SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

"Wiadomości" - protest

Członkowie Komitetu Założycielskiego Stowarzyszenia Przyjaciół, Miłośników i Słuchaczy Programu III Polskiego Radia SA wyrażają zaniepokojenie sposobem prezentacji w Wiadomościach TVP informacji poświęconych radiowej Trójce.

W dniu 2 października b.r. Wiadomości w głównym wydaniu wyemitowały około 3-minutowy materiał okolicznościowy związany z obchodami jubileuszu 40-lecia istnienia Programu III PR SA. Autorki (Monika Kaniewska i Joanna Wajda) ani słowem nie wspomniały o tym, że faktyczna rocznica przypadła przeszło pół roku wcześniej, 1 kwietnia 2002 roku, co zresztą zostało wówczas przemilczane przez władze Radia. W nadanej w Wiadomościach relacji podano również niezgodne z rzeczywistością wyniki słuchalności tej stacji, sugerujące, że wybiera ją stale około 6 % radiosłuchaczy. Tymczasem ogłoszone przed kilkoma dniami wyniki badań rynku radiowego przeprowadzone przed ośrodek SMG/KRC wykazują, że udział Programu III w rynku radiowym wynosi zaledwie 4,48% (czerwiec - sierpień 2002) i stale spada (poprzednio wynosił on 4,82%, a następnie 4,64%).

Wieloletni słuchacze Programu III przestają słuchać kultowego niegdyś radia z powodu coraz silniejszego przejmowania przez tę rozgłośnię najgorszych wzorców ze stacji komercyjnych. Przykładowo: stanowiące ogromną siłę radia audycje autorskie zostały zlikwidowane lub zepchnięte na późne godziny nocne. Hasło "Trójka Twoje pierwsze radio" stało się synonimem bylejakości. Od lutego 2001 roku trwa nieustający protest słuchaczy Trójki, którzy walczą o to, by radio to znów stało się "najlepszym eterem w kraju". Dyskutujemy na forach internetowych, zbieramy podpisy, wysyłamy listy, organizujemy pikiety. Pół roku temu powołaliśmy do życia Stowarzyszenie Przyjaciół, Miłośników i Słuchaczy Programu III Polskiego Radia SA (skrócona nazwa Stowarzyszenie 3/5/7). Nasze postulaty pozostają bez odpowiedzi, a nawet otwarcie są ignorowane przez dyrekcję Programu III, która publicznie zapewnia o szacunku do słuchaczy i o liczeniu się z ich zdaniem. Takie deklaracje bez pokrycia, zostały zacytowane przez dziennikarki Wiadomości.

Wiadomości TVP opowiedziały się po jednej ze stron, łamiąc tym samym zasady dziennikarskiej rzetelności i bezstronności. Dowodem na to jest choćby cytowanie wyłącznie osób wychwalających obecną formułę stacji (a także wciąż związanych z nią zawodowo, może za wyjątkiem Andrzeja Turskiego). Na manipulację wygląda wypowiedź Kory Jackowskiej, chwalącej Program III m.in. za nadawanie muzyki poważnej, która zniknęła z anteny ponad dwa lata temu, niemal równocześnie z odwołaniem z funkcji dyrektora Piotra Kaczkowskiego, w związku z czym można podejrzewać, że użyto materiału archiwalnego.

Podobne sytuacje i próby manipulowania informacjami miały miejsce już wcześniej. Gdy 7 kwietnia tego roku słuchacze Trójki w ramach protestu zorganizowali swojej ukochanej stacji symboliczny pogrzeb (ulicami Warszawy przeszło ponad 150 osób z całego kraju, dość szeroko pisała o tym prasa), w Wiadomościach nie było na ten temat nawet najmniejszej wzmianki. Natomiast przy okazji Dnia Otwartego Polskiego Radia (8 września 2002) doszło do jawnej manipulacji informacjami. Materiał, na polecenie reporterki, kręcono tak, by nie było widać protestujących i ich transparentu, a w wyemitowanej relacji filmowej z tego wydarzenia zacytowano pewnego starszego słuchacza, który wspominając i chwaląc dawną Trójkę dodał, że obecnie prawie jej nie słucha, ponieważ z anteny zniknęły najciekawsze i najwartościowsze pozycje. Wypowiedź słuchacza została zmontowana w taki sposób, że usunięto z niej część krytyczną i w rezultacie na antenę wyemitowano pean na cześć nowych porządków w Trójce.

Tego typu działania podważają autorytet telewizji publicznej i powodują, że nieuchronnie nasuwają się skojarzenia ze stanem wojennym, kiedy w dobrym tonie było nieoglądanie Dziennika Telewizyjnego, ponieważ - jak mówiono - "telewizja kłamie". Dlatego liczymy na to, że Pan jako Prezes Telewizji Polskiej osobiście zainteresuje się sygnalizowanym przez nas problemem, a także umożliwi wypowiedzenie się w tej sprawie stronie przeciwnej, czyli słuchaczom negującym poczynania dyrekcji Programu III Polskiego Radia.

Z wyrazami szacunku

Komitet Założycielski
Stowarzyszenia Przyjaciół, Miłośników i Słuchaczy
Programu III Polskiego Radia SA

2002-10-15

Dołącz do dyskusji:

 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl