SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Wartość oszczędności Polaków wzrosła do 835,9 mld zł

Wartość oszczędności polskich gospodarstw domowych wyniosła 835,9 mld zł na koniec I kwartału tego roku, co oznacza wzrost o 4,1% w skali kwartału, tj. o 33,3 mld zł, podały Analizy Online, firma monitorująca rynek funduszy emerytalnych i inwestycyjnych.

Wartość oszczędności Polaków wzrosła do 835,9 mld zł

Wartość oszczędności Polaków w ujęciu walutowym wyniosła 216,4 mld euro na koniec marca.

"Największy wpływ na wzrost oszczędności w I kwartale 2010 odegrały otwarte fundusze emerytalne. Środki zgromadzone w OFE zwiększyły się w ciągu pierwszych trzech miesięcy tego roku o +13,1 mld PLN, co daje dynamikę na poziomie +7,3%. Tym samym udział tego segmentu w oszczędnościach Polaków osiągnął najwyższy poziom w historii - 22,9% na koniec marca br." - podano w raporcie.

Duży wpływ na wzrost oszczędności miały również bankowe depozyty, których wartość zwiększyła się o 8,0 mld zł, czyli o 2,1%. Na koniec marca Polacy mieli zdeponowane na rachunkach i lokatach walutowych oraz złotowych 47,3% wszystkich oszczędności. To o ponad 10 pkt proc. więcej niż w połowie 2007 roku, kiedy stanowiły one 34,8% oszczędności.

Wzrost oszczędności Polaków to także efekt korzystnej sytuacji na rynkach akcji. Na znaczeniu zyskały fundusze inwestycyjne oraz ubezpieczeniowe fundusze kapitałowe, których udział w oszczędnościach na koniec I kwartału wyniósł odpowiednio 8,1% oraz 4,1%, najwięcej od ponad roku. Wzrost aktywów był związany zarówno z napływem nowych środków, jak i ze wzrostu wartości instrumentów, w które inwestują zarządzający.

Największą dynamikę wzrostu (12,2%) odnotowały środki zgromadzone w akcjach spółek publicznych. Ich wartość wzrosła o 4,6 mld zł do 42,3 mld zł na koniec marca br. Ponad dwukrotnie niższy wzrost (5,5%) zanotowały środki pozyskane przez zagraniczne firmy inwestycyjne.

Najsłabiej w I kwartale wypadły inwestycje w obligacje i bony skarbowe oraz gotówka w obiegu. W ich przypadku dynamika była ujemna i wyniosła odpowiednio -0,3% oraz -1,1%. Oba segmenty zmniejszyły swój udział w strukturze oszczędności gospodarstw domowych do 1,5% i 10,6%.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Wartość oszczędności Polaków wzrosła do 835,9 mld zł

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl