SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

„W Sieci” znów jako „Sieci” wskutek sporu sądowego z Gremi Media

Tygodnik „W Sieci” (Fratria) ponownie będzie ukazywał się ze skróconą nazwą „Sieci”. Wynika to z wydanego przed miesiącem wyroku Sądu Apelacyjnego w Warszawie w procesie wytoczonym wydawcy przez Gremi Media.

Article

W sobotę wieczorem zapowiedziano nowy numer tygodnika, który trafi do sprzedaży w poniedziałek i będzie pierwszym wydaniem dostępnym w sierpniu. Z winiety pisma usunięto literę „W”, a dodano napis „prawdy”, więc pełny tytuł brzmi „Sieci prawdy”. W zapowiedzi opublikowanej na wPolityce.pl pismo jest określane jako „Sieci”.

Skrócenie nazwy tygodnika jest realizacją wydanego miesiąc temu wyroku Sądu Apelacyjnego w Warszawie. Fratria została pozwana przez Gremi Media (wydawcę m.in. „Rzeczpospolitej”), która uznała, że nazwa „W Sieci” narusza prawa do marki „W sieci opinii”, funkcjonującej przez kilka lat sekcji serwisu internetowego Rp.pl.

Proces ruszył w lutym 2013 roku i niebawem w ramach zabezpieczenia powództwa sąd zakazał Fratrii posługiwania się marką „W Sieci”. W konsekwencji tygodnik od marca do lipca 2013 roku ukazywała się pod nazwą „Sieci”, z wydartą literą „W” w winicie. Pod koniec lipca 2013 roku Sąd Apelacyjny w Warszawie oddalił powództwo Gremi Media i tygodnik mógł wrócić do swojej pełnej nazwy.

Spółka Gremi Media złożyła skargę kasacyjną i sprawa znów trafiła do sądu pierwszej, a potem drugiej instancji. Pod koniec czerwca br. Sąd Apelacyjny w Warszawie orzekł, że od 1 sierpnia br. Fratria nie może posługiwać się nazwą „W Sieci”. Ponadto wydawca ma przeprosić Gremi Media na łamach „Gazety Wyborczej” oraz zapłacić 25 tys. zł zadośćuczynienia na rzecz Stowarzyszenia im. Janusza Korczaka.

Michał Karnowski, członek zarządu Fratrii ds. wydawniczych, mocno skrytykował ten wyrok i zapowiedział złożenie skargi kasacyjnej. - Trudno ten nagły zwrot akcji (wcześniejsze wyroki był korzystne dla Fratrii - przyp.) odczytywać inaczej, jak odwet świata sędziowskiego za uczciwe i bezkompromisowe opisywanie patologii w środowisku prawniczym. Mamy nadzieję, że sprawiedliwość, w świetle ustaleń sądów I i II instancji bezsporna, w końcu zwycięży. Nie poddamy się - zapowiedział.

Według ZKDP w maju br. średnia sprzedaż ogółem „W Sieci” wynosiła 60 008 egz.

Dołącz do dyskusji: „W Sieci” znów jako „Sieci” wskutek sporu sądowego z Gremi Media

20 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
wlad
to już jest taka marka , że jedna literka różnicy nie robi.
odpowiedź
User
Tomasz
Jaki sąd, taki wyrok...
odpowiedź
User
YKK
"Wsieci" brzmiało idiotycznie, ale "Sieci" jest jeszcze głupsze. Czy to wyżyny kreatywności dwugłowego Michnika prawicy?
odpowiedź