SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

WestLB Bank Polska zadebiutuje na GPW pod koniec 2012 r.

WestLB Bank Polska, zakupiony w grudniu przez Dom Maklerski IDMSA oraz Abris Capital Partners, od nowego roku zmieni nazwę na Polski Bank Przedsiębiorczości (PBP), a pod koniec 2012 r. zadebiutuje na GPW, chcąc podnieśc kapitał o 100 mln zł, wynika z czwartkowej wypowiedzi prezesa Macieja Stańczuka.

WestLB Bank Polska zadebiutuje na GPW pod koniec 2012 r.

Celem banku na najbliższe 3 lata jest zwiększenie liczby klientów do 275 ze 100 obecnie oraz uzyskanie 13-15-proc. rentowności netto.

„Oczekujemy, że do końca roku sąd zarejestruje nową nazwę banku i od nowego rozpoczniemy działalnośc jako Polski Bank Przedsiębiorczości. Nie zmieni sie natomiast strategia naszego działania, nadal będziemy bankiem zajmującym sie obsługą klientów korporacyjnych" - powiedział Stańczuk na konferencji prasowej, zapewniając, że nie ma planów "wejścia w detal i budowy sieci".

Prezes dodał, że bank rozszerzy jednak swoją ofertę, którą dotąd kierowano głównie do największych podmiotów o obrotach rocznych min. 100 mln euro. Dziś chce ją także kierować do małych i średnich firm o ugruntowanej pozycji rynkowej i obrotach rządu 20 mln euro rocznie. W dalszym ciągu bardzo ważną częścią biznesu będzie obsługa jednostek samorządu terytorialnego, przedsiębiorstw niemieckich działających w naszym kraju oraz projektów inwestycyjnych, głównie z ziedziny energetyki i infrastruktury. PBP ma na to środki na najbliższe 2 lata.

"Bank ma dużą nadpłynność i stabilne depozyty na poziomie przekraczającym grubo 1 mld zł, co pozwala nam spokojnie finansować akcję kredytową. Dziś mamy ją na poziomie 1 mld zł, a do 2012 roku chcemy to podwoić" - wyjaśnił prezes banku.

Stańczuk zapewnił, że przez najbliższe 1,5-2 lata bank nie będzie potrzebował zasilania z zewnątrz, ponieważ - poza wysokimi własnymi wskaźnikami np. wypłacalności na poziomie 50% - ma podpisane umowy o współpracy z byłym właścicielem - WestLB AG, bankami regionalnymi, liczy także na nowe umowy np. z EBOR czy Bankiem Rady Europy z Paryża.

"Po 2 latach będziemy jednak potrzebować dokapitalizowania kwotą ok. 100 mln zł i pod koniec 2012 r. planujemy upublicznienie banku na GPW. Do tego czasu chcemy zwiększyć liczbę klientów ze 100 obecnie do 275 i osiągnąć rentownośc netto na poziomie 13-15%" - powiedział prezes.

Bank WestLB z powodu wstrzymania akcji pozyskiwania nowych klientów od momentu podpisania wstępnej umowy sprzedaży - co było jednym z jej punktów - osiągnął w tym 2010 r. niezbyt imponujące wyniki finansowe. Po trzech kwartałach zysk netto wyniósł 7,5 mln zł, a na koniec roku spadnie do ok. 5 mln zł.

"Liczyliśmy na sfinalizowanie transakcji sprzedaży do października, ale udało się ją zamknąć dopiero teraz. Z tego też powodu przesunięciu ulegnie wiele nowych umów, które mogły by poprawić nasz wynik" - podsumował Stańczuk.

Spółki Dom Maklerski IDMSA oraz Abris Capital Partners sfinalizowały na początku grudnia zakup 100% akcji WestLB Bank Polska od WestLB AG z siedzibą w Düsseldorfie za  64,13 mln euro. DM IDMSA stał się właścicielem 45% akcji banku (za 28,86 mln euro). Pozostałe 55% trafi w ręce specjalnie w tym celu powołanej spółki PL Holdings Sarl, należącej do funduszu Abris Capital Partners, który jest właścicielem m. in. FM Banku.

W najbliższych dniach zostanie zwołane NWZ banku, które wybierze nową radę nadzorczą. Znajdą się w niej przedstawiciele zarówno DM IDMSA, jak i Abris Capital Partners. Nie są natomiast planowane zmiany w zarządzie banku. DM IDMSA zapewnił po transakcji, że także po przeprowadzeniu IPO PBP Banku zamierza zostać największym pojedynczym akcjonariuszem banku.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: WestLB Bank Polska zadebiutuje na GPW pod koniec 2012 r.

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl