SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

WIG20 wzrósł o 1,3 proc. po dobrze przyjętych danych makro z USA

Indeks największych spółek warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych WIG20, wzrósł w piątek o 1,3%, po dobrze przyjętych danych makro ze Stanów dotyczących rynku pracy.

WIG20 wzrósł o 1,3 proc. po dobrze przyjętych danych makro z USA

"Dzisiejszą sesję WIG20 rozpoczął z poziomu 2285,1 pkt notując wzrost rzędu 0,6%. Podobnie wyglądał poranek na zachodzie, gdzie w ujęciu procentowym niemiecki DAX oraz francuski CAC40 zanotowały zwyżki wynoszące odpowiednio 0,5% i 0,7%. Za taki stan rzeczy odpowiadały kontrakty na amerykańskie indeksy, które tuż przed otwarciem rynków europejskich znajdowały się na plusie" - poinformował analityk Beskidzkiego Domu Maklerskiego Marcin Stebakow.

Według niego, zachęceni tym faktem inwestorzy w Warszawie w ciągu paru chwil ustanowili ówczesne maksimum handlu na wysokości 2289 pkt (+0,8%), jednakże jak można było tego oczekiwać, pozytywna sytuacja na amerykańskim rynku terminowym szybko uległa zmianie, co przyczyniło się, iż po ustanowieniu maksimów większość inwestorów w Warszawie zaczęła realizować zyski, kopiując tym samym scenariusz z amerykańskiego rynku terminowego. Sytuacja ta doprowadziła, iż przed godz. 10. europejskie indeksy znalazły się na minimach, które dla WIG20 ukształtowane było na wysokości 2.269,3pkt (-0,18%).

Późniejsze odbicie za oceanem po raz kolejny wsparło stronę popytową, jednakże nie można było mówić o fali zakupów, gdyż w tym czasie WIG20 zdołał dojść na wysokość 2283 pkt, która do godz. 14:30 stanowiła punkt oporu. "W tym czasie na rynek napłynęły informacje z amerykańskiego rynku pracy, wśród których najważniejszy był spadek stopy bezrobocia za czerwiec z 9,7% do 9,5% i okazały się na tyle dobre aby zachęcić stronę popytową do ataku" - podkreślił analityk.

Indeks WIG20 wykorzystał nadarzającą się okazję i przed godz. 16 znalazł się na maksymalnej wysokości 2.297,8pkt (+1,2%). "Dalszej zwyżce indeksów na Starym Kontynencie szyki pokrzyżowało otwarcie handlu Wall Street, które wraz ze spadkiem okazało się wystarczająco silną zachętą dla warszawskich inwestorów do realizacji zysków" - podsumował Stebakow.

Podczas końcowej fazy sesji Warszawie doszło do dużych wahań indeksu, których apogeum przypadło na końcowy fixing podczas którego WIG20 ostatecznie znalazł się na wysokości 2.300pkt, czyli wzrósł o 1,3%. WIG wzrósł o 1,11% do 39.805,41 pkt. Wartość obrotów na rynku akcji przekroczyła 1,2 mld zł.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: WIG20 wzrósł o 1,3 proc. po dobrze przyjętych danych makro z USA

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl