SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

W Agorze nadal bez porozumienia ws. świadczeń socjalnych w czasie epidemii. „Szczegóły wymagają doprecyzowania”

Rozmowy związku zawodowego Agory i zarządu spółki dotyczące socjalnych rozwiązań na czas pandemii utknęły w martwym punkcie - dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl. Związkowcy nie zgadzają się na niektóre wypracowane wcześniej ustalenia. - Doprecyzowania wymaga jeszcze kilka szczegółów - mówi Wojciech Orliński, szef „Solidarności” w Agorze.

Siedziba Agory, fot. materiały prasoweArticle

Rozmowy między pracownikami a władzami Agory w sprawie osłony socjalnej dla pracowników i wszystkich spraw rozstrzyganych przez komisję socjalną przy spółce toczyły się z początku równolegle do negocjacji o obniżkach pensji i wymiaru pracy na najbliższe miesiące. Te drugie rozmowy udało się sfinalizować w połowie kwietnia: ustalono 20-procentową obniżkę i niższy czas pracy. Takie rozwiązania mają obowiązywać do września br. Co do krótszego wymiaru czasu pracy, ostatecznie stanęło na tym, że dziennikarze będą mogli pracować cztery dni w tygodniu.

Pozostały jednak do rozstrzygnięcia kwestie regulowane przez komisję socjalną, m.in. zawieszenie spłaty rat pożyczek socjalnych i pożyczek mieszkaniowych, a także doraźna bezzwrotna pomoc finansowa na czas epidemii koronawirusa dla pracowników którzy znaleźli się w najcięższej sytuacji. Negocjacje jednak utknęły w martwym punkcie - dowiaduje się nieoficjalnie portal Wirtualnemedia.pl.

Z naszych ustaleń wynika, że porozumienie wstępnie osiągnięto, jednak związkowcy ostatecznie go nie podpisali. Wynegocjowany dokument z podpisami zarządu trafił do przedstawicieli pracowników, a oni nie zdecydowali się sygnować umowy. Zakłada ona m.in. zamrożenie spłat pożyczek socjalnych i doraźną pomoc finansową dla pracowników w złej sytuacji. Zarząd rozesłał już drogą mailową wiadomość o porozumieniu do wszystkich pracowników, bo wydawało się, że umowa zostanie zaakceptowana przez związkowców.

- Zastanawiamy się nad jej podpisaniem. Doprecyzowania wymaga jeszcze kilka szczegółów, o których nie będę mówił. W tej chwili negocjacje utknęły w martwym punkcie - mówi portalowi Wirtualnemedia.pl Wojciech Orliński, szef działającej przy Agorze „Solidarności”, dając do zrozumienia, że za impas w rozmowach odpowiada zarząd spółki. Zapytana o szczegóły rozmów ze związkowcami, Nina Graboś – dyrektor ds. komunikacji korporacyjnej Agory, mówi nam krótko: „To są wewnętrzne sprawy spółki, nie będzie komentarza”.

Na razie nie wiadomo, kiedy i na jakich warunkach zostaną wznowione rozmowy. Każda ze stron czeka w tej sprawie na ruch tej drugiej.

Kilka dni temu spółka podała też w komunikacie giełdowym, że zamiast planowanych zwolnień grupowych w swojej spółce Goldenline uruchomiła program dobrowolnych odejść, z którego skorzystało 26 pracowników (to niemal 80 proc. zespołu). Koszt tych odejść obniży wyniki Agory w drugim kwartale br. o ok. 0,9 mln zł. Pracownicy uczestniczący w programie otrzymają również ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy.

Agora zatrudnia 2,5 tys. etatowych pracowników

W ub.r. stałe zatrudnienie w grupie kapitałowej Agora zmniejszyło się o 216 etatów do 2 495 etatów, ale koszty wynagrodzeń i innych świadczeń pracowniczych (obejmujące też osoby związane z firmą umowami cywilnoprawnymi) wzrosły o 2,3 proc. do 336,2 mln zł.

W połowie ub.r. Agora zamknęła swoje drukarnie w Pile i Tychach, a w marcu i kwietniu ub.r. w ramach zwolnień grupowych pożegnano się ze 147 pracownikami, prawie 90 proc. zatrudnionych w obu zakładach. Firma uzasadniła, że jej działalność w segmencie druku zostanie skoncentrowana w drukarni w Warszawie.

W ub.r. grupa kapitałowa Agora osiągnęła wzrost przychodów o 9,5 proc. do 1,25 mld zł, zysku EBITDA o 93,3 proc. do 190,2 mln zł oraz spadek zysku netto z 9,4 do 6 mln zł (bez uwzględnienia zmiany standardu rachunkowości zysk netto wzrósł z 9,4 do 9,6 mln zł. Mocno zwiększyły się wpływy Heliosa, Next Film, ze sprzedaży „Gazety Wyborczej”, AMS i pionu internetowego, a zmalały w segmencie radiowym.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: W Agorze nadal bez porozumienia ws. świadczeń socjalnych w czasie epidemii. „Szczegóły wymagają doprecyzowania”

5 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
XX
Niech Agora poczyta stare numery "Gazety Wyborczej", najlepiej tak z lat 1999-2001 - tam na pewno znajdą potrzebne odpowiedzi jak skutecznie radzić sobie na wolnym rynku, negocjować ze stroną społeczną itp.
odpowiedź
User
Black ink
Niech Agora poczyta stare numery "Gazety Wyborczej", najlepiej tak z lat 1999-2001 - tam na pewno znajdą potrzebne odpowiedzi jak skutecznie radzić sobie na wolnym rynku, negocjować ze stroną społeczną itp.
Tak to prawdziwa skarbnica wiedzy o restrukturyzacji.
odpowiedź
User
wujek
Ale że Nina raczy tak szybko odpowiadać na mejle... kosmos... w ago czasem bez odpowiedzi było od współpracownika z wewnątrz. No tak, kryzys zmienia też ludzi no popatrz :)
odpowiedź