia BSA i jej kolaborant (bo nawet nie jest zatrudniony) to naczystszy copyright trolling. Do piekła z BSA. A pismaki powinni trochę pomyśleć zanim opublikują podsuniete przez zdrajcę materiały wyssane z brudnego i durnego palucha. albo i nie palucha.
odpowiedź