SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Wirtualna Polska coraz bliżej dna

Wirtualna Polska funkcjonuje, ale jak długo?

Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy WP, które odbyło się we wtorek nie przyniosło rozstrzygających decyzji co do dalszych losów spółki. Dyskusja w tej sprawie będzie się toczyć na kolejnym posiedzeniu, które ma się odbyć 16 marca o godz. 10. Zaistniała sytuacja nie wpływa jednak w żaden sposób na funkcjonowanie portalu. Wszystkie dotychczasowe usługi są oferowane bez najmniejszych zmian. Trudna sytuacja spółki jest spowodowana konfliktem między akcjonariuszami mniejszościowymi a TP Internet, który posiada 80,5% akcji WP SA.

W związku z krytyczną sytuacją finansową firmy i brakiem decyzji odnośnie jej dalszego finansowania, 28 lutego zarząd Wirtualnej Polski złożył do Sądu Rejonowego w Gdańsku wniosek o ogłoszenie upadłości. Wniosek o upadłość nie wpływa w chwili obecnej w żaden sposób na funkcjonowanie portalu i oferowanych za jego pośrednictwem usług. Użytkownicy portalu mogą nadal na dotychczasowych zasadach korzystać z kont poczty elektronicznej oraz wszystkich serwisów Wirtualnej Polski.

"Złożyliśmy wniosek o upadłość, bo spółka utraciła płynność finansową. Od sierpnia 2003 r. usiłowaliśmy podnieść kapitał zakładowy WP. Niestety akcjonariuszom nie udało się dojść do porozumienia" - powiedział Marek Borzestowski, prezes WP SA. "Dla mnie niepojęta jest sytuacja, że spółka, która z roku na rok podwaja przychody, redukuje koszty i zbliża się do osiągnięcia pozytywnego wskaźnika EBITDA musi kończyć działalność w taki sposób" - dodał prezes WP SA (wskaźnik EBITDA to zysk przed opodatkowaniem). Upadłość nie oznacza zniknięcia portalu ani też jego bankructwa. Upadłość to procedura, która jest związana z utratą płynności finansowej, możliwej jednak w każdej chwili do odzyskania. Wielu firmom, które ogłosiły upadłość udało się odzyskać równowagę finansową i dalej dobrze funkcjonować.

Konflikt między akcjonariuszami mniejszościowymi a TP Internet dotyczy m.in. ceny wykupu, po jakiej TP Internet miałby nabyć pozostałą część akcji (19,5%) od mniejszościowych akcjonariuszy. Zdaniem TP Internet cena wykupu za akcję, której obecnie domagają się akcjonariusze mniejszościowi została ustalona podczas hossy internetowej przed kilkoma laty i obecnie nie odpowiada rynkowej wartości portalu. Pozostawienie tej ceny oznaczałoby, że Wirtualna Polska warta jest dziś około 1,2 mld zł. Mniejszościowi akcjonariusze kwestionują z kolei prawo TP Internet do akcji WP odkupionych od Prokomu Internet i Transcontinental Fund oraz zarzucają TP złamanie umowy przez uruchomienie konkurencyjnego do Wirtualnej Polski portalu Neostrada.

Następne WZA odbędzie się 16 marca.
Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Wirtualna Polska coraz bliżej dna

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl