SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Wielka Brytania zaostrzy politykę wobec Facebooka i YouTube'a. Wysokie kary za tolerowanie szkodliwych treści

Brytyjski rząd planuje wprowadzenie nowych przepisów, zgodnie z którymi firmy technologiczne prowadzące swoje serwisy społecznościowe mają płacić wysokie kary za opieszałość w walce ze szkodliwymi treściami publikowanymi na tych platformach, a także za brak skutecznej weryfikacji wieku użytkowników. Grzywny mają sięgać 5 procent przychodów firm, w grę wchodzi także możliwość zablokowania dostępu do konkretnego serwisu na terenie Wielkiej Brytanii.

O nowych regulacjach szykowanych przez brytyjski rząd kierowany od niedawna przez nowego premiera Borisa Johnsona poinformowały tamtejsze media, m.in. „The Telegraph” oraz BBC.

Chodzi o dodatkowe narzędzia które ma otrzymać Ofcom, brytyjski regulator rynku medialnego i internetowego. Zgodnie z planem Ofcom będzie mógł surowo karać firmy technologiczne prowadzące serwisy społecznościowe za brak skutecznej walki z publikowaniem na tych platformach szkodliwych treści takich jak mowa nienawiści, przemoc, wykorzystywanie dzieci czy ostra pornografia. To oznacza że regulacje mogą uderzyć w takie platformy jak Facebook, YouTube czy Twitter.

W wypadku stwierdzenia nieprawidłowości Ofcom będzie miał do dyspozycji kilka rozwiązań – najłagodniejszą karę w wysokości 250 tys. funtów, grzywnę o wartości 5 proc. rocznych przychodów firmy oraz zablokowanie dostępu do konkretnego serwisu społecznościowego na terenie Wielkiej Brytanii.

Rząd Borisa Johnsona przewiduje także wprowadzenie obowiązkowej i skutecznej weryfikacji wieku użytkowników, co ma na celu chronienie przed szkodliwymi treściami nieletnich internautów. Według projektu platformom które zaniedbają obowiązki z tym zakresie będą także groziły poważne konsekwencje.

Według planów nowe przepisy miałyby obowiązywać w Wielkiej Brytanii od września 2020 r. Ofcom zadeklarował już że jest przygotowany na otrzymanie od rządu nowych kompetencji i będzie w stanie egzekwować projektowane regulacje po ich wejściu w życie.

 

Dołącz do dyskusji: Wielka Brytania zaostrzy politykę wobec Facebooka i YouTube'a. Wysokie kary za tolerowanie szkodliwych treści

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl