SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

W Łodzi wystartuje hub innowacji cyfrowej. Podniesie kompetencje przedsiębiorstw w wykorzystaniu sieci 5G

Ericsson, Instytut Łączności - Państwowy Instytut Badawczy oraz Politechnika Łódzka  zawarły umowę z Ministerstwem Rozwoju o utworzeniu huba innowacji cyfrowej. Kluczowym elementem projektu będzie budowa sieci 5G na terenie Kampusu Politechniki Łódzkiej, która pomoże w podnoszeniu cyfrowych kompetencji wśród przedsiębiorców i studentów. Uruchomienie huba przewidziano na drugi kwartał 2020 roku.

Article

W ramach tworzonego huba innowacji cyfrowej za budowę radiowej sieci dostępowej (RAN) w technologiach 4G i 5G odpowiada firma Ericsson. Według zapowiedzi dostarczy ona rozwiązania sieci rdzeniowej wraz z systemem zarządzania, a także zapewni utrzymanie infrastruktury.

Wydzielona i niezależna sieć telekomunikacyjna obejmie swoim zasięgiem kluczowe budynki Kampusu Politechniki Łódzkiej. Budowa sieci rozpoczęła się jeszcze w listopadzie 2019 r., a jej uruchomienie planowane jest w drugim kwartale 2020 r.

Za sprawą ministerialnego programu „Przemysł 4.0” wspólne przedsięwzięcie instytucji ze świata nauki, biznesu i administracji otrzyma dotację w wysokości 8 mln zł.

– Przechodzimy do kolejnej fazy realizacji polityki innowacyjnej  w Polsce – zapowiada w komunikacie Jadwiga Emilewicz, minister rozwoju. -  W poprzedniej kadencji wypracowaliśmy fundamenty ekosystemu. Teraz przychodzi czas na intensywną pracę, związaną m.in. z podnoszeniem kompetencji cyfrowych Polaków. W tym celu uruchamiamy Huby Innowacji Cyfrowych. Przez najbliższe dwa lata będą one dla przedsiębiorców, innowatorów i studentów, miejscem dostępu do wysokiej jakości usług   szkoleniowych doradczych i demonstracyjnych. Mam nadzieję, że w konsekwencji przyniesie to erupcję kreatywności i pomysłów, które znajdą swoją niszę rynkową i odniosą sukces.

Hub innowacji cyfrowej ma świadczyć obsługę przedsiębiorców z sektora MŚP działających lub zainteresowanych działalnością w obszarze technologii 5G. Poza tym hub 5G będzie pełnił rolę publicznego centrum innowacji, które połączy wszystkie podmioty w łańcuchu technologii 5G. Jak podkreśla Ericsson podmiotami działającymi w ekosystemie 5G są dostawcy infrastruktury i technologii oraz operatorzy sieci i izby handlowe,organizacje badawcze, technologiczne i innowacyjne, a także placówki naukowe.

Sieć hubów innowacji cyfrowych stanowi element realizacji programu Komisji Europejskiej Cyfrowa Europa. Ma objąć możliwie najszerszy obszar starego kontynentu i przyczynić się do udostępnienia wiedzy technologicznej i zaplecza doświadczalnego z zakresu transformacji cyfrowej uczestnikom rynku. Usługi w zakresie testów i doświadczeń świadczone przez centra innowacji cyfrowych będą mogły obejmować także inne technologie prorozwojowe przyczyniające się do wdrożenia nowych rozwiązań. Dotacje na ich rozwój będą przyznawane bezpośrednio przez Komisję Europejską.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: W Łodzi wystartuje hub innowacji cyfrowej. Podniesie kompetencje przedsiębiorstw w wykorzystaniu sieci 5G

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
stefek
Łódź bardzo dojrzale podchodzi do 5G. Przygotowują się na okazje jakie zapewni im nowa sieć.
odpowiedź
User
ueek
No to przedsiębiorstwa w Łodzi mogą być zadowolone, dostęp do najnowszej technologii może im pomóc się rozwinąć.
odpowiedź
User
Marco
Podoba mi się jak w Łodzi stawiają na innowacje. 5G będzie można fajnie wykorzystać w biznesie.
odpowiedź