SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Wirtualna Polska kupuje Benchmark.pl za 14 mln zł

Spółka zależna holdingu Wirtualna Polska kupiła 100 proc. udziałów spółki zarządzającej serwisem technologicznym Benchmark.pl. Kwota transakcji to ok. 14,1 mln zł.

Article

80 proc. udziałów spółki Benchmark spółka zależna Wirtualnej Polski kupiła od Komputronika, płacąc ok. 11,3 mln zł. W umowie zapisano też zakaz prowadzenia przez Komputronik działalności konkurencyjnej do Benchmark.pl, za jego naruszenia grozi 2 mln zł kary.

Pozostałe 20 proc. udziałów Benchmarku zostało przejęte przez Wirtualną Polskę od założyciela serwisu.

W roku obrotowym 2021/2022 spółka Benchmark zanotowała ok. 4,7 mln zł przychodów, ok. 1,9 mln zł zysku EBITDA i ok. 1,3 mln zł zysku netto.

Sprzedaż udziałów Benchmarku to część przyjętego przez Komputronik planu restrukturyzacyjnego. W wyniku transakcji Komputronik wykaże zysk na transakcji o charakterze jednorazowym, który na dzień zawarcia umowy szacowany jest na ok. 8,5 mln zł.

- Benchmark.pl to ważny na polskim rynku portal, który zapewni użytkownikom WP ciekawy i unikatowy content. Transakcja pozwoli też na otwarcie nowych możliwości przychodowych, spółki rozpoczęły już pracę nad wspólną ofertą reklamową dla klientów - mówi Joanna Pawlak, wiceprezes Wirtualnej Polski Holding.

Benchmark to kolejna witryna dotycząca nowych technologii, którą przejmuje Wirtualna Polska. Wiosną 2020 roku firma kupiła serwis o grach wideo Polygamia, w 2015 roku - Grupę NextWeb Media, do której należały m.in. Komorkomania.pl i Fotoblogia.pl, a pod koniec 2013 roku, jeszcze jako Grupa o2 - Dobreprogramy.pl.

- Benchmark jest piątym serwisem technologicznym w naszym portfolio. Nie tylko wzbogaca tematycznie publikowane przez nas treści, ale pozwoli zwiększyć przewagę nad konkurencją w tym obszarze. Z Benchmarkiem nasz zasięg może być niemal dwukrotnie wyższy niż kolejnego z konkurentów. Chcemy nadal współpracować z całym zespołem, który od lat tworzy serwis zapewniając mu wysokiej jakości treści. Nasza redakcja technologiczna będzie najliczniejsza w Polsce - dodaje Marcin Bartnicki, zastępca redaktora naczelnego Wirtualnej Polski.

Według badania Mediapanel w sierpniu br. Dobreprogramy.pl zanotowały 3,59 mln użytkowników oraz 2 minuty i 36 sekund średniego czasu korzystania przez odwiedzających, część WP.pl o tematyce technologicznej i naukowej - 3,4 mln użytkowników oraz 7 minut i 39 sekund przeciętnego czasu korzystania, a analogiczna sekcja o2.pl - 2,61 mln użytkowników oraz minutę i 32 sekundy średniego czasu korzystania. Benchmark.pl było poza czołową dziesiątką tej kategorii.

Wirtualna Polska z serią przejęć

Na początku kwietnia Wirtualna Polska uzgodniła pośrednie przejęcie za 20 mln zł ok. 12 proc. udziałów firmy Restaumatic oferującej w modelu SaaS system do obsługi zamówień, sprzedaży i zarządzania restauracjami.

W połowie sierpnia Wirtualna Polska za ponad 12,6 mln zł kupiła 40 proc. udziałów spółki zarządzającej platformą crowdfundingową Patronite. Natomiast w bieżącym tygodniu spółka zależna holdingu podpisała umowę kupna 100 proc. akcji węgierskiej firmy Szallas, do której należy grupa platform turystycznych w Czechach, Rumunii, Polsce i na Węgrzech. Szallas została wyceniona, wraz z posiadaną gotówką, na 82 mln euro.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

W minionym półroczu firma osiągnęła wzrost przychodów sprzedażowych o 20,8 proc. do 479,76 mln zł, skorygowanego zysku EBITDA ze 132,65 do 165,37 mln zł i zysku netto z 69,99 do 92,68 mln zł.

Dołącz do dyskusji: Wirtualna Polska kupuje Benchmark.pl za 14 mln zł

16 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Big tech
Duży news, gratulacje
odpowiedź
User
PK
WP zaorało dobrepgoramy, więc niczego dobrego się nie spodziewam po tym przejęciu. Zwykłe kupowanie wyświetleń.
odpowiedź
User
Error
Benchmark podzieli więc los Dobrych Programów, jako kolejny słup reklamowy. Szkoda. Zostanie już tylko PurePC.
odpowiedź