SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Władze Sopotu pozwały TVP Gdańsk. Jacek Karnowski zachęca do tego włodarzy innych miast

W piątek w Sądzie Okręgowym w Gdańsku ruszył proces władz Sopotu przeciwko dyrektor i dziennikarzowi tamtejszego oddziału Telewizji Polskiej. Jacek Karnowski, prezydent Sopotu zachęca innych włodarzy miast, aby również pozywali TVP, jeśli materiały stacji nie spełniały standardów dziennikarskich.

Jacek Karnowski, fot. akpaArticle

W ostatni piątek ruszył proces o ochronę dóbr osobistych władz Sopotu przeciwko dyrektor gdańskiego oddziału Telewizji Polskiej, Joannie Strzemiecznej-Rozen i dziennikarzowi Jakubowi Świderskiemu.

Sąd na razie przesłuchał świadków, rozprawa została wszczęta w związku z emisją programów nadawanych przez TVP3 od października 2017 roku do maja 2018 roku. Ma chodzić o materiały wyemitowane w programach „W imieniu sopocian”, „Forum Panoramy”, „Pomorze samorządowe” oraz o program publicystyczny „Przegląd prasy polskojęzycznej”.

Urząd miasta Sopotu uważa, że zawarto w nich „nierzetelne informacje, dotyczące inwestycji prowadzonych przez gminę” oraz „naruszono wizerunek miasta”.

- W związku z wyemitowaniem przez TVP3 Gdańsk programów zawierających nieprawdziwe i nieścisłe informacje dotyczących Sopotu, gmina miasta Sopotu złożyła pozew o ochronę swych dóbr osobistych przeciwko Joannie Strzemiecznej-Rozen jako redaktorowi naczelnemu za dopuszczenie do opublikowania wyżej wymienionych informacji oraz przeciwko redaktorowi Jakubowi Świderskiemu jako autorowi materiałów prasowych - poinformowała nas Magdalena Jachim, rzecznik prasowa Urzędu Miasta Sopot.
 
Według miasta „audycje telewizyjne naruszały dobry wizerunek i renomę miasta” oraz "podważały zaufanie niezbędne do pełnienia zadań publicznych".

W pozwie Sopot domaga się opublikowania przez każdego z pozwanych oświadczenia i przeprosin za prezentowanie w materiałach TVP3 „nieprawdziwe i nieścisłe informacje” dotyczących miasta Sopotu w formie ogłoszeń prasowych na stronie internetowej TVP Gdańsk oraz w wybranych tytułach prasowych. Miasto domaga się także od obu pozwanych łącznie 10 tys. złotych zadośćuczynienia na rzecz fundacji Nasz Przyjazny Dom w Sopocie.

Bez szefowej TVP Gdańsk

Na rozprawie dyrektor TVP Gdańsk nie była obecna, reprezentował ją mecenas.  Pozwany dziennikarz TVP Gdańsk Jakub Świderski powiedział mediom, że pozew władz Sopotu przeciwko niemu jest ograniczaniem wolności słowa.

- Uważam, że władze miasta Sopotu, prezydent Jacek Karnowski ucieka od tematów, które są dla niego niewygodne. Mówienie o prywatyzacji dworca kolejowego, o wyprowadzaniu gminnych terenów do prywatnych spółek - to są tematy, o których powinno się mówić otwarcie. A próby uciszenia dziennikarzy poprzez pozywanie do sądu za miejskie pieniądze mojej osoby uważam za nieskuteczny sposób kneblowania wolności słowa - mówił Świderski, który w latach 2002-06 był radnym Sopotu reprezentującym komitet wyborczy prezydenta Jacka Karnowskiego.

Na pierwszej rozprawie jako świadek zeznawała rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Sopocie Magdalena Czarzyńska-Jachim.

Świderski zapytał świadka, czy w magistracie wprowadzono zakaz udzielania mu jakichkolwiek wywiadów.

- Z uwagi na to, że wiele programów TVP Gdańsk na temat Sopotu było zmanipulowanych w maju 2017 r. wydaliśmy oświadczenie, w którym poinformowaliśmy, że na wszelkie pytania ze strony TVP Gdańsk odpowiedzi będą udzielane tylko w formie mailowej. Uznaliśmy, że nie będzie żadnych wypowiedzi przed kamerą i dotyczyło to wszystkich dziennikarzy TVP Gdańsk - odpowiedziała Czarzyńska-Jachim.

Podczas rozprawy mówiono też m.in. o programie TV, w którym na tle herbu miasta Sopotu przedstawiona została postać Al Karnolo.

-Taka gra słów budzi powszechne skojarzenie nazwiska prezydenta Sopotu z Al Capone i mafią - oceniła rzecznik prasowy sopockiego UM. Świderski powiedział zaś dziennikarzom, że Al Karnolo to "postać fikcyjna".

„Jeden z kilku procesów”

Prezydent Sopotu, Jacek Karnowski zapowiedział, że będzie również namawiać innych prezydentów miast, by wstąpili na drogę sądową przeciwko Telewizji Polskiej”.

- Uważam, że media publiczne opłacane z naszych pieniędzy, z podatków, powinny służyć wszystkim Polakom, a nie być skierowane przeciwko części społeczeństwa" – zapowiadał.

- Będzie to pewnie jeden z kilku procesów. Telewizja publiczna nie tylko wielokrotnie kłamała i przekazywała nieprawdę w swoich materiałach, w związku z czym wysyłaliśmy sprostowania, ale także stała się stroną sporu politycznego. Tak jak w Polsce stara się wyeliminować opozycję, tak u nas w Sopocie starała się wpłynąć na wynik chociażby próby przygotowania referendum czy wyborów. Chcemy odzyskać telewizję publiczną dla mieszkańców Sopotu i dla wszystkich Polaków. Płacimy za tę telewizję podatki i powinna być ona telewizją publiczną, a nie stroną w sporze politycznym, którą w tej chwili się stała – powiedział „Dziennikowi Bałtyckiemu” prezydent Sopotu.

W dzień rozprawy przed budynkiem sądu zorganizowano manifestację - kilkanaście obecnych tam osób trzymało m.in. transparenty z hasłami „TVP łże” czy „odwołać Kurskiego”. To kolejna tego typu demonstracja w ostatnich dniach.

Kolejna rozprawa jest planowana na 26 marca br.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Władze Sopotu pozwały TVP Gdańsk. Jacek Karnowski zachęca do tego włodarzy innych miast

5 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Gosc
Chyba lepiej pozywać autora materiału i literalnie udowadniać że treść nie odpowiadała rzeczywistości i w ten sposób sprawdzić czy TVP będzie jego bronić czy uzna że to był jego pomysł. Cel łatwiejszy do osiągnięcia to ukaranie jednej osoby, a dopiero potem nowy wniosek o resztę która wyniknie w trakcie.
odpowiedź
User
Holly
Myślę, że czas już najwyższy dobrać się tym tłumokom z TVPiS do skóry - poziom manipulacji i propagandy osiągnięty przez Kurwizję jest taki, że czas aktywnie się temu sprzeciwić. Skoro PiS jeszcze nie przejął sądów w 100% - jest więc szansa, że przynajmniej część tych pozwów wygramy. Trzeba ich nękać aż w końcu coś tam pęknie w betonie.
odpowiedź
User
enter
Chyba lepiej pozywać autora materiału i literalnie udowadniać że treść nie odpowiadała rzeczywistości i w ten sposób sprawdzić czy TVP będzie jego bronić czy uzna że to był jego pomysł. Cel łatwiejszy do osiągnięcia to ukaranie jednej osoby, a dopiero potem nowy wniosek o resztę która wyniknie w trakcie.

he he minusują funkcjonariusze partyjni - gość ma rację - należy pozywać autora , jedną osobę i tylko ją gnębić w sądzie i zobaczymy czy będzie miała dalej kolegów i czy firma stanie w obronie czy też powiedzą - "sorki no to masz problem". Dopiero jak się sprawę wygra to jak kogoś wsypie zakłada się następną sprawę kolejnej osobie, pozywanie od razu całej TVP jest błędem, ponieważ będzie od razu rozmywana odpowiedzialność na wiele osób, że ten nie przekazał, tamten nie wiedział itd.
odpowiedź