SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Wakacyjne wyjazdy zagraniczne

1,9% wartości obrotów polskimi kartami Visa dokonywanych zagranicą

Według danych Visa International podczas miesięcy wakacyjnych użytkownicy polskich kart Visa najwięcej pieniędzy wydają w krajach strefy euro, następnie w trzech krajach Unii nadal posługujących się własnymi walutami oraz w USA. Dzięki elastyczności systemu Visa, wychodząc naprzeciw preferencjom klientów podróżujących zarówno do Europy, jak i do Ameryki, w tym do rejonu Karaibów, banki członkowskie Visa oferują różnorodne karty dostosowane do potrzeb i preferencji swoich klientów. W czasie ubiegłorocznych wakacji Polacy odwiedzili 148 krajów wydając za granicą w przeliczeniu prawie 108 mln dolarów. Instytut Turystyki prognozuje w tym roku kilkuprocentowy wzrost wyjazdów ogółem.

"Wygoda, bezpieczeństwo i rosnąca łatwość używania kart Visa czynią z nich najbardziej odpowiedni, nowoczesny środek płatniczy tak w podróży, jak i w kraju, na który przypada ponad 98% łącznych obrotów dokonywanych polskimi kartami Visa" - powiedziała Małgorzata O'Shaughnessy, dyrektor generalna Visa International w Polsce. "Sądzimy, że ożywienie gospodarcze w Polsce i poprawa nastrojów konsumentów będą miały wpływ na wzrost wyjazdów wakacyjnych w tym roku oraz na częstsze korzystanie z zalet kart Visa" - dodała Małgorzata O'Shaughnessy.

Dane systemu Visa dotyczące transakcji zagranicznych zawartych w czasie trzech miesięcy wakacyjnych ubiegłego roku wskazują, że 47,5% łącznej kwoty transakcji zrealizowanych za pomocą polskich kart Visa przypadało na 12 krajów strefy euro. Od czerwca do sierpnia 2003 r. na trzy pozostałe kraje Unii nie należące do strefy euro, tj. Wielką Brytanię, Szwecję i Danię przypadało ponad 13% obrotów kartami Visa a ponad 9% na USA. Na transakcje zawierane w dolarach i innych walutach łącznie przypadało ponad 52% obrotów. Łączna wartość transakcji zagranicznych dokonanych polskimi kartami w okresie VI-VIII'03 wyniosła w przeliczeniu 107,8 mln dolarów. Według prognoz Instytutu Turystyki liczba tegorocznych wyjazdów ma wzrosnąć w skali roku o 4% w stosunku do 2003 r.

"Elastyczność systemu Visa zapewnia bankom i ich klientom szeroki wybór. Najwięcej transakcji zagranicznych przypada na kraje strefy euro i dlatego cieszymy się, że w przypadku 65% polskich kart Visa stosowany jest mechanizm przeliczania kwot transakcji bezpośrednio z euro na złotówki" - stwierdziła Małgorzata O'Shaughnessy. "Z drugiej strony duża grupa Polaków wyjeżdża do Stanów Zjednoczonych, a także dokonuje zakupów w amerykańskich sklepach internetowych. Naturalnym zatem jest fakt, że w ofercie banków są szeroko dostępne również karty rozliczane w dolarach, co stwarza konsumentom możliwość wyboru, stosownie do swoich potrzeb i preferencji, spośród różnych kart i różnych mechanizmów stosowanych przez poszczególne banki" - dodała szefowa Visa w Polsce. Zdaniem organizacji dla osób, które podróżują do krajów innych niż te, gdzie walutą jest euro czy dolar bez większego znaczenia jest fakt, czy walutą wybieraną przez bank do rozliczeń jest dolar czy euro.

W ostatnich latach, chcąc wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów, wiele banków przeszło na mechanizm, w którym informacje o transakcjach dokonanych w euro dostarczane są za pośrednictwem systemu Visa do banku-wydawcy również w euro i przeliczane przez bank-wydawcę bezpośrednio z euro na złotówki. Jak pokazują dane Visa na koniec pierwszego kwartału br., posiadacze ok. 65% kart Visa wydanych w Polsce korzystają właśnie z takiego mechanizmu. Łącznie 17 banków posiada obecnie w swoim portfolio karty przeliczane bezpośrednio z euro na złotówki, zaś 5 jest w trakcie wdrażania takiego mechanizmu.

Visa pozostawia bankom-wydawcom pełną swobodę wyboru waluty, w której otrzymują one zestawienia transakcji dokonywanych przez klientów banku. Visa ma w swoim systemie ponad 120 walut, w których może dostarczać bankom zestawienia transakcji zagranicznych dokonanych przez ich klientów, ale najczęściej banki wybierają euro i dolara amerykańskiego. Największy krajowy bank - PKO BP - przyjął dla ok. 4,5 mln ze swoich kart Visa rozwiązanie polegające na bezpośrednim przeliczaniu na złotówki transakcji zawartych w euro, dolarach i 10 innych walutach.

Nie zawsze da się jednak przewidzieć kiedy i jaki mechanizm przeliczania transakcji zagranicznych będzie najkorzystniejszy. Ostateczna kwota, jaką zostanie obciążony klient banku zależy przede wszystkim od fluktuacji walut i kursu po jakim bank-wydawca przeliczy tę transakcję i obciąży konto posiadacza karty.

Przy planowaniu podróży dana osoba powinna się zastanowić, czy posiada wystarczającą ilość środków na rachunku, do którego podłączona jest jej karta debetowa i woli używać swoją kartę debetową (np. Visa Electron). Jeśli dana osoba nie ma na rachunku wystarczających środków na czas podróży, bądź woli ich nie używać - wówczas warto zabrać kartę kredytową. Zabranie ze sobą kart obydwu typów pozwala podejmować takie decyzje na miejscu, podczas podróży. Dobrze wówczas, by jedna z nich była kartą wypukłą, która jest szerzej akceptowana, np. Visa Classic.

Visa to największy międzynarodowy system płatniczy, w ramach którego wydano blisko 1,3 mld kart. Kartami Visa wydanymi przez 21 tys. instytucji członkowskich Visa International zawiera się rocznie transakcje o łącznej wartości 2,9 bln dolarów. W Polsce do organizacji Visa International należy 39 banków; 35 z nich wydaje różne typy kart Visa, których liczba wyniosła na koniec marca 9,9 mln. W okresie kwiecień 2003 r. - marzec 2004 r. polskimi kartami Visa zawarto ponad 379 mln transakcji na łączną kwotę równą w przeliczeniu 22,6 mld dolarów.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Wakacyjne wyjazdy zagraniczne

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl