SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

W maju ruszy portal, który ma ułatwić uchodźcom z Ukrainy znalezienie pracy

W drugiej połowie maja planujemy uruchomić portal, który ułatwi uchodźcom z Ukrainy znalezienie pracy dopasowanej do ich możliwości. Będą mogli się do niego zgłaszać zarówno obywatele Ukrainy, jak i pracodawcy - poinformował PAP sekretarz stanu ds. cyfryzacji Janusz Cieszyński.

Janusz Cieszyński, fot. gov.plArticle

Cieszyński wyjaśnił, że trwają obecnie prace nad rozwiązaniem, którego celem jest stworzenie bazy profili zawodowych kompetencji obywateli Ukrainy. "Chcemy pomóc uchodźcom znaleźć jak najlepiej dopasowaną do ich możliwości pracę" – podkreślił minister.

"Z jednej strony to będzie prosty kwestionariusz dla obywateli Ukrainy potrzebujących pracy, a z drugiej - system obsługujący ogłoszenia, łączący najlepiej dopasowanych kandydatów do danej oferty" - zaznaczył.

Cieszyński wskazał, że do tego portalu będą mogli się zgłaszać zarówno obywatele Ukrainy, jak i przedsiębiorcy. "Wprowadzimy możliwość przeglądania profili pracowników niezawierających danych osobowych. Jeśli kandydat spełni oczekiwania, pracodawca będzie mógł zwrócić się do niego z prośbą o zgodę na kontakt" - tłumaczył.

"To będzie portal zintegrowany z rejestrem PESEL. Planujemy go uruchomić w drugiej połowie maja" - poinformował Cieszyński.

PESEL ma już ponad milion obywateli Ukrainy

Minister zaznaczył, że PESEL ma już ponad milion obywateli Ukrainy. "Nowych wniosków z tygodnia na tydzień jest coraz mniej, co pokazuje, że udało się obsłużyć większość zainteresowanych osób" - zauważył.

W jego ocenie było to możliwe dzięki sprawnej współpracy z samorządami i dostarczeniu przez rząd dodatkowych stanowisk do obsługi uchodźców. Jak dodał, szczyt przypadł na 21 marca, kiedy przez urzędy przewinęło się ponad 55 tysięcy osób.

Cieszyński wyjaśnił, że 3/4 osób dorosłych, które otrzymały numer PESEL, zdecydowało się założyć Profil Zaufany. "To duże udogodnienie, ponieważ pozwala na korzystanie z usług publicznych bez wychodzenia z domu. Za pomocą PZ można m.in. złożyć wniosek o 500+ lub zalogować się do Internetowego Konta Pacjenta. Zaletą tego rozwiązania jest również to, że nie obciąża ono dodatkowo urzędów" - podkreślił.

Utworzenie PZ umożliwia też korzystanie z dokumentu Diia.pl w ramach mObywatela. "Ta aplikacja jest pełnoprawnym dokumentem tożsamości. W przeciwieństwie do plastikowych dokumentów jest ona dostępna od razu" - podkreślił Cieszyński.

"Na zainstalowanie aplikacji zdecydowało się prawie 40 tysięcy osób. Myślę, że ta liczba wzrośnie wraz z upływem czasu. Będzie ona szczególnie przydatna dla osób, które zostaną w Polsce na dłużej i będą chciały np. założyć konto w banku" - wyjaśnił.

Jak zaznaczył minister, uchodźcy są informowani o tych możliwościach podczas rejestracji w systemie PESEL. "Prowadzimy też kampanię reklamową w sklepach z aplikacjami i współpracujemy ze stroną ukraińską. Są również specjalne profile Diia.pl w mediach społecznościowych, które informują jak założyć swój profil i jakie są z tego korzyści" - podkreślił.

Dołącz do dyskusji: W maju ruszy portal, który ma ułatwić uchodźcom z Ukrainy znalezienie pracy

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Sceptyk
Koszt utrzymania Ukraińców to dwa miliardy miesięcznie, nie zabraknie kasy na portale dla Ukraińców, radia dla Ukraińców oraz "artykuły o sztuce" dla Ukraińców.
odpowiedź