SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Według 38 proc. Polaków w naszym kraju nigdy nie zniknie gotówka

38 proc. Polaków jest zdania, że w Polsce nigdy nie zniknie gotówka (sądzi tak więcej mężczyzn niż kobiet). 17 proc. twierdzi, że z gotówką pożegna się w ciągu najbliższych 20 lat, a najchętniej wybieranym sposobem płatności pozostaje plastikowa karta płatnicza. W 2028 roku płacenie telefonem ma być popularniejsze niż płacenie gotówką - wynika z badania IBRIS.

Article

W opinii 38 proc. badanych gotówka w Polsce nie zniknie nigdy. Dziesięcioletni okres na wyeliminowanie gotówki uznało za realny 9 proc. pytanych. 17 proc. respondentów uważa, że gotówka zniknie do 2038 roku. Najczęściej zdania, że gotówka pozostanie z nami na zawsze, są najstarsi badani z przedziału wiekowego 50-60 lat.

Najchętniej wybieranym sposobem płatności teraz i w perspektywie 10 lat pozostaje plastikowa karta płatnicza – chce nią płacić ponad 50 proc. Polaków. Gotówką chce płacić blisko co piąta badana osoba, natomiast za dziesięć lat wybiera ją już tylko 13 proc. respondentów.

Na pytanie "Czym najchętniej płaciłby pan/pani w sklepie za 10 lat?" 15,6 proc. odpowiada, że telefonem, a 15,2 proc. że Blikiem. Oznacza to, że mobilne sposoby płatności będą miały w 2028 roku więcej zwolenników niż płatności gotówkowe.

Badanie zostało przeprowadzone przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS na zlecenie Banku Millennium w dniach 27 listopada – 1 grudnia 2017 r., na reprezentatywnej, 1000-osobowej, ogólnopolskiej próbie Polaków w wieku 18 do 60 lat deklarujących posiadanie konta bankowego. Technika badawcza: CATI.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Według 38 proc. Polaków w naszym kraju nigdy nie zniknie gotówka

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Ale!
Łapówki płacone kartą? Przelewem? To się w Polsce nie uda
10 8
odpowiedź