SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Wizja pozwała TVP i LeasingTeam. „Prezes szkodzi interesowi telewizji publicznej”

Związek zawodowy Wizja pozwał Telewizję Polską i LeasingTeam, zarzucając im bezprawne wyprowadzenie pracowników z TVP do firmy zewnętrznej. - Ma pan szansę przejść do historii jako wielki destruktor mediów publicznych - tak związkowcy piszą do prezesa TVP.

Juliusz Braun, fot. TVP Article

Outsourcing, o którym zdecydował obecny zarząd TVP, objął ponad 400 pracowników TVP (dziennikarzy, montażystów, charakteryzatorów, grafików), którzy od lipca 2014 roku zostali przeniesieni do firmy LeasingTeam, wybranej przez spółkę w przetargu. Mają w niej zagwarantowaną pracę przez dwa lata, w tym rok na niezmienionych warunkach. Celem całej operacji jest zachęcenie pracowników do przechodzenia na samozatrudnienie, a ma ona dać TVP do 15 mln zł oszczędności w pierwszym roku.

Przeciw outsourcingowi od początku protestował związek zawodowy Wizja. W dniu 20 lutego br. złożył on zapowiadany od miesięcy pozew cywilny przeciwko TVP oraz firmie Leasing Team (dowiedz się więcej). Związek zarzuca im naruszenie szeregu przepisów prawa, w tym ustawy o radiofonii i telewizji, ustawy prawo prasowe, kodeksu pracy, a także pozbawienie dziennikarzy ich statusu zawodowego.

- Związek został zmuszony do tego działania z powodu całkowitego braku dialogu społecznego w TVP z winy pracodawcy, a także brak jasnej i zdecydowanej reakcji instytucji państwa na wystąpienia związku, który od prawie dwóch lat wskazuje na łamanie prawa, jakiego mógł dopuścić się obecny zarząd TVP w kwestii tak zwanego outsourcingu, tak zwanych usług dziennikarskich, montażowych, charakteryzacji i grafiki komputerowej - podała Wizja w komunikacie przesłanym portalowi Wirtualnemedia.pl.

W zeszłym roku proces outsourcingu badała Najwyższa Izba Kontroli, która nie dopatrzyła się uchybień w operacji przeniesienia części pracowników TVP do firmy LeasingTeam, uznając, że była ona zgodna z planem restrukturyzacji (więcej na ten temat). Kontrolę w TVP przeprowadziła też Państwowa Inspekcja Pracy. Związkowcy skarżyli się ponadto na proces outsourcingu do Ministerstwa Skarbu i premiera, ale otrzymali od nich odpowiedzi.

Związek Wizja równolegle z pozwem wystosował też list otwarty do prezesa TVP Juliusza Brauna, w którym pada wiele słów krytyki pod jego adresem. - Pan, Panie prezesie dał liczne dowody kompletnego niezrozumienia roli dziennikarzy w systemie demokratycznym i całkowitego lekceważenia prawa, obligującego w sposób szczególny instytucję, którą przyszło Panu kierować - pisze Wizja.

Związkowcy podkreślają, że Braun jest „jedynym prezesem publicznej stacji w Europie, przeciwko któremu pracownicy musieli wystąpić na drogę sądową, by ocalić własność i dobro publiczne, by nie dopuścić do jego degradacji”.

- Pan, Panie prezesie zrobił bodaj wszystko, by zyskać szansę niechlubnego przejścia do historii nie tylko jako ważny uczestnik „Afery Rywina”, ale również jako wielki destruktor mediów publicznych. Nie niszczył Pan jednak jedynie własnego wizerunku, ale marnotrawił Pan talenty i pracę twórców telewizyjnych, ich zawodową godność i zdrowie - grzmią dalej związkowcy.

Wizja zarzuca też Juliuszowi Braunowi, że „szkodzi interesowi Telewizji Polskiej i jej widzów, uchyla się od odpowiedzialnego dialogu ze stroną społeczną, zasłaniając się rzekomą dbałością o interes ekonomiczny TVP”.

- Autoryzował Pan „restrukturyzację”, dopuszczającą się tak wielu naruszeń prawa, popełniając przy tym tak wiele błędów, że nie mamy wątpliwości w sukces naszej skargi sądowej - czytamy dalej w liście.

Juliusz Braun przebywa obecnie na urlopie. Jacek Rakowiecki, rzecznik prasowy TVP, informuje, że spółka sprawy nie komentuje, bo jej działania są zgodne z prawem. - Wizja po raz kolejny formułuje te same nieprawdziwe zarzuty - twierdzi Rakowiecki.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Wizja pozwała TVP i LeasingTeam. „Prezes szkodzi interesowi telewizji publicznej”

15 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Rel
Jakie to podobne do Jastrzębskiej Spółki Węglowej: paskudny prezes i dzielni działacze związkowi :)
14 57
odpowiedź
User
niech zgadnę
Braun "wygra" konkurs na prezesa tvp ??
51 11
odpowiedź
User
Do niech zgadnę
Ależ skądże! Cała Polska czeka na powrót Urbańskiego lub Farfała. Tyle jeszcze jest do porozwalania, że tylko tacy spece dadzą radę :)
14 45
odpowiedź
User
sleeping bull
Przenoszenie walizek naszych pieniędzy z TVP do ATM trwa mać!
60 10
odpowiedź
User
Do sleeping...
W sumie TVP na produkcje zewnętrzne wydaje 15% budżetu produkcyjnego i udział ten za kadencji Brauna spadł o ponad 25%... Znacznie więcej było za rządów PiS-u w TVP. Jak kłamać, to bardziej inteligentnie :)
12 50
odpowiedź