SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Rząd będzie walczyć z fake newsami o 5G. Rusza projekt edukacyjny

Polski rząd i Instytut Łączności zapowiedziały nowy projekt edukacyjny. Jego celem jest walka z fake newsami na temat 5G i udostępnienie Polakom rzetelnej wiedzy na temat nadchodzącej sieci.

Budowa sieci 5G od dawna wywołuje kontrowersje. W związku z nimi pojawił się m.in. trend spiskowych teorii, według których promieniowanie elektromagnetyczne emitowane przez nadajniki telekomunikacyjne 5G jest szkodliwe dla ludzkiego zdrowia i może prowadzić do szeregu niebezpiecznych schorzeń.

Nie pomagają opinie wielu ekspertów, zgodnie z którymi promieniowanie generowane przez 5G jest mniej groźne niż np. to pochodzące z kuchenek mikrofalowych.

Efektem spiskowych tez dotyczących 5G są m.in. incydenty niszczenia masztów obsługujących sieci telekomunikacyjne. Do takich wydarzeń doszło np. w Wielkiej Brytanii w kwietniu br., a także w Polsce.

Czytaj także: PKN Orlen myśli o 5G

Informacja kontra dezinformacja

Jesienią 2020 r. 15 państw skierowało list do władz Unii Europejskiej z apelem o skuteczniejszą walkę z szerzeniem dezinformacji na temat rzekomej szkodliwości sieci 5G. Zdaniem sygnotariuszy listu konieczne są skoordynowane działania na poziomie unijnym, a także szeroka akcja informacyjna związana ze wszystkimi aspektami wprowadzenia sieci 5G w poszczególnych krajach.

Teraz Kancelaria Prezesa Rady Ministrów poinformowała, ze wraz z Instytutem Łączności rozpoczyna projekt o nazwie „Sprawna telekomunikacja mobilna jako klucz do rozwoju i bezpieczeństwa”.

Założeniem programu jest szeroko pojęta edukacja społeczna na temat nowoczesnych technologii mobilnych. 24 lutego br. podpisano z Centrum Projektów Polska Cyfrowa umowę na dofinansowanie projektu (w ramach działania 3.4 Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa). Projekt potrwa do listopada 2023 r.

Jak zaznaczają inicjatorzy projektu firma konsultingowa Deloitte wykonała analizę opinii społecznej na temat obaw przed wprowadzeniem 5G. Niestety, według przeprowadzonego badania, wśród krajów rozwiniętych Polacy plasują się w czołówce sceptyków.

11 proc. Polaków zdecydowanie zgadza się ze stwierdzeniem, że technologia 5G niesie ze sobą ryzyko dla zdrowia. Natomiast około 14 proc. uważa, że te kwestie są ze sobą powiązane. Optymizmem napawa fakt, że 20 proc. społeczeństwa nie zgadza się z takim stwierdzeniem, a około 17 proc. nie zgadza się zdecydowanie. Około 24 proc. Polaków nie ma na ten temat zdania.

- Dlatego rzucamy rękawicę środowiskom propagującym dezinformację. Będziemy serwować fakty w łatwy i przystępnym sposób, okraszając je badaniami naukowymi i opiniami najlepszych ekspertów – zapowiedziano w komunikacie. - W trakcie wielu inicjatyw, które zaplanowaliśmy na najbliższe trzy lata, postaramy się przeciągnąć sceptyków - przynajmniej tych umiarkowanych - na naszą stronę. Pomożemy również zdecydować się tym dotychczas niezdecydowanym. Natomiast entuzjastom technologii mobilnych zapewnimy sporą dawkę informacji i nowinek.

Szkolenia i podręcznik

Jeszcze przed wakacjami  w 2020 r. partnerzy projektu chcą wystartować z pierwszą turą szkoleń dedykowanych samorządowcom. Obejmą głównie kwestie dotyczące procesu inwestycyjnego stacji bazowych, ale także kompetencji miękkich, które przydadzą się w toku rozmów z mieszkańcami.

Kolejną grupą, którą ma objąć edukacja są dziennikarze mediów lokalnych, ale i ogólnopolskich. Autorzy zaznaczają, że mają świadomość tego, jak trudną materią jest telekomunikacja i zagadnienia dotyczące pola elektromagnetycznego.

Czytaj także: Amerykańscy operatorzy zapłacą 81 mld dolarów za dostęp do 5G. Verizon wyda 45,5 mld

Projekt zakłada także przygotowanie podręcznika wspomagającego naukę fizyki w szkołach podstawowych po to, by już najmłodsi wiedzieli jak działa sieć telefonii komórkowej i co z tego wynika.

- Przede wszystkim będziemy się koncentrować na przybliżeniu Polakom zagadnień związanych z technologią mobilną piątej generacji, zwanej potocznie technologią 5G – zapowiadają autorzy projektu. - W mediach pojawia się wiele półprawd i jeszcze więcej fake newsów na temat szkodliwości 5G dla ludzi i środowiska. Wielu samozwańczych „ekspertów” demonizuje tę technologię i wzywa do szerokiego oporu społecznego przed jej wprowadzeniem. Stąd stale rosnący sceptycyzm i nieuzasadnione obawy Polek i Polaków w kontekście rozwoju infrastruktury sieci komórkowych. Doskonale widać to w wynikach badań prowadzonych przez międzynarodowe instytuty.

KPRM i IŁ zapowiadają, że w nadchodzących tygodniach i miesiącach, głównie w mediach społecznościowych będą informować o kolejnych działaniach mających na celu edukację Polaków związaną z siecią 5G.

Dołącz do dyskusji: Rząd będzie walczyć z fake newsami o 5G. Rusza projekt edukacyjny

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl