SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

We wtorek koniec telewizji analogowej w Polsce

We wtorek wyłączone zostaną ostatnie nadajniki analogowe w Polsce, zlokalizowane w Giżycku, Jeleniej Górze, Leżajsku i Ostrołęce. Dostęp do telewizji analogowej straci ponad 2 mln osób, które od tej pory będzie mogło oglądać tylko telewizję cyfrową.

Wyłączenie sygnału analogowego obejmie 220 gmin leżących na obszarze siedmiu województw: dolnośląskiego, podkarpackiego, warmińsko-mazurskiego, mazowieckiego, podlaskiego, lubelskiego i  lubuskiego. Analogowe nadajniki przestaną działać o godz. 1.00 w nocy, a cyfrowe nadajniki z kanałami z trzeciego multipleksu włączone zostaną o godz. 6.00 rano.

Poza 10 stacjami głównymi uruchomionych zostanie 13 stacji doświetlających małej mocy, które przekazują odbity sygnał z głównych stacji nadawczych w rejony, do których on nie dociera z uwagi na np. trudne ukształtowanie terenu. Włączenia stacji doświetlających będą dokonywane sukcesywnie od godz. 8.00 do godz. 12.00.

Poprzednie wyłączenia telewizji analogowej miały miejsce 7 listopada ub.r. w Zielonej Górze i Żaganiu, 28 listopada ub.r. w Gdańsku, Iławie i Poznaniu, 19 marca br. w okolicach Elbląga, Szczecina, Rzeszowa, Warszawy i Wisły, 22 kwietnia br. w okolicach Częstochowy, Gorlic, Kłodzka, Opola, Rabki, Szczawnicy, Tarnowa czy Wrocławia, 20 maja br. w takich miastach jak Kraków, Łódź, Katowice, Bydgoszcz czy Gniezno oraz 17 czerwca br., gdy przekaz analogowy przestał być nadawany m.in. w takich miastach jak Białystok, Bieszczady, Dęblin, Kielce, Lublin, Olsztyn, Opoczno, Płock, Przemyśl, Siedlce, Suwałki oraz Zamość.

Aktualnie w ofercie naziemnej telewizji cyfrowej dostępnych jest 19 kanałów. Na MUX-1 nadają TVP1 HD, TVP2, TVP Info, Polo TV, Eska TV, ATM Rozrywka TV, TTV, w ofercie MUX-2 są Polsat, Polsat Sport News, TVN, TVN7, TV Puls, Puls 2, TV4, TV6, zaś na MUX-3 oglądać można TVP1, TVP2 HD, TVP Info, TVP Kultura, TVP Historia, TVP Polonia i TVP Rozrywka.

>>> TVP1 i Polsat liderami naziemnej telewizji cyfrowej, TV Puls przed TVN7 i TV4

Do 27 kwietnia 2014 roku w naziemnej telewizji cyfrowej pojawią się także Telewizja Trwam (więcej na ten temat), TVP ABC (dowiedz się więcej) oraz kanały filmowy i edukacyjno-poznawczy, które w konkursie wybierze Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji. Decyzja w tej sprawie powinna zapaść w tym tygodniu.

Odbiór naziemnej telewizji cyfrowej wymaga posiadania odbiornika telewizyjnego z wbudowanym tunerem MPEG-4. Innym dostępnym rozwiązaniem jest zakup zewnętrznego dekodera , tzw. set-top-boxa i podłączenie go do dotychczasowego analogowego telewizora.

Szczegółowe informacje na temat przebiegu procesu cyfryzacji, wymagań dotyczących odbiorników telewizyjnych, dekoderów i anten, można uzyskać na stronie internetowej www.cyfryzacja.gov.pl oraz telefonicznie pod numerem bezpłatnej infolinii 800 007 788.

Dołącz do dyskusji: We wtorek koniec telewizji analogowej w Polsce

5 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
???
a zdjęcie dlaczego z Berlina???
odpowiedź
User
KONIEC
Koniec TV-POLITRUK Komorowskiego.
odpowiedź
User
b
Cyfryzycja to super sprawa. Dzięki niej wiele osób przestanie oglądać telewizję.
odpowiedź