SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Menedżerowie Wirtualnej Polski dostali akcje za 655 tys. zł

W ramach programu opcji menedżerskich holding Wirtualna Polska przekazał 6,7 tys. swoich nowo wyemitowanych akcji, wartych 655 tys. zł.

Article

Wirtualna Polska zarejestrowała w Krajowym Depozycie Papierów Wartościowych i wydała uprawnionym osobom 4 132 akcji z serii D i 2 554 z serii F.

- Przedmiotowe akcje serii D i F zostały objęte w wykonaniu praw z nabytych w drodze oferty prywatnej imiennych warrantów subskrypcyjnych serii B i C Spółki przez uprawnionych pracowników i współpracowników Spółki w ramach Programu Opcji Menadżerskich - opisano w komunikacie giełdowym spółki. Nie wskazano, do ilu osób trafiły przyznane właśnie walory.

Nominalnie każda akcja jest warta 5 groszy, natomiast w zeszły piątek na koniec sesji giełdowej kurs Wirtualnej Polski wynosił 98 zł. Przy takiej cenie przyznany pakiet jest wart 655,2 tys. zł.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

Po jego rejestracji kapitał zakładowy Wirtualnej Polski składa się z 29,291 mln akcji uprawniających do 40,58 mln głosów na walnym zgromadzeniu. Walory dające po dwa głosy mają, poprzez spółki zależne, członkowie zarządu firmy: prezes Jacek Świderski (3,78 mln walorów dających 12,93 proc. kapitału i 18,61 proc. głosów), Michał Brański (12,91 proc. kapitału i 18,59 proc. głosów) i Krzysztof Sierota (12,9 proc. kapitału i 18,58 proc. głosów).

W piątek na koniec sesji akcje Wirtualnej Polski były o 17 proc. tańsze niż rok wcześniej. Od początku stycznia kurs zmalał natomiast o 3 proc.

Wirtualna Polska z dwoma programami menedżerskimi

W ub.r. Wirtualna Polska wyemitowała łącznie 39 170 akcji na potrzeby dwóch programów motywacyjnych dla menedżerów holdingu.

Program ustanowiony jesienią 2014 roku dotyczy maksymalnie 1,23 mln akcji z serii D. Uprawnieni menedżerowie (przy każdej transzy maksymalnie 149 osób) mogą kupić po niższych cenach warranty, na mocy której mogą obejmować te walory. Na koniec września br. w programie pozostawało 58 273 opcji na akcje (z czego 26 489 już kupiono), każda kosztowała 12,17 zł.

Z kolei w programie uruchomionym na początku 2016 roku jest maksymalnie 593,5 tys. akcji, cenę emisyjną ustalono na 32 zł, czyli cenę z oferty pierwotnej przed debiutem giełdowym Wirtualnej Polski wiosną 2015 roku. Na koniec września br. w programie było 219 583 opcji, do 182 432 nabyto już prawa.

Wirtualna Polska w komunikatach i raportach nie ujawnia, ilu menedżerów korzysta z kolejnych transzy programów motywacyjnych z opcjami na akcje. Informuje jedynie, jeśli związane z nią osoby decydują się handlować tymi walorami.

Wiosną ub.r. Joanna Pawlak, szefowa spółki zależnej Wirtualna Polska Media, w ramach programu opcji menedżerskich kupiła opcje na 24 tys. akcji Wirtualnej Polski za cenę wynoszącą 12,3 proc. ich ówczesnego kursu giełdowego. W lipcu ub.r. za 1,5 mln zł sprzedała 12,7 tys. akcji spółkom zależnym jego prezesa WP Jacka Świderskiego i członka zarządu Michała Brańskiego.

Wirtualna Polska z serią przejęć w mediach i e-commerce

Na początku kwietnia Wirtualna Polska uzgodniła pośrednie przejęcie za 20 mln zł ok. 12 proc. udziałów firmy Restaumatic oferującej w modelu SaaS system do obsługi zamówień, sprzedaży i zarządzania restauracjami.

W połowie sierpnia Wirtualna Polska za ponad 12,6 mln zł kupiła 40 proc. udziałów spółki zarządzającej platformą crowdfundingową Patronite. Pod koniec września należąca do holdingu Wirtualna Polska spółka Stacja Służew dokupiła ponad 50 proc. akcji Audioteki, inwestując w nią łącznie 95,3 mln zł.

Z kolei w połowie października Wirtualna Polska podpisała przedwstępną umowę zakupu za 20,9 mln zł 44,5 proc. udziałów sklepu internetowego Selsey z meblami, wyposażenie wnętrz i akcesoriami ogrodowymi. Ponadto ma wnieść do niego aportem swoją platformę Homebook, wycenioną na 12 mln zł. Transakcję sfinalizowano na początku grudnia.

Na początku listopada spółka zależna holdingu Wirtualna Polska sfinalizowała kupno 100 proc. akcji węgierskiej spółki Szallas za łącznie ok. 83 mln euro. Transakcję ogłoszono w połowie września.

Szallas jest właścicielem platform turystycznych do rezerwacji zakwaterowania na Węgrzech oraz w Czechach, Rumunii, Polsce i Chorwacji. Jego witryny łącznie oferują prawie 90 tys. obiektów noclegowych, a od lipca ub.r. do czerwca br. użytkownicy dokonali ponad 1 mln rezerwacji. Szallas wygenerował w tym okresie 6,6 mln euro zysku EBITDA. Do przejętej firmy należą m.in. polskie Noclegi.pl, węgierskie Utazok.hu, czeskie Hotel.cz i Online Holding oraz rumuński Travelminit International.

Równocześnie Wirtualna Polska kupiła 100 proc. udziałów spółki Mediapop wydającej m.in. Jastrzabpost.pl, Pysznosci.pl, Genialne.pl i Popularne.pl, płacąc 28 mln zł (plus ewentualnie 9 mln zł).

W trzecim kwartale ub.r. przychody grupy kapitałowej Wirtualna Polska zwiększyły się o 20,3 proc. do 270,9 mln zł, a zysk netto zmalał z 54,87 do 50,76 mln zł. Jej spółka zależna Wakacje.pl osiągnęła dwucyfrowy wzrost sprzedaży w porównaniu z trzecim kwartałem 2019 roku.

Dołącz do dyskusji: Menedżerowie Wirtualnej Polski dostali akcje za 655 tys. zł

10 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Liolll
Trzeba wycisnąć z zespołu jeszcze więcej, tak w hamerykanskim stylu ha ha ha…
odpowiedź
User
WP
Widać cięcia zarządu nie dotyczą na ich platformie do benefitów....
odpowiedź
User
Ola
Za co oni dostali te premie - za antypolski kurs WP ?
odpowiedź