SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

W drugim kwartale przychody ATM Grupy zmalały o 43 proc., a zysk do 3 mln zł

ATM Grupa w drugim kwartale br. zanotowała spadek przychodów sprzedażowych o 42,9 proc. do 35,11 mln zł i zysku netto z 10,05 do 2,96 mln zł, a w całym pierwszym półroczu jej wpływy zmalały o 26,4 proc. do 85,8 mln zł. Najmocniej skurczyły się przychody firmy z wynajmu sprzętu i hal producenckich.

Andrzej Muszyński, prezes ATM GrupyArticle

Na wynikach ATM Grupy w drugim kwartale i całym minionym półroczu zaciążyła izolacja społeczna związana z epidemią koronawirusa. Firma od połowy marca do drugiej połowy maja nie mogła prowadzić prac na planach zdjęciowych, jednocześnie mocno zmalało zapotrzebowanie na jej sprzęt i studia nagraniowe.

W pionie produkcji przychody ATM Grupy poszły w dół o 21,1 proc. do 59,77 mln zł, natomiast wzrosły wyniki rentowności - zysk netto z 5,04 do 7,37 mln zł (w poniższych grafikach wszystkie kwoty są w tys. zł). Ten wzrost firma tłumaczy wyższą wartością amortyzacji, związaną głównie z udzieleniem licencji na emisję drugiego sezonu serialu „Znaki” w AXN oraz wpływ tantiem autorskich, które w ub.r. spółka otrzymała w trzecim kwartale.

W pierwszym półroczu w 40 kanałach można było oglądać 55 produkcji ATM Grupy, a w czerwcu premierę na Netfliksie miał zrealizowany przez firmę serial „W głębi lasu”.

Procentowo jeszcze bardziej - o 38,9 proc. do 20,39 mln zł - zmalały przychody pionu zarządzania aktywami trwałymi, czyli wynajmu sprzętu i studiów nagraniowych, realizowanego głównie przez spółkę zależną ATM System. Zysk EBITDA tego segmentu poszedł w dół z 15,11 do 6,42 mln zł, a wynik netto - z 5,53 mln zł zysku do 1,2 mln zł straty.

- Do połowy marca Spółka świadczyła swoje usługi w ponad siedemdziesięciu różnych projektach telewizyjnych, fabularnych, rozrywkowych, reklamowych i sportowych. W połowie marca, w związku z wystąpieniem epidemii, większość świadczonych przez ATM System usług została wstrzymana i do połowy czerwca aktywność Spółki ograniczyła się do pojedynczych działań, m.in. postprodukcji, archiwizacji, usług serwisowych w zakresie kabli światłowodowych, konserwacji i naprawy optycznych elementów sprzętu zdjęciowego - wyliczono w sprawozdaniu.

- Z początkiem czerwca rozpoczęło się stopniowe przywracanie produkcji, jednak wiele z nich zostało wstrzymanych, a spora część została całkowicie odwołana - zaznaczono.

Segment nadawania (obejmujący dostępny w naziemnej telewizji cyfrowej kanał ATM Rozrywka, a do marca ub.r. także lokalny multipleks Echo) zanotował spadek przychodów sprzedażowych z 11,06 do 7,39 mln zł.

Jego wynik EBITDA zmalał z 4,1 mln zł zysku do 211 tys. zł straty, a wynik netto - z 2,75 mln zł zysku do 1,14 mln zł straty. ATM Grupa tłumaczy, że w pierwszej połowie ATM Rozrywka zanotowała spadek oglądalności, ponieważ widzowie ze względu na pandemię dużo chętniej śledzili stacje informacyjne.

W obszarze działalności deweloperskiej wpływy sprzedażowe zmalały z 8,48 do 6,11 mln zł, a wynik netto poszedł w górę z 743 tys. zł straty do 247 tys. zł zysku.

- W wyniku epidemii koronawirusa Spółka zaobserwowała opóźnienia w procesie wyodrębniania i przenoszenia własności lokali na nabywców oraz opóźnienia w zakresie wydawania decyzji administracyjnych prowadzących do dopuszczenia gotowych obiektów do użytkowania. Pomimo opóźnień spółka ATM Inwestycje sprzedała jednostki mieszkalne w kolejnym etapie przedsięwzięcia „Błękitne Aleje” oraz „Viva! Park”, a także kontynuowała realizację projektów deweloperskich w Ślęzie, Bielanach Wrocławskich i Radomierzycach - wyliczono w sprawozdaniu.

ATM Grupa ma 29,81 proc. akcji produkującej gry i aplikacje mobilne spółki BoomBit. Wynik z tego tytułu zmalał rok do roku z 5,09 do 2,34 mln zł.

W trzecim kwartale wpływ epidemii ograniczony

Grupa ATM stwierdziła w sprawozdaniu, że oczekuje w trzecim kwartale br. ograniczonego wpływu epidemii zarówno na jej przychody, jak i wynik operacyjny. - Skala wpływu epidemii na wyniki finansowe trzeciego kwartału br. roku zależeć będzie m. in. od tempa rozprzestrzeniania się w epidemii w kraju, skuteczności wprowadzonych procedur sanitarnych na planach zdjęciowych oraz skuteczności działań spółek należących do grupy kapitałowej w obszarze oszczędności kosztowych - wyliczono.

- W długim terminie wpływu na wyniki grupy kapitałowej, który będzie zależeć od skutków makroekonomicznych epidemii COVID-19 oraz ich wpływu na rynek, na którym operuje grupa. Na ten moment, z uwagi na wysoką niepewność, ten wpływ nie jest możliwy do oszacowania - zaznaczono.

Prace na planach zdjęciowych są realizowane przez firmę w reżimie sanitarnym. - Pomieszczenia, w których odbywają się zdjęcia, są ozonowane, a wszystkie pracujące osoby mają do dyspozycji środki ochrony osobistej. Na każdym planie jest też ratownik medyczny nadzorujący te procedury - opisano. Ze względu na bezpieczeństwo epidemiczne ze scenariuszy wykreślono sceny intymne i rozgrywające się w miejscach publicznych.

17 sierpnia ATM Grupa, na mocy decyzji walnego zgromadzenia jej akcjonariuszy, z zeszłorocznego zysku 17 sierpnia br. wypłaci 6,74 mln zł dywidendy, po 8 groszy na akcję. Na kolejną kadencję w niezmienionym składzie powołano zarząd spółki, a członkiem rady nadzorczej została Katarzyna Beuch.

W środę na koniec sesji na akcję ATM Grupy płacono 3,94 zł, co daje kapitalizację w wysokości 332,14 mln zł. Głównymi akcjonariuszami są Dorota Michalak-Kurzewska i Tomasz Kurzewski, mają walory stanowiące 40,01 proc. kapitału.

Dołącz do dyskusji: W drugim kwartale przychody ATM Grupy zmalały o 43 proc., a zysk do 3 mln zł

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Marcin
ATM Rozrywki nie da się oglądać, ta stacja to jakaś mega porażka i strata czasu. Aż dziw bierze że jakieś "setki" marnują swój czas i oglądają ten badziew....
odpowiedź