SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Wirusy 2004 roku

Ranking Top Ten najczęściej wykrywanych wirusów 2004 roku

Mijający rok nie należy do najspokojniejszych, jeśli chodzi o zagrożenia internetowe. Wybuchały epidemie, byliśmy świadkami wojen cybernetycznych, wirusy zaczęły atakować pliki, dotychczas uznawane za bezpieczne. Zmienił sie również stereotyp hakera. W tym zgiełku użytkownicy stracili najwięcej – czas i cierpliwość.

Według danych odnotowanych przez bezpłatny skaner antywirusowy online Panda ActiveScan, Downloader.GK był najbardziej złośliwym kodem roku 2004. Okazuje się, iż zaatakował on najwięcej komputerów, zarówno w Polsce, jak i na świecie. Co ciekawe jest on pierwszym trojanem, który rozpowszechnił się na tak dużą skalę. Do tej pory czołówka naszego rankingu należała do robaków internetowych.

Downloader.GK przyczynił się do około 16% wszystkich infekcji w Polsce. Aby się rozporzestrzenić potrzebował pomocy użytkownika, instalacji programów typu adware. Widać więc, że pomimo narastającej liczby zagrożeń i infekcji jesteśmy coraz mniej ostrożni, przeglądając witryny internetowe.

Następne miejsca w rankingu Top Ten 2004 roku zajęły odpowiednio następujące wirusy w Polsce: Exploit/Mhtredir.gen (8,21%), Sasser.ftp (5.7%), Trj/StartPage.FH (5,59%) i W32/Bagle.pwdzip (5,47%).

Panda Software Polska przedstawia ranking najczęściej występujących wirusów roku 2004 w Polsce i na świecie:

POLSKA

Wirus  % infekcji 
Trj/Downloader.GK  16,00
Exploit/Mhtredir.gen  8,21 
W32/Sasser.ftp  5,70
Trj/StartPage.FH  5,59 
W32/Bagle.pwdzip  5,47 
VBS/Redlof.A  4,93 
W32/Gaobot.gen.worm  3,55 
W32/Parite.B  3,55 
Trj/Qhost.gen  2,75 
W32/Netsky.C.worm  2,69 

Łączna liczba przeskanowanych komputerów w Polsce wynosi 255834.

ŚWIAT

Wirus  % infekcji 
Trj/Downloader.GK  14,00
W32/Netsky.P.worm  6,91 
W32/Sasser.ftp  4,96 
W32/Gaobot.gen.worm  4,31 
Exploit/Mhtredir.gen  4,25 
W32/Netsky.D.worm  3,96 
Trj/Downloader.L  3,54 
Trj/Qhost.gen  3,48 
W32/Netsky.B.worm  3,43 
Trj/StartPage.FH  3,35 

Łączna liczba przeskanowanych komputerów na świecie wynosi 6488814.

Za największego niszczyciela roku 2004 uznano Sasser. Spowodował on jedną z najpoważniejszych epidemii w dziejach Internetu. Unieruchomił miliony komputerów, doprowadzając użytkowników do szału nieustającymi restartami. Jedyna dobra wiadomość to taka, że udało się ująć jego twórcę i odpowie on za spowodowane zniszczenia.

Wszyscy pamiętamy sławnego Mydoom – zajął on dopiero 15 miejsce, pod względem ilości infekcji na świecie (2,53%), w Polsce znalazł się poza pierwszą dwudziestką. Zdecydowanie osiągnął dużą popularność i sławę.

Rok 2004 mija nam z wyraźną przewagą trojanów. Po raz pierwszy jest on bezdyskusyjnym liderem podsumowania rocznego. Downloader.GK od pierwszego pojawienia się w czerwcu 2004 spowodował wiele infekcji. Uplasował się w czołówce rankingu, spychając na drugi plan dotychczasowych liderów – robaki internetowe. Cztery spośród dziesięciu złośliwych kodów niniejszego rankingu to trojany. W roku 2003 były dwa, a w 2002 tylko jeden. W przyszłym roku należy spodziewać się dalszej tendencji wzrostowej tego typu infekcji.

Można zaobserwować stałą obecność członków rodziny Netsky (odmiany P,B oraz D). Wszystkie mają podobne cechy i jak wiele innych robaków roznoszą się za pośrednictem poczty elektronicznej.

Głównym zagrożeniem są nadal słabe punkty oprogramowania. Cztery złośliwe kody Top Ten 2004 wykorzystują do rozprzestrzeniania się luki w aplikacjach i systemie operacyjnym. Łatwo zauważyć jak skuteczna musi być ta metoda infekowania komputerów, jeśli cztery wirusy nadal powodują liczne ataki. Użytkownicy nie aktualizują regularnie swoich systemów a twórcy złosliwych robaków, po prostu to wykorzystują.

Rok 2004 jest rokiem wzrostu liczby zainfekowanych komputerów, jak i dokonanych przestępstw internetowych. Znacznie także wzrosła ilość oszust, prób wykradania danych do kont bankowych. Zmienił się wizerunek hakera. Pamiętamy go, jako młodego, zbuntowanego człowieka. Teraz inspiracją dla twórców wirusów są pieniądze i wykradanie poufnych danych w celach zarobkowych.

To, co kiedyś było tylko teorią staję się rzeczywistością. Dowodem są pierwsze pojawiające się już wirusy komórkowe. Wprawdzie jeszcze nie groźne, ale wszystko przed nami.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Wirusy 2004 roku

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl