SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

„Wiadomości” od tygodnia wyliczają, od ilu dni „zwłoka Senatu naraża Polaków” ws. wyborów

W głównym wydaniu „Wiadomości” TVP od zeszłej niedzieli codziennie emitowane są materiały o wyborach prezydenckich w trybie korespondencyjnym zapowiadane napisem na „pasku”, że kolejny dzień „zwłoka Senatu naraża Polaków”.

"Paski" w "Wiadomościach" zapowiadającej materiały o głosowaniu korespondencyjnymArticle

Pierwszy materiał z taką zapowiedzią pokazano w „Wiadomościach” w minioną niedzielę 19 kwietnia, a ostatni jak na razie - w sobotę. Tym samym przez siedem dni na „pasku” w programie odliczano kolejne dni, od trzynastego do dziewiętnastego, przez które „zwłoka Senatu naraża Polaków”.

Zapowiedziane w ten sposób relacje pokazane w niedzielę, poniedziałek, czwartek i piątek przygotował Maciej Sawicki, a te wyemitowane we wtorek, środę i sobotę - Krzysztof Nowina Konopka

W większości tych materiałów powtarzano argumenty, że Polacy w czasie epidemii zachowują się odpowiedzialnie, m.in. robiąc zakupy spożywcze, a Poczta Polska i tak dostarcza setki tysięcy przesyłek - zarówno listów, jak i przesyłek z zakupami internetowymi. Przytaczano wypowiedzi przechodniów, że wybory powinny odbyć się w maju, a głosowanie korespondencyjne jest bezpieczne.

Zestawiano to z wypowiedziami polityków opozycji krytykujących koncepcję wyborów korespondencyjnych, zwłaszcza słowa marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego, o „zabójczych kopertach” z pakietami wyborczymi. W kolejnych dniach pokazywano infografikę z kartkami z ostatnimi datami wyrywanymi z kalendarza i informacją, od ilu dni Senat zajmuje się ustawą o głosowaniu korespondencyjnym.

Zwracano też uwagę, że kandydaci opozycyjni, zwłaszcza Małgorzata Kidawa-Błońska, zanotowali w ostatnich tygodniach spadek w sondażach przedwyborczych, a poparcie dla Andrzeja Dudy przekroczyło 50 proc. Oceniano, że partie opozycyjne z tego powodu, a nie ze względów bezpieczeństwa epidemicznego, chcą przełożenia wyborów.

Władysławowi Kosiniakowi-Kamyszowi parokrotnie przypomniano, że jako minister pracy za rządów PO-PSL stał za ustawą podwyższającą wiek emerytalny. Natomiast byłemu ministrowi rolnictwa Markowi Sawickiemu z PSL i Małgorzacie Kidawie-Błońskiej wytknięto, że podczas klęsk naturalnych za rządów PO-PSL byli, przeciwnie niż teraz, przeciw wprowadzeniu stanu klęski żywiołowej.

W poniższych wpisach twitterowych można obejrzeć relację Macieja Sawickiego z piątku.

- Dzisiejszy czwartek to już siedemnasty dzień bez decyzji marszałka Tomasza Grodzkiego. Senat nadal nie zajął stanowiska w sprawie wyborów korespondencyjnych. Co więcej, opozycja w obliczu drastycznego spadku swoich notowań coraz mocniej i częściej namawia do przesunięcie terminu wyborów - stwierdził w czwartek Michał Adamczyk, zapowiadając materiał o wyborach korespondencyjnych.

- Do wyborów prezydenckich pozostało 19 dni. Wciąż obowiązującą datą głosowania jest 10 maja. Czasu na to, by odbyło się ono bezpiecznie, jest coraz mniej. Niestety marszałek Senatu już piętnasty dzień zwleka ze zwołaniem posiedzenia i podjęciem decyzji w sprawie ustawy o głosowaniu korespondencyjnym, które ma zapewnić Polakom bezpieczeństwo w czasie pandemii - powiedziała we wtorek Edyta Lewandowska.

Materiał Macieja Sawickiego podkreślający bezpieczeństwo głosowania korespondencyjnego i krytykujący postawę opozycji w tej sprawie pokazano w „Wiadomościach” także w sobotę 18 kwietnia. Przy czym zapowiedziano na „pasku” to napisem: „Bezpieczniej czyli korespondencyjnie”

W „Wiadomościach” wielokrotnie pokazywano w kolejnych dniach serie podobnych materiałów na ten sam temat. W zeszłym tygodniu pokazano sześć materiałów z zarzutami wobec „Faktów” i TVN dotyczącymi m.in. relacjonowania wizyt Jarosława Kaczyńskiego na cmentarzach w rocznicę katastrofy smoleńskiej oraz związków byłych i obecnych pracowników tej stacji z PRL-em.

W piątek w zeszłym tygodniu „Fakty” odpowiedziały na to oświadczeniem, a w zeszły poniedziałek w obronę stację wzięła na Twitterze ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher, podkreślając, że TVN należy do amerykańskiej korporacji Discovery.

W lutym ub.r. w serii relacji „Wiadomości” zasugerowano, że redaktor naczelny „Rzeczpospolitej” Bogusław Chrabota, że jest stronniczy, ponieważ przez wiele lat pracował w Polsacie, a jego żona startowała do Sejmu z listy Nowoczesnej. Zdecydowana większość podobnych cykli materiałów dotyczyła natomiast tematyki politycznej.

W listopadzie 2016 roku będąc w „Gościu Wiadomości” minister kultury Piotr Gliński skrytykował serię materiałów w programie sugerujących niejasne finansowanie niektórych organizacji pozarządowych.

Wiosną ub.r. Rada Języka Polskiego opublikowała analizę, według której 75 proc. spośród nieco ponad 300 „pasków” pokazanych w głównym wydaniu „Wiadomości” TVP w latach 2016-2017 nie pełniło funkcji informacyjnej, tylko perswazyjną, kreacyjną i ekspresywną. - Język jest tu traktowany nie jako dobro społeczne, lecz jako instrument w walce politycznej służący jednemu z podmiotów politycznych w celu kreacji własnej wizji świata i narzucaniu jej obywatelom - ocenił prof. dr hab. Andrzej Markowski.

- Uwagi Rady Języka Polskiego dotyczące tzw. „pasków” w „Wiadomości” zostaną przeanalizowane, ale nie można się zgodzić z wnioskiem, że TVP narusza ustawę o radiofonii i telewizji oraz prawo prasowe - stwierdził jesienią ub.r. ówczesny prezes Telewizji Polskiej Jacek Kurski w piśmie do Rzecznika Prawo Obywatelskich. - Telewizja Polska podjęła działania zmierzające do poprawy jakości przekazu - zapewnił.

Według danych Nielsen Audience Measurement w marcu br. główne wydanie „Wiadomości” oglądało średnio 3,58 mln widzów (o 30,1 proc. więcej niż rok wcześniej), z czego 2,62 mln w TVP1, a 958,4 tys. w TVP Info. Program miał nieznacznie niższą oglądalność niż „Fakty” TVN (3,65 mln).

Dołącz do dyskusji: „Wiadomości” od tygodnia wyliczają, od ilu dni „zwłoka Senatu naraża Polaków” ws. wyborów

41 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Ja_2020
Powinni odliczać ile czasu Wiadomości okłamują swoich widzów.
odpowiedź
User
K2101
Poseł A. Dziambor z Konfederacji założył się już któryś dzien z rzędu, że takie paseczki będą i dziś. Pojawiły się już zakłady, czy jutro ci genialni dziennikarze ujawnią wielką prawdę, że to 20. dzień.
Ale nie tylko Konfederację tam się gnębi, a całą opozycję. Np. mówią "opozycja" myśląc o jednej partii. Tam się stosuje propagandę na poziomie budowania zdań, aby wpłynąć na odbiorcę. A na stronie polskieradio24.pl zakładka "5 lat prezydentury A. Dudy". Przecież to już jawna agitacja polityczna mediów opłacanych przez wyborców nie jednej, a wszystkich partii.
odpowiedź
User
Piotr
Szkoda, że w TVP przestali zatrudniać ludzi umiejących pisać po polsku. Gdyby mieli takich pracowników to wiedzieliby czy pisać z kropką czy bez...
odpowiedź