SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

W Singapurze rząd zdecyduje co jest fake newsem. Do 10 lat więzienia lub 734 tys. dolarów grzywny

Parlament w Singapurze przyjął projekt przepisów mających skutecznie walczyć z szerzeniem dezinformacji w internecie. Nowe regulacje przewidują że publikowanie i udostępnianie szczególnie szkodliwych fake newsów będzie zagrożone grzywną w wysokości 734 tys. dolarów lub karą więzienia do 10 lat. Organizacje broniące wolności słowa alarmują, że o tym co zostanie uznane za fake news będzie decydować rząd, a przepisy mogą zostać wykorzystane w walce politycznej.

fot. WM Article

Projekt nowych przepisów został przegłosowany w środę przez singapurski parlament. Zgodnie z planem regulacje mają wejść w życie na przestrzeni kilku najbliższych tygodni.

Jak donosi BBC przyjęte przepisy oficjalnie mają na celu skuteczną walkę z dezinformacją w internecie. Przewidują one, że publikowanie i kolportowanie w sieci treści uznanych za fake newsy szczególnie szkodliwe dla interesu publicznego będzie zagrożone karą pozbawienia wolności do 5 lat.

Ścigane i karane będzie także prowadzenie fałszywych kont i wykorzystywanie botów w celu szerzenia dezinformacji w sieci – za takie czyny przewidziano grzywnę w maksymalnej wysokości 734 tys. dol. lub karę więzienia do 10 lat.

Kary mają dotyczyć także serwisów informacyjnych publikujących fake newsy, platform społecznościowych, a nawet internetowych chatów.

Przywoływane przez BBC organizacje zajmujące się ochroną wolności słowa wyrażają poważne zaniepokojenie nowymi przepisami wprowadzanymi w Singapurze. Ich zdaniem największą wadą regulacji jest fakt, że o tym czy konkretna treść jest fake newsem, czy też nie będą decydować singapurskie władze.

W związku z tym istnieje realne niebezpieczeństwo że nowe instrumenty prawne zostaną wykorzystane do walki politycznej, np. z opozycją przeciwko obecnym władzom Singapuru.

 

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: W Singapurze rząd zdecyduje co jest fake newsem. Do 10 lat więzienia lub 734 tys. dolarów grzywny

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
walter
U nas tez by się to przydało.
Wybiórcza z tefałenem poszłaby z torbami.
7 3
odpowiedź
User
maciej nowak
Sugerowałbym kilka razy zastanowić się, zanim wyrazi się poparcie dla tego typu pomysłów.
3 1
odpowiedź
User
AS
No, pośle Tarczyński, do boju!
1 1
odpowiedź
User
AW
Woń wam wszystkim stąd!

Prędzej te singapurskie przepisy będą źle interpretowane i znajdzie się wiele osób, które zostaną skazane niewinnie.
1 0
odpowiedź