SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

W ciągu roku oddano do użytkowania blisko 140 000 mieszkań

W ostatnich 12 miesiącach łącznie oddano do użytkowania blisko 140 tys. mieszkań. Daje to roczną dynamikę wzrostu na poziomie 8,2 proc.

fot. Hossa

fot. Hossa

Rośnie liczba mieszkań oddawanych do użytkowania. W ostatnich 12 miesiącach, wg najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego, wyniosła ona 139,9 tys. Daje to roczna dynamikę wzrostu na poziomie 8,2 proc. Największą dynamikę odnotowaliśmy w segmencie mieszkań przeznaczonych na sprzedaż – przeszło 14,5 proc. Deweloperzy oddali w sumie ponad 55 tys. lokali. Grupą o największym udziale niezmiennie pozostają jednak inwestorzy indywidualni, na których przypada ponad połowa rynku – 75,7 tys. Oni również poprawili się wobec poprzedniego roku, a dynamika wzrostu wyniosła 6,4 proc.

Wzrost liczby oddanych lokali szczególnie rzuca się w oczy jeśli porównać kwartał do kwartału. W pierwszych trzech miesiącach 2012 roku sięgnęła ona blisko 36,3 tys. sztuk, o 31,9 proc. więcej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego (27,5 tys.). Deweloperzy zwiększyli w tym czasie „produkcję mieszkań” o dwie trzecie – z 8,2 do 13,6 tys. lokali.

Jak zwykle w marcu, po zimowym spadku aktywności, place budów zaczynają tętnić życiem. Tylko w tym miesiącu rozpoczęto więcej inwestycji niż w styczniu i lutym łącznie. Łącznie jednak ich liczba nie odbiega specjalnie od tego, co można było zaobserwować w poprzednim roku. W ostatnich 12 miesiącach ich liczba wyniosła bowiem 162,6 tys., co oznacza roczną dynamikę wzrostu rzędu 0,52 proc. Stagnacja panowała jednak głównie w segmencie inwestorów indywidualnych, gdzie zmiana rok do roku jest niemal niezauważalna (dynamika wyniosła plus 0,15 proc.). Deweloperzy postarali się troszkę bardziej, a w skali roku wzrost liczby rozpoczętych przez nich mieszkań to 3,14 proc.

Przyzwoita roczna dynamika wzrostu – plus 4,7 proc. – utrzymuje sie także pod względem liczby wydawanych pozwoleń na budowę mieszkań. W ostatnim rocznym okresie wydano ich łącznie ponad 185 tys. Za tym wzrostem kryją się jednak wyłącznie deweloperzy, w przypadku których liczba uzyskanych pozwoleń w ciągu roku wzrosła o 19,8 proc. Inwestorzy indywidualni zanotowali spadek o 3,5 proc.

Komentarz i prognoza

Podobnie jak przed miesiącem, uważamy, że za przyspieszeniem pod względem liczby oddawanych lokali oraz uzyskiwanych pozwoleń, zwłaszcza w segmencie mieszkań przeznaczonych na sprzedaż, czyli deweloperskim, kryła się chęć zdążenia przed wejściem w życie tzw. ustawy deweloperskiej. Dla deweloperów jest ona dość restrykcyjna, a spod jej obowiązywania, wyłączone są wszystkie te mieszkania, które zostaną wprowadzone do sprzedaży przed 28 kwietnia. Deweloperzy dążą więc do tego, aby wystartować ze sprzedażą jak największej ich liczby, a do tego potrzebują uzyskać pozwolenie na budowę. Jeśli tak jest w istocie, to już w następnym miesiącu powinniśmy zaobserwować przynajmniej nieznaczny spadek liczby rozpoczynanych budów. Natomiast liczba oddawanych lokali w dalszym ciągu powinna rosnąć.Bernard Waszczyk, Open Finance

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: W ciągu roku oddano do użytkowania blisko 140 000 mieszkań

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl